Mieszkańcy mają głos. Wybierają, na jakim cokole umieszczony zostanie symbol Świdnika

Za kilka miesięcy ma się zakończyć remont świdnickiego śmigłowca. Do tego czasu miasto musi przygotować konstrukcję, na której zostanie ustawiona. Trwa wybór najlepszego projektu.

Do najbliższego poniedziałku trwa oddawanie głosów na projekt cokołu dla świdnickiego śmigłowca SM-1. Od ponad 40 lat jest on wizytówką miasta i charakterystycznym punktem na mapie Świdnika. Na początku lutego zlokalizowana przy rondzie u zbiegu al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej maszyna trafiła do gruntownego remontu.

Przy okazji władze miasta postanowiły zająć się również cokołem, na którym śmigłowiec był ustawiony. Do pomocy w opracowaniu projektu nowego postumentu zaproszono mieszkańców. Wpłynęło 21 prac, z których komisja konkursowa wybrała 10, które zdobyły największe uznanie. Teraz ponownie przyszedł czas na mieszkańców. Ich zadaniem jest wybranie najciekawszego ich zdaniem projektu.

Zwycięska praca ma się stać inspiracją dla projektantów nowego cokołu dla śmigłowca. Co ciekawe, obecnie najwięcej głosów ma propozycja zakładająca odnowienie dotychczasowego cokołu. Remont maszyny ma się zakończyć za kilka miesięcy i do tego czasu miasto musi przygotować konstrukcję, na której zostanie ustawiona.

Śmigłowiec SM-1 jest własnością PZL-Świdnik. Został ustawiony w tym miejscu w 1979 roku z okazji 25-lecia nadania Świdnikowi praw miejskich. Maszyna ta jednocześnie upamiętnia pierwszy śmigłowiec, jaki był produkowany w tym mieście. Śmigłowiec powstawał na licencji radzieckiej, była to polska wersja maszyny MI-1.

(fot. UM Świdnik)

Zobacz również

24 komentarze

 1. Zenon 500+ x3szt.

  Na TĘNCZY proponuję ….

 2. na śmietniku

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą