Kolejne działania straży leśnej wymierzone w kłusowników

Przez dwa tygodnie w lasach naszego regionu odbywało się polowanie. Jednak nie na zwierzynę, a na kłusowników. Straż leśna przeprowadziła bowiem akcję wymierzoną w osoby zajmujące się tym procederem.

Zakończenie sezonu łowieckiego i dość rzadka obecność myśliwych w łowiskach sprzyja zwiększonej aktywności kłusowników. Dodatkowo zbliżające się święta sprawiają, że niektórzy chcą w nielegalny sposób zdobyć mięso dzikiej zwierzyny i wykorzystać je na świąteczny stół. Dlatego też strażnicy leśni z naszego regionu, we współpracy z terenową służbą leśną i pracownikami służb mundurowych, przeprowadzili kolejną akcję wymierzoną w osoby zajmujące się tym procederem.

Działania pod kryptonimem „Kłusownik 19” odbywały się na terenie lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Przez dwa tygodnie w lasach pojawiały się liczne dodatkowe patrole, były też wzmożone kontrole pojazdów i osób. Strażnicy leśni podjęli w tym czasie 154 interwencje sprawdzając 266 pojazdów oraz 302 osoby.

Udało im się zarejestrować dwa przypadki kłusownictwa, kiedy to odnaleziono pozostawione w lesie wnyki i potrzaski. Jak zawsze przy tego typu akcjach zwiększona liczba strażników przyczyniła się do ujawnienia innych przykładów tzw. szkodnictwa leśnego. W 18 przypadkach były to kradzieże drewna, w 6 zaśmiecanie obszarów leśnych, a w 7 kradzież mienia. Strażnicy nałożyli 18 mandatów na łączną kwotę 2400 zł, w 58 przypadkach zastosowali zaś pouczenia. Dotyczyły one głównie nieuprawnionego korzystania z lasu.

Niewielka ilość ujawnionych wnyków oznacza, że kłusownicy działają obecnie na znacznie mniejszą skalę, niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat wcześniej. Jednak problem ten wciąż występuje i jest cały czas zwalczany.

(fot. Nadleśnictwo Lubartów – zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. Państwo policyjne.
  Już nawet nie można drewna ukraść z lasu.

  • ty jednak jesteś … , resztę domyśl się. Jak nie wiesz popytaj tych co tutaj często zaglądają.

 2. Potężne kary! Nie wiem czy się wypłacą.

 3. Franiu, wszystko da się, ale z głową. Nawet jeża, ale przez lejek!

 4. „W 18 przypadkach były to kradzieże drewna, w 6 zaśmiecanie obszarów leśnych, a w 7 kradzież mienia. Strażnicy nałożyli 18 mandatów na łączną kwotę 2400 zł, w 58 przypadkach zastosowali zaś pouczenia. ”

  nic tylko krasc dalej

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7466zł 0.38%
  • GBP 5.1104zł 0.3%
  • EUR 4.548zł 0.16%
  • CHF 4.2219zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL