Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

Które metody antykoncepcji powinnyśmy stosować na danym etapie życia?

Forma antykoncepcji to ważny wybór dla każdej kobiety, który wpływa na jej samopoczucie, hormony oraz ogólne zdrowie. Ponieważ różne formy przeciwdziałania ciąży mogą różnie wpływać na ciało kobiety w zależności od wieku, nie ma jednej sprawdzonej metody antykoncepcji na całe życie. Zadaniem Twojego lekarza jest pomóc Ci znaleźć rodzaj środków, który jest dopasowany do Twojego wieku, planów i stylu życia.

Antykoncepcja dla nastolatek

Wiele kobiet zaczyna stosować antykoncepcję już w wieku nastoletnim. Młode dziewczyny zaczynają zażywać tabletki antykoncepcyjne w celu uregulowania bolesnych miesiączek, ale wszystkie z nich powinny zacząć się zabezpieczać w momencie rozpoczęcia życia seksualnego. Najlepszą metodą antykoncepcji dla młodych osób jest na pewno prezerwatywa. Prezerwatywy to jedyny rodzaj antykoncepcji, który zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową, którymi można zarazić się w każdym wieku.

Nastolatki powinny jednak łączyć prezerwatywy z innymi metodami kontroli urodzeń w celu uzyskania większej kontroli nad zajściem w ciążę. W przypadku osób w młodym wieku zalecane są preparaty dwuskładnikowe z niską zawartością hormonów w postaci tabletek i rzadziej plastrów.

Jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji dla młodych dorosłych?

Dla kobiet w wieku 20 i 30 lat zalecane są praktycznie wszystkie metody antykoncepcji, oczywiście oprócz osób, które cierpią na określone choroby albo które są w grupie ryzyka. Na przykład osobom, które doświadczają migren, odradza się przyjmowanie tabletek dwuskładnikowych ze względu na zwiększone ryzyko udaru mózgu.

Oprócz popularnych tabletek antykoncepcyjnych i prezerwatyw wśród metod najchętniej wybieranych przez kobiety w tym wieku znajdują się:

  • wkładka domaciczna – to niehormonalna metoda kontroli urodzeń, która ma jeden z najwyższych wskaźników skuteczności. W zależności od rodzaju wkładki po włożeniu jej do macicy może ona chronić przed ciążą przez 3, 5 albo nawet 10 lat. W tym czasie nie musisz stosować innych metod, aby zapobiec ciąży
  • spirala hormonalna – to kolejna wysoce skuteczna forma antykoncepcji. To małe plastikowe urządzenie, które wkłada się do macicy. Uwalnia ono progestagen, który pomaga zapobiegać zajściu w ciążę
  • implant – to mały pręt, który jest wkładany tuż pod skórę na ramieniu. Uwalnia progestagen do organizmu, co może uniemożliwić zajście w ciążę. Implant może pozostać w ramieniu nawet przez trzy lata.

Czy antykoncepcja wpływa na płodność?

Pigułki i większość innych hormonalnych metod antykoncepcji nie ma wpływu na płodność. Może minąć trochę czasu, zanim cykl menstruacyjny powróci do normalnego stanu po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji, ale zwykle dzieje się to w ciągu trzech miesięcy. Zastrzyk antykoncepcyjny jest jedyną metodą antykoncepcji, która może mieć krótkotrwały wpływ na płodność. Dzieje się tak, ponieważ zatrzymuje on owulację i powrót cyklu miesiączkowego po użyciu trwa dłużej.

Antykoncepcja online – metody dla kobiet powyżej 40 roku życia

Większość metod kontroli urodzeń jest odpowiednia dla osób powyżej 40 roku życia. Kobiety mogą stosować pigułki dwuskładnikowe do 50 roku życia lub pigułki zawierające tylko progestagen do 55 roku życia. Po tym wieku zajście w ciążę w sposób naturalny jest bardzo rzadkie. Nadal jednak zaleca się stosowanie prezerwatyw w celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

W przypadku kobiet po 40 roku życia lekarz przy wyborze metody antykoncepcji weźmie pod uwagę Twoje ciśnienie krwi, wagę i inne czynniki medyczne. Osobom z historią zakrzepów krwi, problemami z sercem lub rakiem piersi można zalecić stosowanie niehormonalnej metody antykoncepcji lub metody zawierającej progesteron, takiej jak wkładka miedziana, minipigułka lub prezerwatywy. Dzieje się tak, ponieważ metody zawierające estrogen, takie jak pigułki dwuskładnikowe, mogą zwiększać ryzyko chorób.

Antykoncepcja i menopauza

Kobiety nadal mogą zajść w ciążę podczas menopauzy, dlatego ważne jest, aby nadal stosować antykoncepcję nawet po całkowitym ustaniu miesiączki. Wiele metod antykoncepcji jest odpowiednich dla kobiet przechodzących menopauzę. Obejmuje to prezerwatywy, pigułki zawierające tylko progestagen, implant i spiralę. Pigułki dwuskładnikowe, plastry lub pierścień dopochwowy są odpowiednie tylko dla kobiet do 50 roku życia.

Antykoncepcja – recepta online

Lekarz oczywiście dobierze dla nas odpowiednią metodę antykoncepcji po zrobieniu niezbędnego wywiadu. Pierwszą wizytę powinien przeprowadzić ginekolog. Recepta online na kolejne partie tabletek czy wkładkę może być już wystawiona podczas medyka online. E-recepta na tabletki antykoncepcyjne lub inne środki to bardzo wygodna metoda dla kobiet w każdym wieku. W ten sposób można uzyskać też receptę na środki antykoncepcji awaryjnej  – na przykład e-recepta EllaOne.