Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelscy policjanci wkroczyli do klubu sportowego. Piłkarze mieli stosować zakazaną infuzję dożylną

Lubelscy kryminalni przeszukali siedzibę jednego z klubów sportowych, gdzie zabezpieczyli materiały mające być dowodem w śledztwie o stosowanie dopingu. Postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia stosowania niedozwolonych środków wśród niektórych piłkarzy II ligowego klubu Pogoń Siedlce. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła Polska Agencja Antydopingowa „Polada”. Postępowanie prowadzone jest w kierunku narażenia piłkarzy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez nieprzestrzeganie procedur medycznych. Dokładnie chodzi o zakazane infuzje dożylne, jakie miały być wykonywane u siedmiu zawodników.

W związku ze sprawą funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie dokonali przeszukań w pomieszczeniach klubowych. Wiadomo już, że zabezpieczone zostały przedmioty mogące stanowić dowody w sprawie, a także dokumentacja medyczna i telefony. Z kolei Polska Agencja Antydopingowa pobrała od zawodników materiał do badań kontrolnych. Jak wyjaśnia Agnieszka Kępka z lubelskiej prokuratury, obecnie prowadzone są intensywne czynności procesowe, które pozwolą na wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy.

Infuzja dożylna to w uproszczeniu stosowanie kroplówek, za pomocą których do organizmu podawana jest glukoza czy też substancje mineralne. Niejednokrotnie zdarzało się jednak, że w ten sposób podawano również zakazane substancje. Dlatego też od 2005 roku tego typu zabiegi są zabronione. Jak wyjaśnia Piotr Wójcik z Polskiej Agencji Antydopingowej, zgodnie z obowiązującą listą substancji i metod zabronionych niedozwolone są infuzje dożylne i iniekcje o objętości większej niż 100 ml w okresie 12 godzin, z wyłączeniem tych przyjętych w uzasadnionych przypadkach w trakcie hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych lub badań klinicznych.

Zarząd klubu Pogoń Siedlce wydał oświadczenie, w którym informuje, że w związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi stosowania wobec zawodników niedozwolonych metod medycznych, u żadnego z piłkarzy nie stwierdzono zażywania niedozwolonych środków i substancji. Jednocześnie klub ma dołożyć wszelkich starań w celu pełnego wyjaśnienia całej sprawy. Tymczasem do akcji wkroczył też Rzecznik Dyscyplinarny PZPN. Jeżeli podejrzenia się potwierdzą, piłkarzom grozi dyskwalifikacja nawet na cztery lata. Siedlecka Pogoń zajmuje 15. miejsce w tabeli, najwyższe w strefie spadkowej.

(fot. pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne)

9 komentarzy

  1. Hehe 2 liga wysoki poziom i wysoki poziom dopingu ręce opadają.

  2. Stosowany doping nie był skuteczny (może przeterminowany) jeżeli chodzi o piłkarzy Motoru Lublin !

  3. Nie mowcie że to jeszcze chodzi o Motor bo jezeli tak to mieli kiepskiego dostawcę skoro nie awansowali przez tyle lat ??? ja prdl. zeby to w trzeciej lidze sie dopingować. Toz to WSTYD

    • Naucz się czytać ze zrozumieniem, w artykule jest wyraźnie napisane: Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia stosowania niedozwolonych środków wśród niektórych piłkarzy II ligowego klubu Pogoń Siedlce.

  4. Dziadowski ten doping

  5. No bo jak tu biegać 90minut z nadwagą? ?

  6. To podobno była woda święcona.

Z kraju