Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kuba Piątek z Lublina wystartuje w rajdzie Dakar

Jednym z zawodników najtrudniejszego rajdu na świecie, jakim jest Dakar, będzie mieszkaniec Lublina. Na motocyklu pokona trasę blisko 9 tys kilometrów. To będzie jego drugi start w tym rajdzie, poprzedniego nie ukończył z powodu awarii motocykla.

Ekipy z całego świata przygotowują się do rozpoczynającego się za miesiąc rajdu Dakar. Wśród nich będzie również reprezentant naszego regionu, czyli mieszkający w Lublinie motocyklowy Mistrz Świata FIM w kategorii juniorów Kuba Piątek. Razem z nim w rajdzie wezmą udział Marek Dąbrowski, Adam Małysz i Kuba Przygoński za kierownicą samochodów oraz Rafał Sonik na quadzie. Na trasie rajdu zobaczymy 354 pojazdy i w sumie 556 zawodników z 60 krajów, co jest absolutnym rekordem. Trasa rajdu będzie znacznie odbiegać od poprzedniej, gdyż niemal w całości pobiegnie przez terytorium Argentyny, z krótkim tylko wypadem do boliwijskiego Uyuni. Wszystko z powodu wycofania się z organizacji rajdu przez Chile oraz Peru.

Lublinianin startował już w poprzedniej edycji rajdu, jednak jego pierwsza przygoda z bezdrożami Ameryki nie była szczęśliwa. O ile początek miał nie najgorszy, to później zaczęło iść coraz gorzej. Od początku ósmego etapu zaczęły się kłopoty z motocyklem. Problemem okazał się brak zapłonu, który początkowo po telefonicznych konsultacjach z mechanikami Orlen Teamu, udało się rozwiązać. Jednak tylko na jakiś czas. Ostatecznie motocykl odmówił współpracy i Kuba Piątek musiał zakończyć udział w rajdzie Dakar. Jak się okazało, przyczyną usterki były woda, która podczas pokonywania rzek dostała się do motocyklu oraz sól, po której zawodnicy jechali.

W tym roku soli na trasie ma już nie być. – Ten Dakar będzie zupełnie inny niż poprzedni, nie będzie Chile wiec mniej będzie wydm. Trzy dni w Boliwii na ponad 3500 m. to też duża zmiana. Dyrektorem odpowiedzialnym za układanie trasy został Marc Coma, a znając Marca postara się, żeby trasa była jeszcze trudniejsza szczególnie pod względem nawigacji. Teraz więcej będzie zależało właśnie od nawigacji i od strategii, mniej od uzyskiwanej prędkości. Od ponad 2 miesięcy przygotowuję się w Maroku i Hiszpanii pod okiem najlepszych zawodników. Czuję, ze moja prędkość i siła wzrasta, do Dakaru powinienem być dobrze przygotowany – tłumaczył Kuba Piątek

Lublinianin otrzymał najwyższy numer startowy – 58. wśród startujących w klasie motocykli Polaków. Uroczysta ceremonia startu Dakar 2016 zaplanowana jest na 2 stycznia i wzorem lat poprzednich odbędzie się w Buenos Aires. Rajd zakończy się po 13 wyczerpujących etapach: prolog, 13 etapów i dzień przerwy, 16 stycznia w Rosario. Łącznie motocykliści i quadowcy pokonają 8984 kilometry a samochody 9238 kilometrów.

(fot. LubSport)
2015-12-01 19:54:13

6 komentarzy

  1. A Ducha dalej stoi w korkach. Pamiętamy, piątek, pamiętamy hanesco szerokim łukiem obchodzimy.

  2. A czy pan Kuba Piątek nie jest już mieszkańcem pod lubelskiej gminy Konopnica?

    • zależy, jak coś nabroi to będzie z Konopnicy, a za medale będzie z Lublina 😉

  3. Kuba trzymamy kciuki !

  4. łoś super ktoś

    To ten od którego miasto wynajmuje biurowiec w centrum ?

Z kraju