Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Miało być ponad milion złotych kary, będzie połowę tego. ZTM Lublin zawarło ugodę z PKS Zielona Góra

Ugodą zakończyła się głośna sprawa zerwania umowy i naliczenia ponad milionowej kary dla jednego z przewoźników, który obsługiwał cześć linii komunikacji miejskiej w Lublinie. Firma ma zapłacić połowę z kary, jakiej żądało ZTM Lublin.

W tym tygodniu w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze odbyła się rozprawa dotycząca kary umownej, naliczonej w związku z rozwiązaniem kontraktu na usługi przewozowe w Lublinie z PKS Zielona Góra. Podczas, rozprawy sądowej zawarto ugodę, na mocy której to Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Zielona Góra Sp. z o.o. zobowiązało się zapłacić na rzecz Gminy Miasta Lublin – Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie kwotę 560 000 złotych. Należność została rozłożona na 9 rat, jednak wszystkie mają zostać zapłacone w tym roku. Kwoty mają wpływać na konto ZTM Lublin do końca każdego miesiąca.

Dodatkowo Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Zielona Góra zrzekło się dochodzenia wszelkich roszczeń z tytułu zwrotu należności wynikających z tytułu kar umownych, które zostały nałożone na spółkę w okresie realizacji umowy. Jak wyjaśnia Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego, zawarta ugoda jest dobrym rozwiązaniem -Postępowania sądowe w przedmiotowych sprawach toczą się z reguły przez wiele lat, wymagają zgodnie z przepisami ustawy o kosztach sądowych w prawach cywilnych opłacenia wnoszonego powództwa opłatą stosunkową w wysokości 5 %, przeprowadzenia szeregu dowodów wskazanych przez strony, przesłuchania świadków, zeznań stron jak i ewentualnych kosztownych opinii biegłych sądowych, kosztów procesu w tym zastępstwa procesowego, czy też ustanowionego mediatora – tłumaczy Monika Fisz.

W przypadku braku zawarcia ugody można było się spodziewać wieloletniego procesu bez gwarancji korzystnego rozstrzygnięcia, a także poniesienia dodatkowych kosztów sądowych. – Z przeprowadzonej analizy prawnej stanu faktycznego, w tym zabezpieczenia interesów Gminy Lublin – Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, jak i oceny ryzyk i zagrożeń egzekwowania kary umownej w sporze sądowym wynika, że optymalną formą załatwienia sprawy jest sądowe postępowanie ugodowe. Mając na uwadze długotrwałe negocjacje w celu ugodowego zakończenia sporu stwierdzić należy, iż zaproponowane przez PKS Zielona Góra Sp. z o.o., podmiot którego właścicielem jest m.in. Skarb Państwa, warunki – polegające na zapłacie na rzecz Gminy Lublin-Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, w bieżącym 2017 roku kwoty 560 000,00 złotych, dają możliwość optymalnie korzystnego i szybkiego zakończenia postępowania sądowego zakończonego podpisaniem ugody sądowej – tłumaczy Monika Fisz.

Przypomnijmy, w marcu ub. roku, Zarząd Transportu Miejskiego rozwiązał z PKS Zielona Góra umowę. Chodziło o bezpieczeństwo pasażerów, jak też o wykonywanie zleconych kursów, z czym PKS Zielona Góra miał problemy. Wszystko przez stan techniczny będących w jego flocie pojazdów. Był to efekt problemów, jakie przewoźnik miał ze swoimi autobusami. Kontrole policji kończyły się głównie zatrzymanym dowodem rejestracyjnym i zakazem dalszej jazdy. Później zbuntowali się kierowcy, którzy widząc że w pojazdach dalej występują usterki, powiedzieli dosyć, odmawiając wyjazdu w trasy. Mieli już dość ryzykowania bezpieczeństwem swoim a przede wszystkim pasażerów, za których odpowiadali.

(fot. lublin112)
2017-04-07 15:45:25

5 komentarzy

  1. Skoro PKS ZG Sp. z o.o. tak łatwo zgodziła się na w/w kwotę to jest jasne, że liczyli się z wyższą kwotą w końcowym wyroku – ZTM Lublin można było ugrać więcej!

  2. Jak tak dalej pójdzie, to kolejny przewoźnik zniknie z miasta. Ale tak to jest jak wygrywa się przetarg najniższą kwotą, a potem nie ma pieniędzy na bieżące finansowanie działalności.

  3. To może znikną te śmierdziuchy co potrafią zasmrodzic cała trase którą jadą czyniąc chodzenie i jazdę rowerem bardzo przykrą.

  4. To ZTM zrobiło furtkę innym przewożnikom ? Ugoda z ZTM i połowa kwoty zostaje w kieszeni .

Z kraju