Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelski prokurator odebrał „mafii paliwowej” 12 milionów złotych

Prokuratura Krajowa poinformowała w poniedziałek rano, że Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie doprowadził do orzeczenia przez Sąd przepadku 12 milionów złotych korzyści uzyskanej przez „mafię paliwową” w wyniku prania brudnych pieniędzy.

„Mafia paliwowa” zarobiła 1,5 miliona złotych

Śledztwo nadzorowane przez Lubelski Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie dotyczyło mafii paliwowej działającej na terenie Śląska. Wszyscy jej członkowie zostali skazani. W toku postępowania prokurator ustalił, że pieniądze uzyskane z przestępstw paliwowych w kwocie 1,5 miliona złotych członkowie grupy inwestowali w nieruchomości. Dwóch oskarżonych w celu wykazania legalności tych środków zawarło fikcyjną umowę pożyczki. W celu jej uwiarygodnienia pieniądze były przelewane na rachunek bankowy, a następnie w gotówce wypłacane i zwracane wpłacającemu.

Zarobili na inwestowaniu w nieruchomości

Oskarżeni dokonywali w latach 2005 – 2008 obrotu nieruchomościami i z zainwestowanej kwoty 1,5 miliona złotych uzyskali 12 milionów złotych. Oskarżeni kupowali dalsze nieruchomości, a następnie je sprzedawali i inwestowali w kolejne. W ten sposób udało im się kilkukrotnie pomnożyć pieniądze uzyskane pierwotnie z przestępstw paliwowych.

Sąd podzielił stanowisko prokuratora

Sąd Apelacyjny w Katowicach (10 maja 2021 roku) w całości podzielił stanowisko prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie i orzekł przepadek korzyści majątkowej osiągniętej w drodze prania brudnych pieniędzy w kwocie 12 milionów złotych. Sąd przychylił się do stanowiska prokuratora, który wskazywał że pomnożone przez oskarżonych pieniądze stanowią korzyść majątkową uzyskaną w wyniku prania brudnych pieniędzy. Orzeczenie jest prawomocne.

(fot. pixabay.com)

22 komentarze

  1. Ha ha, żeby nie ten PiS to by POżyli.

    • Bo barany uparte. Pis stworzył warunki do działania mafii, a ta się nie podzieliła.

    • Jakby sędzia nie podzielił stanowiska prokuratura to byś bluzgał na sędziego pisowski baranie

  2. 1/100 z powołania, reszta w mojej ocenie to zwykłe Polskie kanalie.

    • odzyskane 12 melonów i tak zabraknie na nagrody dla naszego bohaterskiego rządu za walkę z pandemią w obronie ludzi .. czy odwrotnie….

  3. a który to miał 36 kont bankowych i 7 mieszkań ??? pamiętacie jeszcze

    • ten z Gdańska prezydent – teraz jego żona jest europosłanką
      ale z nim to robota Bolka ludzi – synek chciał usilnie być prezydentem

  4. jak widać zdolni ludzie skoro inwestując 1,5mln zarobili 12mln a taki Sasin zainwestował 70mln i wszystko stracił.

    • Gdyby nie przygotował wyborów, opozycjoniści oskarżyliby o ich brak. Gdyby nie niskie sondaże jedynej prezydent, wybory by się odbyły. Zmiana kandydata, to była wielka hucpa.

    • nie chcę nic mówić ale „bul i nadzieia ” wąsaty wydał 1oo mln zł na referendum „jowy” na które wynosiło nie całe 7 % ! i co i gó…. przegrał z kretesem! .. jedni i drudzy są siebie warci.. publiczną kasę wydają na prawo i lewo! w mld’ach zł rocznie! i uchodzi im to na sucho! a kto płaci MY podatnicy! a tffuuu :/

  5. Mafii balcerowiczowej czy teraz mafii kowidowej nikt nie rozliczył (jeszcze).

  6. No dobrze ale brudne pieniądze to było tylko 1,5 mln ,reszta to już pomnożone w uczciwym interesie więc skąd kwota 12 mln ? Założę się że kiedyś ta sprawa będzie w sprawie dla reportera i tym podobnym . Jakoś mam wątpliwe zaufanie do tych postępowań i wyroków

  7. Za rządów PO nie dopomyslenia żeby kogoś złapali.

  8. Łapy ucinać publicznie złodziejom.

  9. Pierwszy milion trzeba ukraść. Ale to, co zrobili z nim później – szacuneczek. Większość malapetów w tamtym czasie za szczyt obrotności uważała wzięcie kredytu we frankach. Szaraki spłacają mieszkanko 50 m2 do końca życia, a ci goście wiedzieli, jak się rozwinąć. Ja bym ich wziął na ugodę, ukradzioną kasę niech oddadzą z procentem, ale legalnie zarobioną niech zatrzymają, tylko muszą przepracować parę lat w resorcie finansów. Szkoda marnować talentu, tak jak hakerów zatrudnia się do cyberbezpieczeństwa. Tylko że tak robią korporacje, bo rządy niestety to tylko znajomków biorą. Swoją drogą aż dziw, że prokuratora nikt nie przeniósł do oddziału w Suwałkach albo nie odkręcił kół w samochodzie, chłopaki widocznie nie powiązane szerzej…

  10. Ciekawe kto odpowie za plandemię

Z kraju