Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Spore zmiany w komunikacji miejskiej. Trzeba będzie się nauczyć nowych tras

Trolejbusy pojawią się na nowych ulicach, dostosowanie się do petycji mieszkańców i Rad dzielnic, jak też optymalizacja tras przejazdu i częstotliwości kursowania na liniach autobusowych i trolejbusowych. To cele zmian w lubelskiej komunikacji miejskiej, jakie zaczną obowiązywać od początku lutego.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie ogłosił dzisiaj wykaz zmian, jakie zostaną wprowadzone od przyszłego miesiąca. Choć o wielu z nich mówiło się od dawna, to jest także kilka nowości. Część tras zostanie wydłużona, inne pojada innymi ulicami, część uzyska całkowicie nową trasę. Największe zmiany dotyczą komunikacji trolejbusowej.

By połączyć os. Poręba z ul. Zana i Politechniką Lubelską nową trasą pojadą trolejbusy linii nr 152. Pojazdy z ulicy Narutowicza skierują się ulicami: Nadbystrzycką, Zana, Filaretów, Jana Pawła II do pętli na os. Poręba. Na dawny odcinek linii nr 152, czyli ulicami Głęboką i Filaretów pojedzie linia nr 154. Z kolei połączenie Dzielnicy Dziesiąta z Dzielnicą Rury będzie realizować nowa linia nr 157. Będzie to jednak tymczasowa trasa, gdyż po wybudowaniu nowego mostu na Bystrzycy, trolejbusy zostaną skierowane przez ulicę Muzyczną.

Całkowitej zmianie ulegnie też trasy linii 154. W tym przypadku chodzi o zapewnienie utrzymania bezpośredniego połączenia ul. Filaretów ze sklepem E’Leclerc oraz zwiększenie obsługi komunikacyjnej w rejonie ulicy Orkana. Jednocześnie wzmocnione zostanie połączenie ulicy Fabrycznej ze szpitalami zlokalizowanymi w rejonie ul. Chodźki. Co więcej, linia zostanie wydłużona do pętli na Węglinie. Nowa linia nr 157 pojedzie z ulicy Mełgiewskiej przez ul. Andersa, Kunickiego, Zemborzycką, Diamentową do ul. Zana. Dzięki temu dzielnice Dziesiąta, Kalinowszczyzna rejon ulicy Mełgiewskiej uzyska bezpośrednie połączenie.

Kolejną nową trasą będzie linia nr 161. Jednak w tym przypadku trolejbusy zastąpią likwidowaną linię nr 28. Nieznacznie ulegnie także zmiana trasy, gdyż zamiast skręcać w ulicę Roztocze pojazdy pojadą prosto, do pętli na Węglinie. Z trasy znikną także trolejbusy linii nr 150. W tym przypadku pasażerowie będą mieli inne możliwości dotarcia do celu, m.in. linię nr 151, 161 czy też 20.

Co ważne dla pasażerów, sporo częściej będą kursowały trolejbusy linii nr 151. W dzień powszedni pojadą co 7-8 minut. Z kolei trolejbusy linii nr 158 w dzień powszedni będą kursować co 15 minut, w soboty co 20 minut zaś w niedziele co pół godziny. Częściej będzie także kursowała linia trolejbusowa nr 159, czyli dawna 9. Ze względu na spory tłok w pojazdach, zwłaszcza w godzinach szczytu, w dni powszednie w tym czasie pojazdy będą jeździły co 7-8 minut.

Linia nr 14 będzie kursowała do Węglinka. Z Armii Krajowej autobusy skręcą w Jana Pawła II potem al. Kraśnicką dojadą do pętli Węglinek. W drodze powrotnej kurs będzie się odbywał przez ulicę Gęsią. O taką zmianę wnioskowali mieszkańcy Dzielnicy Węglin a wydłużenie trasy poprawi obsługę nowych osiedli mieszkaniowych powstających w rejonie ul. Jana Pawła II. Częstotliwość odjazdów zostanie utrzymana. Do pętli Rudnik wydłużona będzie także trasa linii nr 16. W tym przypadku wnioskowali o to mieszkańcy Ponikwody, by nowe osiedla miały lepszą dostępność komunikacyjną. Autobus będzie kursował ulicami Strzembosza, Cynamonową i Dożynkową.

Wydłużona zostanie trasa linii nr 13. Zamiast do dworca PKP, autobusy pojadą dalej, przez ul. Krochmalną i Jana Pawła II do Os. Poręba. Trasa linii nr 20 zostanie podzielona na pół. Od Jastkowa do Dworca PKP będzie jeździła linia nr 20, zaś na odcinku Zbożowa – Kruczkowskiego linia nr 30. Dzięki temu dzielnice Sławin i Sławinek uzyskają co 7-8 min. autobus do centrum.

Ze względu na nikłe zainteresowanie pasażerów, zlikwidowana zostanie linia EKO. Elektryczny autobus będzie kursował na pozostałych liniach autobusowych.

To nie koniec zmian, jakie czekają lubelskich pasażerów. Kolejne zostaną wprowadzone w drugiej połowie roku. Wtedy można się spodziewać nowej sezonowej linii nr 38 łączącej Węglin z Zalewem Zemborzyckim i ul. Kruczkowskiego. Częściej będą kursowały też trolejbusy. Powstanie nowa linia nr 11 łącząca Os. Widok z ul. Weglarza, zmiany będą też na linii nr 47, która ma dojeżdżać do ul. Zbożowej.

Zmiany w komunikacji miejskiej – kliknij tutaj zobacz prezentację

2016-01-19 18:00:11
(fot. lublin112.pl)

46 komentarzy

  1. Mogli by dać więcej kursów do świdnika na linii 55

Z kraju