Kolejne archeologiczne odkrycie w Lublinie. Natrafiono na średniowieczne pochówki

Podczas prac w rejonie Bramy Krakowskiej archeolodzy natrafili na pochówki z XI lub XII wieku. O fakcie tym poinformował dziś rano, na swoim profilu na Facebooku, prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Po śladach barbakanu i studni w rejonie Bramy Krakowskiej w Lublinie, to kolejne sensacyjne odkrycie w rejonie prac przy ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Królewskiej.

– Archeolodzy odnaleźli w pobliżu Bramy Krakowskiej ślady pochówku z XI lub XII wieku. Być może wtedy tu chowano zmarłych mieszkańców Lublina. Kolejny nieznany epizod historii naszego miasta – napisał na swoim profilu Krzysztof Żuk, prezydenta miasta Lublin.

W maju archeolodzy natrafili na starą studnię. Obiekt ma ponad 22 metry głębokości i widoczny jest na starych planach z pierwszej połowy XIX wieku. Później archeolodzy natrafili na pozostałości po średniowiecznym barbakanie. Obiekt znajdował się przed Bramą Krakowską i miał bronić przed agresorami dostępu do głównych wrót miasta. Teraz natrafiono na średniowieczne pochówki.

2018-06-17 10:29:55
(fot. Krzysztof Żuk)

Zobacz również

17 komentarzy

 1. Hm hm? Tak wiek po wieku to troszkę upłynie czasu a jeszcze zostanie XXw czas poddziemnych organizacji jak „Solidarność”trzeba szukać?bo być może ktoś się ukrywa?i nie wie że mamy „demokrację” .Zazwyczaj cmentarze są na uboczu ale za 1000l to cmentarz na Męczeników Majdanka będzie w centrum miasta????jak cmentarz przy ul.Lipowej.

  • Demokrację to mamy, ale jedynie na papierze.
   Sam Lublin został założony w VI wieku, jak pokopią jeszcze głębiej, to mogą znaleźć lepsze skarby. To że prawa miejskie ma od 1317 r. nie znaczy że nikt tu wcześniej nie mieszkał.

 2. Żuk, to niech się pochwali, o ile zmniejszył zadłużenie miasta lub jakie podjął w tym celu kroki. Może też o jakiejś kolejnej deklaracji podpisanej wbrew woli i za plecami mieszkańców.

  • dzięki temu ekonomiście zasiadającemu jednocześnie w paru radach nadzorczych mamy jedno z najbardziej zadłużonych miast w Polsce, tylko pogratulować takiego specjalisty od wydawania nie swoich pieniędzy

  • A może niech poprzedni prezydenci Lublina pochwalą się jakich to inwestorów ściągnęli do Lublina, żeby zapewnić miastu dopływ gotówki??? Nie ma podatków to nie ma kasy. Rzeszów, Mielec, Tarnobrzeg dały radę, Lublin przespał 20 lat!!!

 3. Oczywiście lepszy był Pruszkowski, PISowski grajek weselny, co to wybudował wiadukt przy trasie W-Z. Aż tyle. Ale za to jakie miał plany.

 4. Rozgrzebali centrum miasta, gdzie był dobry chodnik. Za to na Sowińskiego, Głebokiej, Narutowicza czy Racławickich jest taki syf, że można się zabić na chodniku z PRL albo urwać koło na jakieś dziurze w asfalcie albo połamanej studzience. A zadłużenie miasta raczej nie maleje!

  • Podaj źródło skąd masz dane o zadłużeniu Lublina, skoro piszesz, że raczej nie maleje. Nie widziałem jeszcze połamanej studzienki. Pokaz foto z miejsc o których piszesz. Dziury w asfalcie o których piszesz tez poproszę o foto i jeszcze zdjęcia chodników…………. .

  • Większośc płyt na deptaku buło połamanych, poza tym pod nimi znajdowały się skorodowane m.in. rury gazowe wymagające natychmiastowej wymiany.

   • Dlaczego rur nie wymieniono podczas niedawnego remontu? Czyżby na szybko przed wyborami remont z lichych i tanich materiałów robiono? Lublin, bogate miasto, skoro go stać na remonty zaraz po upływie krótkiej gwarancji. Ciekawe kto na tym zyskuje a kto traci?

 5. Ale mamy za to gratis całonocne walenie w bęben do białego rana.

 6. Te odkrycia średnio mnie interesują i nic nie wnoszą do mojego życia, za to miasto rozwalone już kolejny miesiąc…
  Gdzie zrobicie teraz karnawał sztukmistrzów albo Jagielloński?? Z tego co pamiętam ciągnął się hen za bramę a w niej zawsze wisiał taki ładny pająk.

 7. Lublin-miasto odkryć,prochów i remontów

 8. Oni nigdy nie skończą tego remontu , zawsze coś wygrzebią. Kuwa miała być wymiana kostki /niewiadomo po co / a ci kopią do Chin !

  • Jak się nie ma kasiory na zapłatę, to się archeologów ściąga i po kłopocie. Trochę termin się przeciągnie, w między czasie coś sprzeda…

 9. Jak tak dalej pójdzie, to niedługo mamuta znajdą :/

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!