690 680 960

Kierowcy uważajcie na lubelskich ulicach na jeże. Pojawiły się specjalne znaki (zdjęcia)

Na wybranych ulicach Lublina pojawiły się tabliczki zwracające uwagę kierowców na wędrujące jeże. Ta inicjatywa Miasta Lublin została zrealizowana z udziałem mieszkańców, którzy wskazali miejsca częstego występowania jeży przechodzących przez ulice.

Po przeanalizowaniu propozycji mieszkańców, wytypowano lokalizacje powtarzające się najczęściej, w których jednocześnie odbywa się intensywny ruch samochodowy. Teraz są tam ustawiane znaki drogowe „Uwaga jeże”.

– Objęcie opieką jeży to kolejna inicjatywa Miasta, która ma pozytywnie wpłynąć na utrzymanie bioróżnorodności na obszarze Lublina, gdzie spotkać możemy około 100 gatunków zwierząt. Zwrócenie uwagi kierowców na ich obecność poprzez umieszczenie znaków drogowych, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa tych małych ssaków. Obecna wysoka aktywność jeży wynika z tego, że lato to czas intensywnego żerowania, przygotowujący je do hibernacji. Aby zadbać o populację tych ssaków na terenie Lublina pamiętajmy także, żeby podczas prac porządkowych w ogrodach i na terenach zielni zachować ostrożność i nie zranić ukrytych zwierząt. Z uwagi na zbliżający się sezon jesienny nie usuwajmy również wszystkich liści i gałęzi. Stanowią one doskonały materiał budulcowy do przygotowania przez jeże gniazd na okres zimy – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Z inicjatywą oznakowania miejsc, w których na ruchliwych ulicach pojawiają się wędrujące jeże, Miasto wystąpiło pod koniec kwietnia. Mieszkańcy zostali poproszeni o zwrócenie uwagi na miejsca, gdzie te ssaki są szczególnie aktywne i zgłaszanie ich mailowo na adres Wydziału Ochrony Środowiska. Mieszkańcy wskazali kilkadziesiąt lokalizacji.

Na tej podstawie pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością wytypowali kilkanaście miejsc wymagających oznakowania. Następnie, z właściwymi służbami omówiono warunki zmiany organizacji ruchu i opracowano projekty dla kilkunastu lokalizacji, które zatwierdziła Policja. Znak drogowy informacyjny funkcjonujący pod nazwą A-18f „Uwaga jeże” uzgodniono z Policją.

Obecnie trwa ustawianie znaków w terenie. Po zakończeniu prac znaki zobaczymy na ulicach: Janowskiej, Nałkowskich, Krężnickiej, Osmolickiej, Diamentowej, Zemborzyckiej, Dunikowskiego, Wojennej, Roztocze, Glinianej, Kazimierza Wielkiego, Leszczyńskiego, Czechowskiej, Popiełuszki, Wojciechowskiej, Parysa, Lubartowskiej, Wyżynnej, Zbożowej, Willowej, Mickiewicza, Kosmowskiej, Kompozytorów Polskich, Koncertowej i Dożynkowej.

Do tej pory zamontowano ich już 26, w najbliższych dniach planowane jest postawienie kolejnych 11. Koszt zakupu i montażu znaków to blisko 13 tys. zł.

Kierowcy uważajcie na lubelskich ulicach na jeże. Pojawiły się specjalne znaki (zdjęcia)

Kierowcy uważajcie na lubelskich ulicach na jeże. Pojawiły się specjalne znaki (zdjęcia)

(fot. UM Lublin)

11 komentarzy

 1. Większości kierujących nie trzeba znakami przypominać, żeby nie rozjeżdżać zwierząt. Natomiast do reszty to tylko mandat za 1500PLN przemówi, bo znak dla nich to tylko kawałek kolorowej blachy. Takim to obok tego znaku trzeba postawić policjanta z pałą i bloczkiem mandatowym, bo na bydło drogowe tylko takie metody działają.

 2. Szczerze? Jeż to nie jeleń. Raczej nikt nie będzie uważał na małe stworzonko, jeśli jego potrącenia nie stanowi zagrożenia dla jego pojazdu i bezpieczeństwa jazdy. Kto w przypadku zauważenia zatrzyma się bezpiecznie przed zwierzakiem, ten i bez znaku to zrobi. A kto będzie chciał zmasakrować malucha, tego i telebimy nie nauczą rozsądku. Niemniej uważać warto, bo jeże – i nie tylko – pojawiają się także tam, gdzie żadnych znaków nie ma.

 3. To niech jeże uważają! Kogo bardziej zaboli? Kto bardziej ucierpi? Święte Krowy z kolcami.

  • Jeżeli nie masz nic mądrego do powiedzenia,to milcz,bo takimi debilnymi wypowiedziami tylko o sobie dajesz świadectwo

 4. Na śliskiej nawierzchni hamować i wpaść na chodnik lub do rowu żeby jeża nie rozjechać? Kto ważniejszy pieszy na chodniku czy jeże, które się szybko plenią i wszędzie ich pełno. Ekologistom w głowach i d…ch się poprzewracało

 5. … na Walecznych to masakra , ostatnio 5 szt jednego dnia poległo … a znaku brak ? !

 6. Fajny znak ale powinny się pojawić także z chomikiem europejskimi który jest krytycznie zagrożony wyginięciem tak jak lemury, wieloryby itp. W Lublinie ma swoje norki, głównie na Czechowie, przede wszystkim na Górkach Czechowskich.

 7. Osobiście bardzo lubię jeże. Fajne zwierzątka i podobno pożyteczne.
  Mam też wielki szacunek do wszystkiego co żywe. Każde życie ma dla mnie znaczenie. Nawet szkodnik, gdy jest w miejscu gdzie nie może czynić szkód ma prawo żyć.
  Fajna inicjatywa z tymi znakami (byle nie stawiać ich za gęsto).
  Czekam teraz na znaki „uwaga! Dżdżownice”.
  Podobno też są pożyteczne😉.

 8. sa bardzo pożyteczne

Kursy walut

 • USD 3.9769zł -0.83%
 • GBP 5.0142zł -0.36%
 • EUR 4.3543zł -0.41%
 • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas