Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Weź udział w akcji i posadź drzewo z prezydentem RP i leśnikami. Gdzie można za darmo otrzymać drzewka w Lublinie?

Czwarta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 29 i 30 września. Na wielkie narodowe sadzenie drzew leśnicy przygotowali milion sadzonek. Będzie je można dostać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka – cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń. W ostatnie dwa dni września leśnicy znów zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew.

Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY będzie miał miejsce w piątek 30 września w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.

– Po raz czwarty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w czwartek i piątek 29 i 30 września między 9.00 a 15.00.

– Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Na stronie Banku Danych o Lasach, bdl.lasy.gov.pl można sprawdzić, gdzie znajdują się siedziby nadleśnictw. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

W Lublinie drzewka będzie można otrzymać w holu przy wejściu głównym do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Będą czekały na chętnych gatunki następujących drzew: lipy drobnolistnej, klonu pospolitego, klonu jaworu, świerka, sosny, buka czy jarzębu. Ilość drzew jest ograniczona, a jedna osoba będzie mogła zabrać ze sobą maksymalnie 3 sadzonki. Wszystko po to, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z akcji.

(fot. LP)

6 komentarzy

 1. taaaa ja posadze drzewo, a za 20 lat państwo je zetnie i odsprzeda chinom czy niemcom

 2. Gondol Jerzy Znadwisły

  Pisałem już, ale przypomnę: na Alasce (US) mamy taki zwyczaj: za jedno wycięte drzewo jest obowiązek posadzenia 3 drzew w dogodnym dla sadzącego miejscu z terminem do 1 roku od wycięcia.
  I nie robi się z tego medialnego show z udziałem prezydenta Bidena, gubernatora Alaski, ani nawet pani gubernator Okręgu.
  Jest to normalny obowiązek.

 3. Szkoda że ta para która nas zachęca do sadzenia drzew nie dostrzega jakiej okrutnej dewastacji podlegają polskie lasy. W ostatnich latach to już nie jest pielęgnacja drzewostanu, to rzeź całych dużych obszarów leśnych.

 4. W takim towarzystwie to nie sądzę.

 5. Podziwiam pana prezydenta: tyle obowiązków, tyle modlitw, huk konsultacji co dalej ”bratnim” krajem i jeszcze sadzenie drzewek

Z kraju