GITD zamontuje ponad 100 nowych fotoradarów. Będą też urządzenia na przejazdach kolejowych

Przy drogach zamontowanych zostanie kolejnych 111 urządzeń rejestrujących kierowców, którzy przekraczają prędkość czy też przejeżdżają na czerwonym świetle. Będą też fotoradary przenośne oraz urządzenia wykonujące zdjęcia kierowcom stwarzającym niebezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.

W przyszłym roku w całym kraju zostanie zainstalowanych 111 nowych fotoradarów poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Urządzenia pojawią się w miejscach, które są szczególnie niebezpieczne, gdzie dochodzi do dużej liczby zdarzeń drogowych czy też tam, gdzie kierowcy notorycznie nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. Obecnie do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym masowo spływają wnioski o zamontowanie urządzeń w danych lokalizacjach. Apelują o to zarówno sami mieszkańcy, lokalne samorządy, policja a także zarządcy dróg. Zainteresowanie jest tak duże, że na jedno planowane urządzenie przypada już teraz ponad 20 wniosków. Wiadomo jednak, że nowe fotoradary mają się pojawić w każdym województwie, jednak ostateczne lokalizacje zostaną ustalone po weryfikacji wniosków oraz po przeprowadzeniu analizy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w danym miejscu.

Jeżeli chodzi o planowane urządzenia to już teraz wiadomo, że klasycznych fotoradarów, jakie kierowcy na co dzień mijają w trakcie podróży, będzie tylko 26. GITD postawiło bowiem głównie na urządzenia do odcinkowego pomiaru średniej prędkości jak też takie, które służą do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Tych pierwszych ma być 39 drugich zaś 30. Do tego dojdą fotoradary przenośne, których zostanie zakupionych 11. Mają one być ustawiane w miejscach niebezpiecznych, gdzie np. nie ma możliwości zamontowania stacjonarnego urządzenia do kontroli prędkości. Będzie też zupełna nowość, czyli pięć rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych.

Pierwsze nowe urządzenia pojawią się przy drogach w trzecim kwartale przyszłego roku. Dodatkowo w planie jest zakup 247 urządzeń do pomiaru prędkości. Zastąpią one dotychczas użytkowane fotoradary starego typu. W tym przypadku pozostaną one w dotychczasowych lokalizacjach. Całość związane jest z projektem „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Na ten cel przeznaczono kwotę 162 milionów złotych, z czego 85 procent, czyli 137,7 miliona złotych, to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

(fot. lublin112)

Zobacz również

32 komentarze

 1. Lepsze to niż nic, choć w skali kraju te kilkadziesiąt fotoradarów to kropla w oceanie. We Francji czy Anglii jest ich po prawie 10.000.

  • Drogowancaniedorowiec

   Biorąc pod uwagę, że fotoradary mają niewielki wpływ na bezpieczeństwo to i tak dużo.

   • Fotoradary mają duży wpływ na bezpieczeństwo. W zachodnich krajach to jest fotoradarów „dużo” – albo odpowiednia ilość. Trzydzieści kilka fotoradarów to jest „nic”. Żeby w mieście takim jak Lublinie nie było ani jednego? Komu te fotoradary przeszkadzają?

    • Drogowancaniedorowiec

     Po zabraniu fotoradarów Strażom Miejskim bezpieczeństwo nie spadło w tamtych miejscach. Były TYLKO dla pieniędzy.

  • a już miałem kupić E60, trzeba będzie 1,0TSi

  • Jaką we Francji masz alternatywę dla samochodu a jaką w Polsce?
   Porównaj ilość i prędkość poruszania się pociągiem tam i tu. Podobnie z samolotami, czy chociażby metrem w miastach.
   Nie mamy realnej alternatywy dla samochodu, w żadnej postaci, a stawianie kolejnych fotoradarów bez wcześniejszego przeglądu ustawionych znaków drogowych jest pozbawione sensu.

  • Tak, ale we Francji zrobili poza obszarem zabudowanym 80km/h a połowa fotoradarów to atrapy, ale swoje robią

 2. Ja bym zamintowal nie sto tylko 1000 a nawet wiecej 500 plus potrzebuje kretynizm Ponstwo ni dość że policyjne to i fotoradarowe

  • Zachowania drogowe absolutnie nie potwierdzają tego co napisałeś. Gdyby chodziło o kasę, to jednym rozporządzeniem można by „zwaloryzować” wysokość mandatów.

  • Zamintuj sobie słownik i nie wchodź w politykę. Do teatru też nie wchodź. Tylko seriale, TVN, Polsat, itp.

 3. Jeśli chodzi o foto w miejscach szczególnie niebezpiecznych np. tam gdzie przechodzą dzieci do szkoły jestem za. Ale jak to u nas stawia się tam gdzie jest to opłacalne nie myśląc o bezpieczeństwie. Np odcinków na Łęczna czy pod Radomiem zresztą takich jest wiele po obu stronach pola czy tam parę zabudowań. Co to za niebezpieczne miejsca. Można by je zamontować gdzie indziej.

 4. Rzundzoncy zapowiadają zwiększenie 500+ (bo inflacja) i 14 emeryturę to i źródła finansowania trza zwiększyć. A suweren sie cieszy!

 5. Totalna indoktrynacja, substytut budowania dróg szybkiego ruchu…

 6. Jeśli chcą postawić w miejscach szczególnie niebezpiecznych, to właściwie powinni zamontować po jednym na każdym słupie w kraju. Osobiście zresztą nie miałbym nic przeciwko. Skoro żadne tłumaczenia nie działają, to trzeba trzepać kieszenie matołów za kierownicą. I to głęboko.

  • Czekamy niecierpliwie na min 3-krotny wzrost mandatów. To jakaś kpina od 16 lat mandaty nie były podwyższane, aktualna wysoksc to nawet studenta specjalnie nie zaboli . Mandat ma być dotkliwy inaczej to szkoda pracy Policji jest nieskuteczna i zbyteczna. A dzicz na drogach się rozwija i zagraza nam wszystkim

   • Drogowancaniedorowiec

    Policjanci w nieoznakowanych radiowozach to największa dzicz na drogach. I tak mandatu sobie nie dadzą!

   • Tak tylko jak napisałeś „studenta specjalnie nie zaboli” i właśnie dlaczego sobie ukrócić stałe żródło dochodu.
    Przy wzrośćie „cen” mandatów mniej ich by było wypisywanych czyli jak rachuba? Co wolisz?? Właściwie co woli państwo?

   • może 5-krotny ? albo od razu do paki ? Moczymordom to by się akurat przydało ale tego nie zrobią bo im wyżej tym bardziej piją i więcej nietykalnych typu immunitet, doktor, kasty wszelakie. Chore to mamy ograniczenia na 2-pasmówkach np. Krańcowa do JP . Zielona fala ustawiona na 40 i pochowani radarowcy. Miało być szybciej 🙂 Popatrzcie jak się jedzie przez Warszawę przy większym natłoku aut.

   • Oczywiście jak i karani powinni być rowerzyści pędzący po chodnikach !!

 7. Rolnik z dofinasowaniem

  To taki jeden fotoradar nowy kosztuje przeszlo milion zloty. To ja bez zadnej łaski kupie sobie na olx za jedno 500tno niecale 2tysie i sobie postawie kolo domciu i tez będę miał spokoj

 8. Vaffanculo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. Na ul.Narutowicza w Lublinie trzeba zamontować bo bydło nieokrzesane jeździ ponad 100km/h

  • Oj zaraz bydło nieokrzesane.
   A to przecież wykształceni ludzie.
   Jeden prawnik z zamiłowania do sztuki chciał być blisko teatru, a przynajmniej jego ściany.
   Drugi prawnik chciał „bliżej” zapoznać się z ofertą Roweru Miejskiego.

 10. Paranoja.. Dopiero NIK wykazała że fotoradary są ustawiane na wyższe prędkości nawet do 30 więcej bo według itd brakuje im ludzi do obsługi sprzętu i zdjęć i ktoś to zaskarżyl. Koło większości fotoradarów na 50 można jechać 70 Kabaret

 11. Inwigilacji ciąg dalszy, wprowadźcie jeszcze godzine policyjna i zomo i jak za starych dobrych czasów bedzie.
  już przepisy pod policje robione wypiszą ci 500 czy za brak rąk na kierownicy czy za postawienie się panu najważniejszemu na świecie.
  w kolejnej ustawie wpiszmy że mogą strzelać do kierowców jak sie postawią i po kłopocie. w nastepnej ustawie wpiszemy ze bedą mogli odbierać auta i domy i komuna gotowa. Gratulacje dla durnych władz.

 12. Nie wytrzymam! Permanentna inwigilacja! Nie wytrzymam!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7364zł -0.66%
  • GBP 4.9793zł -0.89%
  • EUR 4.4779zł -0.14%
  • CHF 4.1364zł -0.27%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach