690 680 960

Miasto Lublin: „Jesteśmy oburzeni, że korony drzew zostały przycięte”. Sprawa zostanie zgłoszona na policję (zdjęcia)

Kilka drzew znajdujących się przy ul. Zana w Lublinie zostało ogołoconych z gałęzi, o sprawie poinformował nas jeden z Czytelników. Jak się okazuje, działania te zostały wykonane bez wiedzy i zgody Miasta.

Na pasie zieleni przy ul. Zana, w rejonie biurowca naprzeciwko ZUS, na kilku drzewach zniknęły gałęzie. Osoba wykonująca ogławianie usunęła niemal doszczętnie gałęzie w koronach drzew. O sprawę zapytaliśmy Miasto Lublin. Jak się okazuje, Miasto nie zlecało żadnych prac w tym rejonie.

– Miasto nie zlecało wykonywania żadnych prac pielęgnacyjnych w zakresie zieleni znajdującej się pasie drogowym ul. Zana. Działania przy drzewach wykonano bez wiedzy i zgody Miasta. Priorytetem dla nas jest ochrona i pielęgnacja zieleni. Jesteśmy oburzeni, że korony drzew zostały przycięte bez elementarnych zasad stosowanych w sztuce ogrodniczej, co spowodowało zniszczenie drzew – poinformowała nas Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, zniszczenie drzewa lub jego uszkodzenie spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony, może skutkować nałożeniem administracyjnej kary pieniężnej.

– W celu ustalenie okoliczności i sprawców tego czynu, sprawę zgłosimy na Policję – wyjaśniła nam Monika Głazik.

Jak informuje Miasto Lublin prace w obrębie koron drzew należy przeprowadzać w sposób najmniej szkodzący drzewom (oznacza to, iż planowane prace pielęgnacyjne winne być wykonywane zgodnie ze sztuką ogrodniczą tj. z zastosowaniem odpowiedniej techniki cięć, zakresu tych cięć, czy odpowiedniej pory roku co zależne jest od gatunku drzewa). Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony stanowi jego uszkodzenie, a w przypadku usunięcia 50% korony drzewa mówimy już o jego zniszczeniu. Nie należy również pozbawiać drzewa korony w stopniu uniemożliwiającym odbudowę jej pierwotnego kształtu, czyli ogławiać drzewa. Działanie takie przyspiesza proces obumierania drzewa.

Zobacz miejski poradnik dotyczący pielęgnacji drzew

(fot. nadesłane Piotr)

78 komentarzy

  1. Zapraszamy pilarzy obok sądu bo tu te chabuzia trzeba powycinac Wallenroda Rymwida Grazyny

  2. Strzyzenie po lubartowsku 🙂

  3. Może odrośnie, a moze już nie odrośnie. Jedno jest pewne – tych drzew nie należało przycinać, zwłaszcza w taki sposób. Nawet ustawowo jest uregulowane że przycięcie więcej niż 50% korony oznacza zniszczenie drzewa. To były młode klony z pięknie ukształtowaną kulistą koroną którą można co najwyżej skrócić po zewnętrznej stronie jak żywopłot. Ktoś to zrobił na złość albo popełnił błąd w sztuce. Prawdopodobnie to drugie. Ktoś zlecił robolom przycięcie ale nie udzielił im wskazówek jak to zrobić co do konkretnego gatunku drzewa. Jeśli odrośnie to jak to będzie wyglądać ? Po prostu jakiś prostak ze wsi wymyślił sobie że to odbije jak jego maliny. I wypuści pewnie baty na wiosnę. Tylko teraz te piekne dotąd klony będą wyglądać jak wiejskie brzózki. Za to powinna być kara. Ktoś to musiał widzieć z okolicznych budynków. Przecież są kamery. Napewno robili to w dzień. I na koniec podam przykład dla niektórych pseudoznawców. Drzewko bonsai kształtowane przez lata też można przyciąć przy samym pniu i pewnie odrośnie. Ale czy to będzie później to samo drzewo….?

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin