Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie Rowery Miejskie wciąż na topie. Jest kolejny rekord wypożyczeń

Miniony czwartek był dniem, kiedy lublinianie najczęściej korzystali z rowerów miejskich od początku uruchomienia systemu. Średnio co 10 sekund ktoś wypożyczał rower.

O tym, jak bardzo w Lublinie popularne są wypożyczalnie rowerów miejskich można się przekonać na każdym kroku. Gdziekolwiek nie spojrzeć, można po chwili dostrzec jadącą charakterystycznym rowerem osobę. Przekłada się to oczywiście na statystyki. Dzisiaj przed południem licznik wskazywał 702 611 wypożyczeń jednośladów od początku tegorocznego sezonu a liczba ta co kilkanaście sekund rosła. Warto zaznaczyć, że 700-tysięczne wypożyczenie miało miejsce w dniu wczorajszym. Do tego w ciągu ostatnich 162 dni, czyli odkąd można w tym roku korzystać z jednośladów, w systemie zarejestrowało się 21 011 nowych użytkowników. Z kolei rekordowym miesiącem był maj, kiedy to w ciągu 31 dni miało wtedy miejsce 170 430 wypożyczeń.

W ciągu ostatnich dni ustanowiony został także dobowy rekord wypożyczeń w całej historii systemu. W czwartek 25 sierpnia użytkownicy skorzystali z rowerów 8 999 razy. To daje statystycznie jedno wypożyczenie roweru co 10 sekund, jak też ponad 10 wypożyczeń każdego z dostępnych rowerów w ciągu doby. – Na początku sezonu Lubelski Rower Miejski został rozbudowany do 90 stacji i prawie 900 rowerów, stworzono dwa specjalne punkty z rowerami dziecięcymi a wypożyczalnie po raz pierwszy pojawiły się w Świdniku. Lublinianie szybko docenili ten rozwój i aktywnie korzystają z jego dobrodziejstw. Już w tym momencie sezonu mamy 60 procent wypożyczeń więcej niż przez cały ubiegły rok – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora wypożyczalni.

W tym roku średni czas wypożyczenia roweru wynosi 17 minut i 35 sekund. Przypominamy, że pierwsze 20 minut wypożyczenia jest darmowe. Stanowią one około 80% całości. Lublinianie najchętniej korzystają z rowerów w godzinach od 15:00 do 19:00, wtedy ma miejsce 32% wszystkich wypożyczeń z całego dnia. Najaktywniejszy użytkownik od 21 marca dokonał 880 wynajmów. To daje średnio ponad 5 wypożyczeń każdego dnia. Najpopularniejszy rower, mający numer: 69765, był wypożyczany 1260 razy.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń znajdują się w rejonie centrum. Najwięcej osób skorzystało z tej na ul. Nadbystrzyckiej przy Politechnice Lubelskiej. Następne w kolejności znajdują się na ul. Zamojskiej, Lipowej, Radziszewskiego i Krakowskim Przedmieściu. Z kolei najpopularniejsza trasa wiedzie od ul. Nadbystrzyckiej – Politechnika Lubelska do stacji przy tej samej ulicy ale w rejonie ul. Pozytywistów. Od początku istnienia systemu w Lublinie, czyli od 2014 roku, zarejestrowało się w nim 62 444 użytkowników. – Lublin posiada obecnie jeden z czterech najchętniej eksploatowanych przez użytkowników systemów w Polsce – obok Warszawy, Łodzi i Wrocławia – dodaje Tomasz Wojtkiewicz.

(fot. LRM)
2016-08-31 19:40:51

16 komentarzy

 1. Drogo bez sensu,własny rowerek najlepszy

  • Drogo? Weź człowieku puknij się w lepetynę. Pomijając że w ciągu darmowych 20 minut można naprawdę kawał podjechać, to nawet gdyby wyszło ci dłużej, to 1z za godzinę to chyba nie zbyt dużo. W tym czasie możesz z palcem w D przejechać przez całe miasto. Jak nie pasuje, to prosze zakupic kilkukrotnie droższy bilecik MPK i nie pindolić że drogo.

 2. Średni czas wypożyczenia roweru wynosi 17 minut i 35 sekund, szkoda że nie 19 minut 59 sekund. Muszą się bardziej postarać kolarze… na krzywy ryj. Wstyd

  • Pewnie masz racje, ze to czesto cwaniactwo – wiec wstyd.
   Ja widze jednak co innego – biede … Ceny biletow MPK sa dla niektorych sporym obciazeniem a rower to jakies rozwiazanie.

   Swoja droga ciekawe czy ktos pokusil sie o sprawdzenie korelacji liczby wypozyczen i ilosci biletow MPK, i drugie – jak najpopularniejsze trasy rowerowe pokrywaja sie z autobusowymi.

   • jeżeli nie chcą płacić to jadą tyle ile im trzeba żeby nie płacić i to żadne cwaniactwo, a ceny biletów to faktycznie przegięcie, poza tym jak jest pogoda i wieczne korki oraz sprawność fizyczna to rower idealnym pojazdem jest

  • To wcale nie jest za darmo. Żeby mieć aktywne konto musisz mieć minimum 10zł na stanie, i są to pieniądze bezzwrotne. Zakładając że każdy tylko tyle wpłacił (co jest nieprawdą z automatu) i mnożąc to poprzez kilkadziesiąt tysięcy kont użytkowników + dokładka ze strony miasta + to że multum ludzi wypożycza takie rowery na kilkugodzinne wyprawy każdego dnia, to jasno wyjdzie, że ani firma NextBike, ani jej pracownicy biedy nie klepią. A do serwisowania rowerów dokładać nie trzeba, bo jeszcze aż nadto zostaje.

 3. w 20 minut to można dojechać z ul. Fabrycznej nad zalew zemborzycki

 4. Znowu propaganda sukcesu tylko czyjego? Ile miasto zapłaciło za te darmowe minuty a ile kasy wypłynęło do prywatnej kieszeni na drugi koniec Polski a w zasadzie za Odrę? Rowerowy generał pensję ma płaconą przez Ratusz a de facto pracuje dla właściciela rowerów. Kogo tak rajcują te statystyki? Że Polaka nie stać na wypożyczenie roweru tylko zmienia co niecałe dwadzieścia minut? Żałosne.

  • Ot i prawdę napisałeś. Bez przesady z tą bieda w Lublinie, że ludzi na bilety nie stać, bez przesady.

  • popieram w 100 procentach! Jest bieda w Lublinie i to straszna!!! Najniższa pensja krajowa, czy wy ludzie już totalnie oderwani jesteście od rzeczywistości???? Nie widzicie tego??? To prawda, że ktoś niezłą kasą robi na tych rowerach i tacy bezmyślni wypożyczają, bo rowerku z góry nie chce się znieść i wolą płacić za rowery, a ktoś się cieszy! Ludzie totalnie oderwani od rzeczywistości. Spójrzcie jaki plac litewski budują, jakie symbole masońskie i oko Horusa fontanna, to jeszcze masoneria czy już satanizm, czy to to samo? A ludzi kompletnie to nie obchodzi, jak w książce Cialdiniego- świnia, która idzie za tłumem nagle spostrzega, że jest w rzeźni, z całym szacunkiem do świń i ludzie tak w tym Lublinie idą ….nic ich nie obchodzi…jak ja nie cierpię tego miasta wszędzie przekręty, spójrzcie na bilety jakie sprzedają w mpk, na każdym Oko Horusa, tylko ja to widzę ? Masoneria to nie jakiś wymysł. Spójrzcie, zacznijcie się tym interesować Ci macie zamiar w najbiedniejszym mieście w Polsce mieszkać i pracować za najniższą krajową w sklepie po studiach. Ja dziękuję. Odliczam dni do wyjazdu. Wystarczy raz być w normalnym kraju i zarabiać prawdziwe pieniądze , by już więcej nie chcieć tej biednej Polski. bo jak ma być lepiej skoro większość ludzi się na niskie zarobki i biedę zgadza, nas jest chyba więcej niż rządzących. Ludzi w tym mieście nic nie obchodzi, nawet walczyłam o to by walczyć o różne sprawy, ale z tymi ludźmi nie da się , oczywiście szacunek dla tych którzy rozumieją o czym mówię, chwała wam za to!

 5. Jesteście żałośni z tymi komentarzami krytyki. Może i miasto to trche kosztuje ale kożyści są duzo większe. Więcej ludzi zaczeło się ruszać, zmniejszył się tłok w autobusach, możemy się w szybkim czasie przemieścić w dowolne miejsce. Ja np. jeżdze nimi do pracy bo nie musze nosić swojego roweru na 9 piętro 😉 Jeśli chodzi o wygodę to nie są takie złe do amatorskiej jazdy, a zawodowiec wiadomo że jeździ swoim 🙂

 6. OOO a jakby prywaciarz rozstawił wypożyczalnie i chciał 5zł/h to byście się przekrzykiwali, że inne miasta dbają o sowich mieszkańców i mają rower miejski pod swoją opieką, a u nas prywata i zdzierstwo! a jak macie dziady darmowe 20 minut, godzinę za 1 zł, kolejne godziny też nie drogie to również źle! Fakt ze trzeba mieć tą minimum dychę na koncie też nikogo finansowo nie zrujnuje, chociaż początkowo myślałem że 10 zł na start, a potem można wyjeździć to do zera bez względu na ilość wypożyczeń. Ale co tam, nie ma co marudzić!

 7. Najlepsze jest w tym wszystkim to, że Lublin jest strasznie biedny, bezrobocie, niskie zarobki- pierwsze miejsce w kraju, a ludzi stać na kupno mieszkania i wyposażenie i własne rowery. I co w tym wszystkim najśmieszniejsze? To że mają własne rowery, a wypożyczają te co stoją i płacą za nie! To jest chore! Ten Lublin to miasto chore! CHORE, Chore! Sorry taka prawda! Wszystko po to by sąsiadom pokazać, co oni nie mają! Żałosne!!!! Żal!

Z kraju