Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

Leasing samochodu elektrycznego – czy warto?

Bez większego problemu jesteśmy w stanie dostrzec, że coraz więcej samochodów elektrycznych pojawia się na naszych drogach. Czy w związku z rozwojem nowych technologii, zastanawiałeś się kiedykolwiek nad zakupem samochodu elektrycznego? Czy wiesz, jakie są zalety leasingu auta na prąd oraz czy potrafisz wymienić korzyści wynikające z użytkowania takiego samochodu? – Jeżeli odpowiedzi na któreś z wymienionych tutaj pytań brzmiały: “nie” lub “nie wiem”, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

1. Leasing samochodu elektrycznego – wyjaśnienie

Leasing samochodu elektrycznego to zawarcie umowy dzierżawy, która polega na czasowym przekazaniu prawa do użytkowania samochodu elektrycznego osobie fizycznej lub podmiotowi gospodarczemu. W zamian za nabycie prawa do korzystania z samochodu elektrycznego ustalana jest wysokość opłaty, czyli tzw. czynsz leasingowy. Korzystający z samochodu elektrycznego (leasingobiorca) przekazuje go właścicielowi pojazdu elektrycznego (leasingodawcy).

Leasingodawcą jest firma leasingowa, a leasingobiorcą osoba fizyczna lub przedsiębiorca.

Umowy leasingu samochodów elektrycznych zawierane są na nowe samochody, jak również na samochody poleasingowe. Leasing samochodu elektrycznego należy do takiej formy finansowania auta, która nie wpływa, a więc nie obniża, zdolności kredytowej leasingobiorcy. Ponadto umowy leasingu mogą być zawierane nawet wtedy, gdy wysokość wkładu własnego leasingobiorcy wynosi 0%.

2. Leasing auta elektrycznego – formy leasingu

W ramach leasingu samochodów elektrycznych wyróżnia się następujące formy leasingu:a) leasing operacyjny,b) leasing finansowy.

Forma finansowania samochodu elektrycznego oraz okres finansowania zależą wyłącznie od kondycji finansowej leasingobiorcy.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny określany jest również jako leasing usługowy.Pojazd będący przedmiotem umowy leasingu operacyjnego wchodzi w składnik majątkowy firm leasingowych. Opłata wstępna i opłaty eksploatacyjne są kosztami, które leasingobiorca może wliczyć do kosztów własnych uzyskania przychodu. Leasingobiorca ma również możliwość uwzględnienia tutaj kosztów rat leasingowych. W comiesięczne raty leasingowe wliczony jest podatek VAT, który wynosi 23%, a czas trwania umowy, czyli użytkowania samochodu elektrycznego, nie jest krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu. Przyznanie leasingu w tej formie nie zobowiązuje leasingobiorcy, by po jej zakończeniu zakupił przedmiot umowy. Leasingobiorca może wykupić przedmiot umowy, ale nie musi, ponieważ nie ma formalnie takiego obowiązku. Ponadto po zakończeniu obowiązywania umowy leasingobiorca może zawrzeć nową umowę, np. na samochód bardziej nowoczesny lub bardziej dopasowany do indywidualnych potrzeb korzystającego (leasingobiorcy).

Leasing finansowy

Leasing finansowy to inaczej leasing inwestycyjny lub kapitałowy. Auto będące przedmiotem umowy leasingu finansowego wchodzi w składnik majątkowy leasingobiorców. W tej formie leasingu nie jest ponoszona opłata wstępna za auto (leasingobiorca nie ponosi kosztów związanych z czynszem inicjalnym). Podatek VAT obowiązkowo opłacany jest z góry i w całości przez leasingobiorcę już przy pierwszej spłacie raty leasingowej. W umowie firmy leasingowe nie podają czasu minimalnego trwania umowy, a czas jej obowiązywania jest krótszy niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu. Leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu zaraz po zakończeniu obowiązywania umowy (po spłaceniu ostatniej raty leasingowej), przy czym leasingobiorca nie ma możliwości odstąpienia od nabycia przedmiotu.

Ładowanie samochodu elektrycznego

3. Leasing samochodów elektrycznych

Dostępne na rynku oferty leasingu samochodów można pogrupować na:

  • leasing samochodów nowych i samochodów używanych,
  • leasing pojazdów elektrycznych, leasing pojazdów hybrydowych oraz leasing pojazdów spalinowych,
  • leasing samochodów osobowych, samochodów dostawczych oraz samochodów ciężarowych.

4. Samochód elektryczny – możliwość uzyskania dofinansowania

Do samochodu elektrycznego, pozyskiwanego na podstawie leasingu operacyjnego, można uzyskać dofinansowanie w formie dotacji w ramach Programu Mój Elektryk. Program Mój Elektryk jest programem rządowym, realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) w Warszawie. Beneficjentami Programu Mój Elektryk są osoby fizyczne (klienci indywidualni) oraz przedsiębiorcy i podmioty inne niż osoby fizyczne.

W Programie Mój Elektryk istnieje możliwość otrzymania dofinansowania do zakupu i leasingu nowych samochodów zeroemisyjnych. Przyszły nabywca wybiera odpowiedni dla siebie samochód elektryczny i firmę leasingową, która bierze udział w Programie. Finansowanie w formie dotacji odbywa się na podstawie złożonego wniosku.

Wnioski o dofinansowanie składa się bezpośrednio do NFOŚiGW w Warszawie (dofinansowanie do zakupu pojazdu elektrycznego) lub w firmie leasingowej wybranej przez Wnioskodawcę (dofinansowanie do leasingu pojazdu elektrycznego). W ramach Programu Mój Elektryk do kosztów kwalifikowanych przyznawanego dofinansowania wliczają się również opłaty, które uwzględniają: opłatę wstępną i opłatę transferową.

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, a przewidywany czas ich składania, w celu uzyskania dotacji, to lata 2021-2025 (możliwe jest wcześniejsze zakończenie naboru ze względu na wyczerpanie alokacji).

Jeżeli Wnioskodawca ubiega się o uzyskanie dofinansowania do więcej niż jednego auta, wówczas każde kolejne auto elektryczne kwalifikowane jest w Programie Mój Elektryk, jako osobne przedsięwzięcie.

Stacja do ładowania samochodów elektrycznych

5. Samochody elektryczne – najczęściej leasingowane marki samochodów

Najczęściej leasingowanymi markami samochodów z napędem elektrycznym są samochody osobowe i samochody dostawcze.

  • Z samochodów osobowych wymienić należy:Renault (np. Renault ZOE E-tech Electric), Nissan (np. Nissan Leaf), Ford Mustang (np. Ford Mustang Mach-E), Tesla (np. Tesla Model S, Tesla Model Y), Volkswagen (np. Volkswagen ID.3, Volkswagen ID.4, Volkswagen ID.5 ), Audi (np. Audi Q4 e-tron, Audi e-tron GT quattro), BMW (np. BMW i3, BMW i4), Dacia (np. Dacia Spring), Mercedes (np. Mercedes EQA, Mercedes EQV), Peugeot (np. Peugeot e-208.
  • Do samochodów dostawczych należą:Renault (np.Renault Kango VAN E-tech Electric), Nissan (Nissan Townstar VAN), Volkswagen (np. Volkswagen ID.Buzz, Volkswagen e-Crafter), Dacia (np. Dacia Spring Cargo), Mercedes (np. Mercedes eSprinter), Peugeot (np. Peugeot e-Expert), Toyota (np. Toyota Proace City Electric).

W sytuacji, gdy klient zainteresowany jest konkretną marką samochodu elektrycznego, która nie jest obecnie dostępna w Polsce, wówczas firma leasingowa zwraca się do dealera danej marki z prośbą o zawarcie umowy w celu sprowadzenia i zarejestrowania konkretnego modelu auta w Polsce.

Ładowanie samochodu elektrycznego

6. Samochody elektryczne – korzyści płynące dla kierowców aut elektrycznych

Dla użytkowników (osób fizycznych i przedsiębiorców) auta elektrycznego przewidziane są korzyści związane ze zwolnieniem z podatku akcyzowego, który obowiązkowo należy odprowadzić w sytuacji sprowadzenia do Polski samochodu, który wcześniej nie został zarejestrowany na terytorium kraju. Podatek akcyzowy odprowadzany jest zarówno od nowych, jak i używanych samochodów osobowych i zależy od ceny auta, zawartej w umowie kupna-sprzedaży oraz od pojemności silnika.

Pojazdy elektryczne mogą dodatkowo korzystać z buspasów, a w strefach płatnego parkowania są zwolnione z opłat za parkowanie.

Do korzyści przyszłych właścicieli pojazdów elektrycznych należy uwzględnić również możliwość uzyskania dofinansowania w formie dotacji do kupna lub leasingu samochodu – elektryka.

Zaletą aut elektrycznych są także niższe koszty ich eksploatacji, na które wpływa budowa silników elektrycznych.

Właściciele samochodu elektrycznego, posiadający zainstalowaną w domu instalację fotowoltaiczną, po zainstalowaniu odpowiedniego gniazda, mogą w dogodnej dla siebie chwili, szybko i łatwo naładować samochód elektryczny w zaciszu własnego domu. Eliminuje to konieczność planowania miejsc i czasu, potrzebnych do pełnego naładowania samochodu na odpowiednio przygotowanych do tego stanowiskach i stacjach.

Ładowanie samochodu w zaciszu swojego domu

Leasing samochodów elektrycznych – Podsumowanie

Wybór modelu samochodu i firmy leasingowej zależą wyłącznie od nas. Auta elektryczne posiadają wiele zalet i ułatwień dla użytkowników elektryków, zwłaszcza w poruszaniu się po mieście (np. przywilej korzystania z buspasów). Dodatkowo pomagają chronić wspólne środowisko, istotnie przyczyniając się przez to do obniżania zapotrzebowania na paliwa emisyjne, które wciąż są jeszcze stosowane w transporcie drogowym przez auta spalinowe.

Ze względu na fakt, iż przedmiotem leasingu samochodu elektrycznego może być tak nowy, jak i używany samochód elektryczny, jak również ze względu na ciągły wzrost zainteresowania pojazdami zeroemisyjnymi ze strony przyszłych ich nabywców, coraz więcej firm leasingowych posiada w swojej ofercie nowoczesne i sprawdzone samochody elektryczne.