Koniec z szaleńczą jazdą hulajnogami po centrum Lublina. Będzie też zakaz ich pozostawiania gdzie popadnie

Od piątku w Lublinie wprowadzone zostaną obszary, gdzie będzie obowiązywało ograniczenie prędkości w trakcie poruszania się na hulajnogach, a także zakaz ich pozostawiania. Miasto zawarło odpowiednie porozumienie w tej sprawie z operatorami tych urządzeń.

Wprowadzona przez firmy BOLT i blinkee.city usługa wypożyczania elektrycznych hulajnóg cieszy się wśród mieszkańców Lublina coraz większym zainteresowaniem. Wzrasta liczba użytkowników tych jednośladów, a co za tym idzie, przybywa też samych hulajnóg. Niestety niesie to również za sobą zagrożenie.Dość często można dostrzec użytkowników, którzy przejeżdżają z pełną prędkością pomiędzy pieszymi, czy też pozostawiane gdzie popadnie hulajnogi. Nie brakuje przypadków, kiedy użytkownicy jeżdżą z pasażerami, po dwie a nawet trzy osoby.

Jak ustaliliśmy, w wyniku tego dość często dochodzi do wypadków. Policja, ze względu iż zgodnie z przepisami osoba poruszająca się hulajnogą traktowana jest jako pieszy, nie prowadzi odrębnych statystyk tego typu zdarzeń. Jednak jak ustaliliśmy, ratownicy medyczni niekiedy nawet każdego dnia otrzymują wezwania do osób poszkodowanych w wyniku upadku podczas jazdy hulajnogą. Niejednokrotnie kończy się to nawet poważnymi obrażeniami ciała. Były też przypadki, że znajdowano nieprzytomne osoby, obok nich znajdowała się leżąca hulajnoga.

Dlatego też Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, postanowił nie czekać aż ustawodawca coś z tym zrobi, lecz podjął próby regulacji w zakresie hulajnóg na gruncie lokalnym. Przede wszystkim wyznaczono obszary miasta, na których hulajnogi nie pojadą szybciej niż 12 km/h. Jest to minimalna prędkość, z którą na elektrycznej hulajnodze można bezpiecznie utrzymać równowagę, a jednocześnie możliwie zbliżona do tempa poruszania się pieszego. Na początek prędkość zostanie ograniczona na Krakowskim Przedmieściu od ul. Lipowej do ul. Królewskiej, na Placu Litewskim, w Ogrodzie Saskim a także na Starym Mieście. Oczywiście nie będzie to w formie znaków z dozwoloną prędkością, lecz aplikacja automatycznie nie zezwoli użytkownikom jechać powyżej ustalonej prędkości.

Miejscy urzędnicy podpisali dzisiaj odpowiednie porozumienie w tej sprawie z operatorami hulajnóg. Nowe regulacje, choć częściowo już obowiązują, będą sukcesywnie wprowadzane od najbliższego piątku. Jednak to nie wszystko. Na terenie centrum wyznaczono przestrzenie, na których będzie obowiązywał zakaz pozostawiania hulajnóg. Jest to: Ogród Saski, Plac Litewski, Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Królewskiej a także teren Starego Miasta. W tym ostatnim przypadku chodzi jedynie o okres funkcjonowania ogródków gastronomicznych, czyli od 1 maja do 31 października. Jeżeli użytkownik będzie chciał w jednym z tych miejsc zostawić jednoślad, system nie pozwoli na zakończenie przejazdu do czasu, aż hulajnoga nie zostanie odstawiona we właściwe miejsce. Oczywiście w tym czasie cały czas będzie naliczana opłata.

W umowie miasto zastrzegło również, że będzie mogło czasowo wprowadzać kolejne obszary, na których nie będzie można pozostawiać hulajnóg a nawet ograniczać na nich ruch. Chodzi tutaj o organizowane na terenie Lublina duże wydarzenia kulturalne, takie jak np. Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Inne Brzmienia. Przyciągają one nawet dziesiątki tysięcy uczestników więc jazda hulajnogą w tłumie pieszych stanowi duże zagrożenie. Ponadto aplikacje operatorów będą też wskazywać pożądane, wyznaczone przez Miasto parkingi.

(fot. archiwum/nadesłane)

43 komentarze

 1. Aplikacja ograniczy prędkość, a co jeśli ktoś ma swoją przywatną hulajnogę?

  • Lepsze to niż nic. Gdyby policja miała przepisy i środki do egzekwowania tego – to byłoby łatwiej wyłapywac hulagnogowych piratów. Póki co – to przepisy pozwalają poruszać się po mieście 50km/h wszystkimi dostępnymi środkami transportu.

  • To będzie zapieprzal jak dotychczas masz swoją to jedziesz swoje,proste.

 2. Czy wzorem ograniczeń prędkości w wypożyczanych hulajnogach, nie można by ograniczyć prędkości w wypożyczanych autach?
  Nawet wystarczyłoby 70km/h na całe miasto, bo prędkość dopuszczalna nigdzie nie jest wyższa. Bo jak napiszę, że samochody powinny wykrywać 50-tki (99% miasta) czy strefy 30, 20 to naszym poganiaczom piana z pysku poleci.

 3. Sytuacja z dnia dzisiejszego. Chłopak jadący hulajnoga elektryczna po chodniku po lewej stronie wzdłuż Głębokiej od skrzyżowania z Narutowicza/Nadbystrzycką w kierunku Filaretów, tuż przy stacji Orlen wjechał na teren stacji po ulicy pod prąd (znak zakaz wjazdu). Przejechał przez stacje i zjechał po ulicy od strony wjazdu na stację na chodnik.

 4. Norsk Arisk Black Metal

  Większości tych wypadków mozaraby uniknąć gdyby próg wiekowy uprawniający do korzystania z tego badziewia zaczynał się od około 30 roku życia.

 5. Legalizacja bezprawia robi z miasta wspólnika jeżdżących (de facto) niezarejestrowanymi motorowerami po chodnikach.

 6. to ma to w d……e

 7. A co z zakazem wyrzucania do Bystrzycy ?

 8. A co z samochodami i rowerami jeżdżącymi po chodnikach?

  • Osobiście jak chodnik zastawiony samochodami zaczynam chodzić jezdnią do czego i was zdesperowani piesi zachęcam. Oczywiście chodzi o ulice osiedlowe z ograniczeniem do 30-u. Samochody parkuja nie pozostawiająć 1,5 metra. Nie da się chodzić , a przynajmniej ja nie zgadzam sie na chodzenie tak zastawionymi chodnikami, szturmuję jezdnię.

 9. „Przede wszystkim wyznaczono obszary miasta, na których hulajnogi nie pojadą szybciej niż 12 km/h. Jest to minimalna prędkość, z którą na elektrycznej hulajnodze można bezpiecznie utrzymać równowagę, a jednocześnie możliwie zbliżona do tempa poruszania się pieszego” – ten fragment nie ma sensu.

  • Jak nie ma sensu jak ma. Będziesz jechał mniej niż 12 km/h stracisz równowagę a jak będziesz jechał szybciej to nie będzie Twoja prędkość zbliżona do poruszania się pieszego i możesz mu zrobić krzywdę.

 10. Skoro tak to rowery na ulice, precz z chodników a samochody precz z miast bo są niebezpieczne i zatruwają !!! 🙂 …i zaraz znajdą się obrońcy obu środków lokomocji 🙂

 11. Jak ktoś ma własną hulajnogę to nie jeździ nią jak porąbany po wybojach, krawężnikach i pomiędzy pieszymi. I nie porzuca jej byle gdzie. Tylko cudze, czyli niczyje zwykle nie jest szanowane.

 12. Buhaha bzdura , policja może bedziec siedziec na ławkach z radarami i mierzyć czy ścigają 12km/h.buhahaha

  • Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale zdaje się, że to aplikacja będzie ograniczać szybkość śmigania… choć może się mylę…

 13. Pieszy porusza się może z 5 km/h , spacerowicze jeszcze wolniej , więc 12 km/h to wcale nie jest jakoś blisko prędkości pieszego ….

  • Nawet bardzo blisko. Żwawy pieszy to nawet 6 km/h potrafi maszerować, czyli proponowana prędkość hulajnóg ma być tylko dwukrotnie większa, a nie na przykład dziesięciokrotnie.

  • Otóż to 5km to sprawnie idący pieszy, ograniczenie do 12-u to juz coś , ale nie rozumiem dlaczego nie dotyczy to CAŁEGO miasta. Idąc mniej zatłoczonymi ulicami spotyka się tak rozpedzonych idiotów na granicy przyczepności i sterowalności że wcale sie nie dziwię że na tych nierównych chodnikach któryś/aś ląduje na glebie. gorzej jak przy tym lądowaniu wjeżdza w niewinnego pieszego.

 14. „Na początek prędkość zostanie ograniczona na Krakowskim Przedmieściu od ul. Lipowej do ul. Królewskiej, na Placu Litewskim, w Ogrodzie Saskim a także na Starym Mieście. ”

  „Jest to: Ogród Saski, Plac Litewski”

  Co za totalny ignorant to pisał. Przecież to już obowiązuje od dawna. Nawet nie trzyba używać hulajnogi wystarczy włączyć aplikację bolt wspólną też dla taksówek i na mapie wszystko jest pokazane. limit prędkości 12 na krakowskim jest od conajmniej 2 miesięcy. zakaz pozostawiania hulajnóg na w ogrodzie czy na litewskim tak samo.

 15. STOP ! dlaczego ograniczają nasze prawa ! dlaczego nie możemy dobrowolnie korzystać z tego transportu – ogłaszam manifestacje bądźmy wolni jeździjmy gdzie i kiedy się chce – niech nikt nie ogranicza naszej wolności !

  • Dokładnie . Róbmy co chcemy .

   • dokładnie gdzie kolorowe tęczowe dzieci ? gdzie strajkujący przedsiębiorcy ? gdzie grupa podważająca pandemię koronawirusową ! Złączmy siły i bądźmy razem niech nikt nie narzuca nam prawa do wolnej jazdy hulajnogą ! hhha aaaaah dokąd ten świat zmierza !

 16. Ufff… Nareszcie! Jak dobrze, że zrobią wreszcie porządek z tą „szaleńczą jazdą” na hulajnogach! To przecież właśnie oni pędzą w obszarze zabudowanym po 120 km/h, omijają na przejściach dla pieszych i taranują samochody na czerwonym świetle! Przecież nie kto inny jest odpowiedzialny za prawie 3 tys. trupów rocznie i kolejne tysiące ludzi okaleczonych i posłanych na wózek inwalidzki. Przez tą „szaleńczą jazdę” na hulajnogach strach wchodzić na przejścia dla pieszych, strach iść po chodniku, jeśli już w ogóle jest to możliwe, bo przecież wszędzie te przeklęte hulajnogi i nie ma nawet wymaganego prawem 1,5 odstępu pozostawionego dla pieszych.

  Dziękuję Wam, światli włodarze Koziego Grodu! Dzięki Wam nie będę już się obawiał, że zginę idąc do sklepu na zakupy.

 17. Co z rowerami! Jadą o wiele szybciej w mieście niż te hulajnogi, w dodatku miejsce rowery są o wiele cięższe, dlaczego nie ograniczą prędkości rowerów od razu?

  • Dlatego ,że rower nie jest tzw pieszym,. Wystarczy ze policja czy SM pogoni ich z chodników przede wszystkm za brawurową jazdę, spokojna jazda uważam że może być akceptowana tam gdzie jezdnia jest nieprzyjazna do jazdy rowerem (duzy ruch i predkosć samochodów). Chodnik , ani place nie jest miejscem odpowiednim do szybkiej jazdy, Do szybkiej jazdy rowerem słuzą miejsca do tego przenaczone czyli drogi dla rowerów i jezdnie. Panowie i panie jeśli chcecie jezdzić szybko to bądźcie odważni do tego na jezdni . Na chodniku zagrazacie pieszym albo co najmniej ich straszycie i piesi nie muszą się na to zgadzać., Jeżeli jednak boicie sie jezdni to korzystając z chodnika róbcie to z troską o pieszych przez spokojną jazdę i odległośc o pieszego.

 18. Limit prędkosci dla głąbów i ignorantów korzystających z darmowych hulajnog czy rowerów ? Równie dobrze mozna wprowadzić zakaz palenia papierosów na palaczy ….

 19. Gdy odpowadzam dziecko do przedszkola na wejściu do Parku Bronowickiego leżą 2 hulajnogi od końca wakacji. Następnie idąc do Drogą Męczenników Majdanka w stronę Krańcowej, jadą na tych hulajnogach w moją stronę z górki, jak szaleni. Sytuacja ma miejsce non-stop z rana. Miej oczy szeroko otwarte… taki znak dla pieszych powinien powstać…

 20. Dobrze, że mam swoją zachipowaną.

 21. Przede wszystkim hulajnogi elektryczne powinny być natychmiastowo wycofane z użytkowania ponieważ są to urządzenia bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia zarówno użytkowników jak i pieszych ! Otóż hulajnogi elektryczne mają nieprawidłową budowę. 1. za małe koła i bez amortyzacji co uniemożliwia bezpieczne pokonywanie nierówności. 2.nieprawidłowo zbudowaną kierownicę, co uniemożliwia bezpieczną jazdę i utrzymanie równowagi, nie mówiąc już o kierowaniu jedną ręką, gdyby chcieć np. zasygnalizować manewr skręcania. Państwowy Urząd Dozoru Technicznego wogóle nie powinien dopuścić do użytkowania takich urządzeń, a Ministerstwo Infrastruktury nie powinno dopuścić do użytkowania ich bez przepisów. Skandalem jest absurdalne traktowanie tych urządzeń jako pieszych i pozwolenie na poruszanie się po chodnikach !!!! Stwarza to ogromne zagrożenie dla pieszych, którzy gdy dojdzie do potrącenia ich przez hulajnogistę są karani przez Policję za to,że się nie oglądają czy jedzie hulajnoga !!!?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki