Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej w akcji, ponad 120 zgłoszeń. Trwa usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu (wideo, zdjęcia)

W związku z intensywnymi opadami deszczu na terenie Lublina, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco zbiera i analizuje informacje na temat działań zaangażowanych służb. Miejscami doszło do podtopień i zalań, cały czas na terenie miasta działają strażacy z PSP oraz okolicznych OSP.

Na terenie miasta występują podtopienia posesji oraz dróg. Do pompowania wody oddelegowane są liczne zastępy straży pożarnej zarówno zawodowej, jak i ochotniczej. W działania na terenie miasta zaangażowanych jest około 13 zastępów PSP i OSP. Ponadto w terenie pracują również brygady Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które na bieżąco interweniują w przypadkach konieczności udrażniania kanalizacji burzowej i zabezpieczania uszkodzonych studzienek.

– Po dwóch dniach intensywnych deszczy na terenie miasta występują liczne podtopienia. W kilkunastu miejscach trzeba wypompowywać wodę, a tam gdzie istnieje ryzyko zalania, dostarczamy worki z piaskiem. Działamy na bieżąco i koordynujemy pracę w terenie. Z analizy najnowszych danych meteorologicznych wynika, że opady słabną, a w ciągu najbliższych godzin zanikną, co pozwoli na ustabilizowanie sytuacji w mieście – mówi Jerzy Ostrowski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Pompowania odbywają się m.in. na ul. Sławinkowskiej, Długiej, Willowej, Dzierżawnej, Wapiennej, Firlejowskiej, Skibińskiej, Strumykowej, Romanowskiego, Nadbystrzyckiej i Energetyków.

Dodatkowo awarii uległy sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach:
al. Spółdzielczości Pracy – ul. Magnoliowa,
ul. Turystyczna – wjazd do E. Leclerc,
al. Smorawińskiego – al. Kompozytorów Polskich,
al. Spółdzielczości Pracy – al. Smorawińskiego,
ul. Diamentowa – ul. Zemborzycka,
ul. Zelwerowicza – ul. Koncertowa,
ul. Zemborzycka – ul. Budowlana,
al. Solidarności – ul. Prusa,
al. Unii Lubelskiej – wjazd do galerii.

Sygnalizacje są wyłączone lub działają w trybie „żółty puls”.

Oprócz tego docierają do nas informacje o podtopieniach i zalaniach spoza powiatu lubelskiego. Do takich zdarzeń doszło m.in. na terenie powiatu kraśnickiego, janowskiego, parczewskiego, czy też lubartowskiego.

Sytuacja pogodowa – statystyki interwencji straży pożarnej na godzinę 15:00:
– 122 zgłoszenia – 58 z Lublina oraz 64 z terenu powiatu lubelskiego
– 103 interwencje dotyczące wypompowywania wody z zalanych budynków lub posesji
– 19 interwencji związanych z usuwaniem drzew lub konarów drzew powalonych na szlaki komunikacyjne
– aktualnie działania prowadzone są w 41 lokalizacjach przez 45 zastępów

(fot. lublin112.pl, nadesłane Tomasz, Paweł, Łukasz, wideo Kinga)

10 komentarzy

 1. Niech mieszkańcy ulicy Dzierżawnej kupują już łodzie i pontony, jak im Żuk wybuduje kompleks stadionów to dopiero się będzie woda lała… ale co tam na papierku wszystko „zgodnie z wymogami”.

 2. To jeszcze Wapienna i Dzierżawna nie zaopatrzyła się w kajaki ratunkowe? Miastu zależy na przesiedleniu tubylców i rozdysponowaniu ich po kilku dzielnicach jak to kiedyś zrobili z pato ze Śródmieścia. Historia lubi się powtarzać, ale problemy same się nie rozwiązują.

 3. Przepraszam bardzo w jaki sposób nie działa tyle świateł ??? popadało 2 dni .. i takie skutki!? przecież to chore… powinny być odporne na warunki atmosferyczne… to co jak popada 2 dni śnieg to też nie bedzie działać , przymrozi, przygrzeje… fuszera i tyle…. tak się robi w POlsce po znajomościach , i byle jak…:/ jedyny plus tego to że jeźdźi się 2 razy szybciej i bez korków:) …..czyli : zlikwidować świtała taką mam koncepcje! :”_

 4. Dlaczego nie zakrecili kurka na tamie na zalewie wiedząc że będą takie opady? Alertu nie dostali?

 5. Więcej betonu asfaltu kostki itd. 🙂 ……..

 6. A jak tam masz systematycznie zatapiamy nowiutki dworzec Lublin Zachód?
  Czy jeszcze ktoś tam, w takim deszczu, wsiada lub wysiada z pociągów?

 7. Opady deszczu w naszej strefie klimatycznej to normalna rzecz, a zepsute z tego powodu sygnalizacje to … dziadostwo
  i fuszerka zrobione za naszą kasę. Może odpowiednie służby sprawdzą kto , za ile i dlaczego ta, a nie inna firma to zje…….
  ała.

Z kraju