Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin szykuje się na protest rolników. Autobusy pojadą objazdami, policjanci w pełnej gotowości

Jutro przez kilka godzin zablokowana będzie al. Tysiąclecia w Lublinie. To sprawi, że spodziewane są utrudnienia w ruchu również na wielu innych ulicach, którymi skierowane zostaną pojazdy.

W środę w Lublinie odbędzie się jeden z rolniczych protestów, jakich szereg zostało zaplanowanych na terenie całego kraju. Jak wyjaśniają przedstawiciele AGROunii, która koordynuje działania, zmieniona została formuła akcji i tym razem blokowane będą miejskie ulice. Wszystko dlatego, że rolnicy chcą zwrócić uwagę mieszkańców na to, że ich problemy przekładają się także na ludzi mieszkających w mieście. Zapraszają też mieszkańców do przyjścia na protest i porozmawiania z jego uczestnikami w tej sprawie.

Jak już informowaliśmy, rolnicy zbiorą się o godz. 9:00 na parkingu przed marketem Obi przy al. Witosa. Następnie z niewielką prędkością przejadą ciągnikami al. Witosa, Tysiąclecia do ronda Kuklińskiego gdzie zawrócą i skierują się pod zamek. Tam się zatrzymają i będą przebywać do godziny 13:00. Do akcji mają także włączyć się przedsiębiorcy.

Pierwsze utrudnienia w ruchu pojawią się już w momencie przejazdu ciągników. Maszyny będą poruszać się wszystkimi pasami jezdni. Kiedy dojadą w rejon dworca PKS wyłączony z ruchu zostanie odcinek al. Tysiąclecia od skrzyżowania z ul. Lubartowską do ronda Dmowskiego. Wstępnie ustalono, że nieprzejezdny on będzie przez około 3 godziny: od 10.30 do 13.30.

Do zabezpieczenia akcji protestacyjnej skierowanych zostanie sporo policjantów. Chodzi zarówno o funkcjonariuszy, którzy będą dbali o to, aby w trakcie wydarzenie nie dochodziło do żadnych niebezpiecznych sytuacji, jak też mundurowych z drogówki. Ci ostatni mają zajmować się bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, jak też kierować na alternatywne trasy.

Objazdami pojedzie także część pojazdów komunikacji miejskiej. Linie nr 1 w kierunku Felicity, nr 4 w kierunku Elizówki, 5 w kierunku Portu Lotniczego, 6 w kierunku ul. Niepodległości, 39 w stronę ul. Mełgiewskiej oraz 52 do Świdnika Dużego skierowane zostaną przez ul. Lubartowską, Ruską i Lwowską, linia nr 2 w kierunku Turki przez ul. Prusa, Jaczewskiego, Obywatelską, Unicką, Podzamcze i Lwowską, 17 w kierunku Paderewskiego przez ul. Lubartowską, Ruską i Podzamcze, a linie nr 18 i 31 w kierunku Choin oraz ul. Węglarza kursować mają przez Krakowskie Przedmieście, ul. Kołłątaja, Zesłańców Sybiru, Narutowicza, pl. Wolności, Bernardyńską, Wyszyńskiego, Królewską, Lubartowską i Ruską.

Autobusy linii nr 22 w stronę Pliszczyna pojadą przez ul. Lubartowską, Ruską i Lwowską, nr 23 na Felin przez ul. Biernackiego, Lubartowską i Wodopojną, nr 29 w kierunku ul. Herberta przez ul. Biernackiego, Ruską do al. Unii Lubelskiej, trasę linii nr 32 w stronę ul. Daszyńskiego, 57 w kierunku ul. Turystycznej oraz 150 do ul. Mełgiewskiej wyznaczono przez ul. Prusa, Jaczewskiego, Obywatelską, Unicką i Podzamcze a linia nr 34 jadąca w stronę dworca PKP podąży ul. Północną, Biernackiego i Ruską.

Jak dodaje Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, na niektórych liniach spodziewane są też opóźnienia względem rozkładu jazdy. Ma to związek z przejazdem uczestników akcji protestacyjnej przez miasto. Miejskie służby podkreślają, że organizatorzy zgłosili zablokowanie tylko jednej jezdni na al. Tysiąclecia. Jednak istnieje ryzyko, że ruch może zostać wstrzymany również na drugiej nitce trasy, a nawet na skrzyżowaniu z ul. Lubartowską. Wówczas podejmowane będą kolejne decyzje co do objazdów.

(fot. lublin112)

68 komentarzy

  1. To nie są rolnicy, tylko przedsiębiorcy, którzy są lepiej traktowani. My dokładamy za Nich do KRUS-u, dostają dotację unijne, kredyty bankowe na najniższych stopach procentowych, dodatki do paliw. Za to z wdzięczności trują nas, lejąc chemię na pola. Mam nadzieję, że przyjdzie taki czas, że nie dostaną ani zlotowki. Niech utrzymują się tylko z tego co wypracują. Kur już im się nie opłaca trzymać. Do sklepu idą po marchewkę i pomidora.

  2. Rolnicy w wiekszosci glosowali na pisuar, zapewnili im aż dwie kadencje. ksiadz z ambony rzekł na pis i zaglosowali. kto organizuje ten protest? po co zezwala sie na to utrudnianie zycia obywatelom? to zemsta na obywatelach gdy z problemami do pisu nalezy im sie udać. pod domem morawieckiego/kaczynskiego nie ma rolnikow ani agrouni. w warszawie pod sejmem czy kancelaria premiera z pis czy prezydenta z pis? Polacy sie Agrouni nie podobają bo Polacy w 40% nie glosowali wiec nie byli z pis? o co tu chodzi?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo