690 680 960

Kilkuset rekonstruktorów z całej Europy zjechało na Lubelszczyznę. Co z tego wynikło będzie można zobaczyć w sobotę

W ubiegłym roku w Czumowie zorganizowano inscenizację Bitwy nad Bugiem, w której wzięło udział 400 rekonstruktorów z całej Europy. Wtedy też nakręcono zdjęcia do filmu, którego premierę zaplanowano na najbliższą sobotę.

W sobotę 23 lipca o godzinie 17.00 na Zamku Lubelskim odbędzie się premiera filmu pt. Bitwa nad Bugiem. Produkcja, której reżyserem jest Zdzisław Cozac, przedstawia jedną z największych średniowiecznych bitw, która rozegrała się 1004 lata temu. W 1018 roku, w okolicach dzisiejszego Gródka w powiecie hrubieszowskim, wojska Bolesława Chrobrego starły się z ludźmi księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.

Bolesław Chrobry ruszył na Kijów gdyż odrzucone zostały jego żądania dotyczące uwolnienia więzionej córki polskiego władcy, przywrócenia na tron jego zięcia Świętopełka oraz zgody na małżeństwo Chrobrego z siostrą Jarosława Mądrego. Rusini starali się uniemożliwić Polakom przeprawienie się przez Bug, jednak zostali doszczętnie rozbici.

W ubiegłym roku w Czumowie nad Bugiem zorganizowano inscenizację bitwy w której wzięło udział 400 rekonstruktorów z całej Europy. Na polu walki pojawili się nie tylko piesi wojowie, lecz również 60 jeźdźców konnych oraz liczna grupa łuczników. Wtedy też nakręcono zdjęcia do filmu.

Jak wyjaśniał dziś dr Marcin Gapski, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, przygotowanie inscenizacji, a tym samym nakręcenie zdjęć do filmu, był ogromnym wyzwaniem logistycznym. Całość odbywała się nie na rzece Bug, lecz na jej starorzeczu, które dzięki pomocy strażaków zostało wypełnione wodą. Dzięki temu można było je bezpiecznie forsować dowolną liczbę razy, zapewniając jednocześnie dbałość o szczegóły oraz odwzorowanie potyczki zgodnie z historycznymi źródłami.

W trakcie sobotniej premiery będzie można spotkać się też z reżyserem, twórcami, rekonstruktorami oraz organizatorami tego historycznego widowiska. Wstęp na wydarzenie, które odbędzie się o godzinie 17:00 w Galerii Malarstwa jest bezpłatny. Jednocześnie, w związku z dużym sukcesem inscenizacji, postanowiono wpisać to wydarzenie na stałe w kalendarz imprez plenerowych

(fot. Muzeum Narodowe w Lublinie)

7 komentarzy

 1. Przyjdę z moją tęczową flagą 🙂

 2. Będzie to na placu zamkowym czy gdzieś w pomieszczeniu?

 3. Pirat z bystrzycy

  bitw?

 4. A co on? I chrześcijański krzyż i młot Thora na raz nosi?

 5. NATO wzmacnia wschodnią flankę….

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…