Lublin i okolice zalane po burzy. Mieszkańcy bez prądu, zalane domy i garaże

Trwające kilka godzin opady nad Lublinem sprawiły, że doszło do zalań i podtopień niżej położonych terenów. Mieszkańcy części Świdnika są bez prądu a straż pożarna nie nadąża z przyjmowaniem zgłoszeń. Na telefon i mail alarmowy dostaliśmy dziesiątki informacji o sytuacji w mieście i okolicach.

Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda sytuacja po burzy.

W podlubelskim Stasinie doszło do zalania kilku domów. Na miejscu pracują strażacy z OSP Kozubszczyzna. Wcześnie pomagali im strażacy z OSP Pawlin ale zostali wezwani do zalanych garaży przy ul. Gęsiej.


Niemal w tym samym czasie do szkoły przy ul. Roztocze przyjechał zastęp strażaków z OSP Matczyn-Wojcieszyn. Strażacy powiedzieli nam, że prawdopodobnie doszło do zalania niżej położonych pomieszczeń.


W tym samym rejonie spływająca woda wdarła się do kilku garaży położonych przy ul. Wielkopolskiej, Gdańskiej i Guliwera.

W rejonie ulicy Onyksowej od wyładowania atmosferycznego zostały spalone anteny – poinformował nas Czytelnik Damian.

Do chwili obecnej nie ma przejazdu ul. Janowską. Policja nie przepuszcza pojazdów ze względu na duża ilość wody na jezdni. Służby miejskie wypompowywały wodę przez kilka godzin ale niestety nadal utrzymuje się ona na jezdni.

Jak przy każdej większej ulewie podtopione są rejony ul. Za Cukrownią, Dzierżawnej i Wapiennej.

Powoli opada poziom wody pod wiaduktem na ul. Kunickiego ale nadal trzeba uważać aby nie zalać silnika.Nieciekawie wygląda również „jezioro” w rejonie ul. Wyżynnej w rejonie pomiędzy torowiskiem a garażami.

Dostaliśmy również informację ze Świdnika, że ulicami płynęły potoki a część mieszkańców jest bez prądu. Ulica Wiśniowa zamieniała się w rwąca rzekę, w rejonie numerów 4-6 zalana została stacja trafo, mieszkańcy pozbawieni są prądu.

Lubelska straż pożarna od popołudnia przyjęła już blisko sto zgłoszeń od osób poszkodowanych przez ulewę. Większość to wypompowywanie wody z zalanych domów, piwnic czy garaży. Najgorsza sytuacja jest w okolicach osiedla Poręba, Stasina i Zemborzyc. Tam zalanych zostało kilkanaście budynków mieszkalnych, w niektórych było nawet powyżej metra wody.

Na trasie Lublin-Piaski w Wierzchowiskach zalana została droga ekspresowa. Nieprzejezdny był prawy pas jezdni. Nie ma również przejazdu przez miejscowość Wilczopole.

Nadal nie działa część sygnalizacji świetlnej w Lublinie. Jedźcie rozważnie i ostrożnie.

Więcej informacji o sytuacji po ulewach przeczytacie w drugim materiale gdzie będą zamieszone Wasze relacje i zdjęcia z Lublina i województwa lubelskiego.

2014-05-28 22:48:19
(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

 1. Witam
  Literówka w tytule , a swoją drogą Pogotowie Wod – Kan. (co widać na jednej z fotek ) podobnie jak straż wypompowywała rozlewiska w mieście.
  Pozdr.

 2. Dobrze, że popadało. Nie kurzy się, a i pisać jest o czym.
  Tylko dzieci w czasie deszczu się nudzą. Chyba, że komputer mają. 🙂

 3. Ciesz się człowieku że Ciebie to nie spotkało

 4. nie tylko OSP Pawlin i Kozubszczyzna lecz OSP Matczyn- Wojcieszyn bral czynny udzial w wypompowywaniu wody, rowniez z tego co slyszalem OSP Metow,Garbow itd mialo duzo pracy…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8014zł -0.13%
  • GBP 5.2376zł -0.26%
  • EUR 4.5546zł -0.01%
  • CHF 4.1198zł -0.52%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja