Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin przekaże twórcom, artystom i animatorom kultury ponad ćwierć miliona złotych

W 2021 roku 29 lubelskich twórców, artystów i animatorów kultury otrzyma Stypendium Prezydenta Miasta Lublin na łączną kwotę niemal 256 tys. zł. Pieniądze te mają zostać przeznaczone m.in. na audycje, widowiska teatralne, promocję muzyczną, czy realizację filmu animowanego.

Miasto Lublin wybrało 29 projektów artystycznych, które mają zostać zrealizowane w 2021 roku. O tym, kto dostanie miejskie pieniądze zadecydowała komisja w składzie: Grzegorz Kondrasiuk (przewodniczący), Stanisław Kieroński, Agata Koss-Dybała, Anna Pajdosz, Joanna Reczek-Szwed, Anna Ryfka i Aleksandra Szulc-Choma. W trwającym do 31 października naborze wpłynęły 124 wnioski, na łączną kwotę prawie 1,2 mln zł.

Wśród 29 projektów, które otrzymają dofinansowanie znalazł się Lublin bibliofilski autorstwa Ewy Hadrian. W ramach dwuetapowego projektu powstanie strona internetowa poświęcona Lubelskiemu Towarzystwu Miłośników Książki, której podstrony będą stanowić sylwetki członków Towarzystwa na przestrzeni 95-lecia istnienia, a także kalendarium dziejów LTMK obejmujący wydarzenia, publikacje, wystawy, lubelskie zjazdy bibliofilskie, jubileusze. Drugą częścią projektu będzie wydany w formie książkowej drugi tom sylwetek Kawalerów Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem z lat 2000-2019. Będzie to kontynuacja tomu pierwszego prezentującego Kawalerów z lat 1976-1999.

Z kolei Rafał Panas nawiąże do wydarzeń sprzed 30 lat, tj. kradzieży relikwii Drzewa Krzyża z Bazyliki Ojców Dominikanów. Jego planowana powieść Kradzież zuchwała (tytuł roboczy) pod płaszczykiem sensacyjnej fabuły pokaże mniej znane oblicze Lublina. W ramach tego projektu powstanie również audiobook.

Wśród docenionych projektów znalazł się także pomysł Daniela Adamczyka – Co wolność?, w ramach którego powstanie kilkupoziomowe widowisko teatralne łączące w sobie sztuki plastyczne, muzyczne, literackie, multimedialne, z udziałem studentów wydziałów artystycznych, a także kierunków humanistycznych. Tematem spektaklu będzie wolność – zarówno w sztuce, jak i wolność społeczna i kulturowa. Zakończeniem projektu będzie pokaz premierowy spektaklu.

Podjęto również temat pandemii, tym razem w formie audio dokumentów. Ewa Zarzycka w ramach projektu ARCHIWUM CZASU Artyści lubelscy w czasach pandemii planuje zrealizować cykl 12 audycji w formie podcastów, poświęconych sztuce i kulturze w Lublinie. Będą to spotkania z artystami z lubelskiego środowiska w formie m.in. relacji z pracowni, rozmów o warsztacie, komentarzy do rzeczywistości przed i w trakcie kryzysu a także nowych form funkcjonowania na polu artystycznym.

Efektem pracy artystycznej Joanny Polak będzie realizacja ostatniego etapu filmu animowanego Meblościanka, tj. realizacja ujęć 3D, udźwiękowienia, postprodukcji, wydania filmu i stworzenie cyfrowej kopii oraz promocja na festiwalach polskich i zagranicznych. Meblościanka to klastyczna animacja lalkowa, do której lalki powstały w Studiu Produkcyjnym SE-MA-FOR w Łodzi.

Uznanie Komisji zdobył także projekt muzyczny Agnieszki Mendel, obejmujący nagranie, opracowanie, wydanie i promocję czterech singli zespołu Tara Gayan. W muzyce tworzonej przez zespół łączą się gitary, elektronika z tematami indyjskimi oraz muzyką alternatywną i rockiem.

Stypendia na realizację w 2021 roku projektów artystycznych lub z zakresu upowszechniania kultury

Miasto Lublin przekaże twórcom, artystom i animatorom kultury ponad ćwierć miliona złotych

(fot. lublin112.pl, mat. UM Lublin)

Autor: redakcja

12 komentarzy

 1. lepszy byłby tytuł [[ DOSTANĄ 25 MILIONÓW ]] a potem malutkimi groszy, wychodzi na to samo ale robi wrażenie, w końcu urząd celny też liczy nie przechwycone paczki a sztuki papierosów.

 2. Może emerytom i rencistom niech miasto przekaże tę kwota, a artystom niech wypłacą po 1200zł/mc – podobno da się godnie żyć za takie pieniądze 😉

 3. „Łazienkowe fiku-miku” tylko 9 tysi. Skandal. Przynajmniej 90.

 4. Śmiechu warte! Ale są rozrzutni ?

 5. Lepiej dać na TVP niż nieznanych pseudoartystow.

 6. Kto ich wybierał? Sami znajomi? Tyle kasy by nowe youtube się założyło i by były tysiące artystów za free.

  • nie lubię żuka

   dziwne pytanie. Oczywiście inspirator- to on również odpowiada za zadłuzenie miasta. A 29 głosów nie utrzyma go na stołku

 7. Kolejne niecierpiące zwłoki wydatki miasta. A podobno tak źle z tą miejską kasą ma być? Z pewnością jaśnie panująca klika KO nie omieszka nam o tym przypomnieć przy okazji jakiejś kolejnej próby uderzenia w PiS i jak to źle się porobiło w samorządach odkąd on rządzi w sejmie. A tymczasem na bzdury i pierdoły na ptawo i na lewo, tu 200 tys., tam 2 miliony, gdzie indziej 40 milionów.. A co tam..

  • Zapewne zatrudnili kolegę który miał sobie wymyślić zajęcie.Ten sobie wymyślił że kolejnym kolegom rozda kasę a sam będzie niby to kontrolował.

 8. Świetnie, popieram, ale niech miasto wyjaśni dlaczego Scena Plastyczna Kul dostała 2 stypendia na to samo działanie?

 9. Kolejne pieniądze wyrzucane w błoto.

 10. A ile na żużel? To dopiero skandal!