GITD zamontuje ponad 100 nowych fotoradarów. Będą też urządzenia na przejazdach kolejowych

Przy drogach zamontowanych zostanie kolejnych 111 urządzeń rejestrujących kierowców, którzy przekraczają prędkość czy też przejeżdżają na czerwonym świetle. Będą też fotoradary przenośne oraz urządzenia wykonujące zdjęcia kierowcom stwarzającym niebezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.

W przyszłym roku w całym kraju zostanie zainstalowanych 111 nowych fotoradarów poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Urządzenia pojawią się w miejscach, które są szczególnie niebezpieczne, gdzie dochodzi do dużej liczby zdarzeń drogowych czy też tam, gdzie kierowcy notorycznie nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. Obecnie do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym masowo spływają wnioski o zamontowanie urządzeń w danych lokalizacjach. Apelują o to zarówno sami mieszkańcy, lokalne samorządy, policja a także zarządcy dróg. Zainteresowanie jest tak duże, że na jedno planowane urządzenie przypada już teraz ponad 20 wniosków. Wiadomo jednak, że nowe fotoradary mają się pojawić w każdym województwie, jednak ostateczne lokalizacje zostaną ustalone po weryfikacji wniosków oraz po przeprowadzeniu analizy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w danym miejscu.

Jeżeli chodzi o planowane urządzenia to już teraz wiadomo, że klasycznych fotoradarów, jakie kierowcy na co dzień mijają w trakcie podróży, będzie tylko 26. GITD postawiło bowiem głównie na urządzenia do odcinkowego pomiaru średniej prędkości jak też takie, które służą do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Tych pierwszych ma być 39 drugich zaś 30. Do tego dojdą fotoradary przenośne, których zostanie zakupionych 11. Mają one być ustawiane w miejscach niebezpiecznych, gdzie np. nie ma możliwości zamontowania stacjonarnego urządzenia do kontroli prędkości. Będzie też zupełna nowość, czyli pięć rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych.

Pierwsze nowe urządzenia pojawią się przy drogach w trzecim kwartale przyszłego roku. Dodatkowo w planie jest zakup 247 urządzeń do pomiaru prędkości. Zastąpią one dotychczas użytkowane fotoradary starego typu. W tym przypadku pozostaną one w dotychczasowych lokalizacjach. Całość związane jest z projektem „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Na ten cel przeznaczono kwotę 162 milionów złotych, z czego 85 procent, czyli 137,7 miliona złotych, to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

(fot. lublin112)

32 komentarze

 1. Inwigilacji ciąg dalszy, wprowadźcie jeszcze godzine policyjna i zomo i jak za starych dobrych czasów bedzie.
  już przepisy pod policje robione wypiszą ci 500 czy za brak rąk na kierownicy czy za postawienie się panu najważniejszemu na świecie.
  w kolejnej ustawie wpiszmy że mogą strzelać do kierowców jak sie postawią i po kłopocie. w nastepnej ustawie wpiszemy ze bedą mogli odbierać auta i domy i komuna gotowa. Gratulacje dla durnych władz.

 2. Nie wytrzymam! Permanentna inwigilacja! Nie wytrzymam!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia