Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Już ponad milion cudzoziemców pracuje legalnie w Polsce

Liczba osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych podały obywatelstwo inne niż polskie, przekroczyła milion. – To oznacza, że ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce legalnie – wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy, na drugim miejscu są Białorusini, a dalej – Gruzini.

Według danych na koniec lipca br. liczba ubezpieczonych osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych podały obywatelstwo inne niż polskie, wyniosła 1 024 757.

– To oznacza, że ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce legalnie. Najliczniejszą grupę stanowią tu obywatele Ukrainy, jest ich 735,8 tys. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 91,2 tys. Trzecią pod względem liczebności grupą są obywatele Gruzji – 29,1 tys. – wylicza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Obywatele Ukrainy na rynku pracy

Pod koniec lipca w Polsce zatrudnionych było niemal 736 tys. Ukraińców. Tylko na mocy uproszczonych procedur zatrudnienia obywateli Ukrainy pracę w Polsce znalazło blisko 390 tys. osób.

– W zestawieniu z liczbą obywateli Ukrainy zarejestrowanych jako osoby bezrobotne – 17 tys. – widzimy, że zdecydowana większość osób chętnych do podjęcia pracy nie ma z tym problemu. Rynek pracy stoi dla nich otworem, w wielu branżach udało się zapełnić występujące od dawna luki – wskazuje minister Marlena Maląg.

Ale obywatele Ukrainy od lat odnajdują się na rynku pracy w Polsce. W latach 2012-2017 wydano ponad 5,3 mln zezwoleń legalizujących pracę cudzoziemca i w większości – ponad 3 mln – dotyczyły one obywateli Ukrainy. Z kolei w latach 2018-2022 wydano ponad 9,7 mln zezwoleń, w tym 8,2 mln dotyczyło obywateli Ukrainy.

Bezrobocie najniższe od lat

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w lipcu br. stopa bezrobocia wyniosła 4,9 proc. – tyle samo co w poprzednim miesiącu. W końcu lipca 2022 br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych – o 6,5 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Po raz ostatni liczba bezrobotnych była niższa w lipcu 1990 r.

(fot. pixabay.com)

14 komentarzy

 1. Nic tylko się cieszyć Polska kraj mlekiem, miodem, cukrem, szczawiem, mirabelkami, chrustem, węglem, opieką społeczną, ochroną dziecka i kremówkami płynący.

 2. A która patologia narzeka, że im się źle żyję Andrzeju ? Patologii jest teraz dobrze nie wiele wymagają co do standardu życia.Więc chwalą swój marazm.żaden mądry i oświecony człowiek nie powie ,że w tym kraju jest dobrze.

 3. Bity deską pod remizjo

  Ponad 1 000 000 pracuje a prawie 5 500 000 samych ua przybyło do już obecnych, czyli co? Na ilu ich wydawane są zasiłki? Jak się patrzy po ich autach aż trudno uwierzyć że ktoś tam zarabiający mógł sobie kupić furę za ponad 10 000 000 hrywien a w Polsce doić z puszek…

  • Albo jesteś za głupi aby to zrozumieć to, o czym piszesz… albo komentujesz za marne kopiejki.

 4. Bity deską pod remizjo

  Siła nabywcza mojej pensji zmalała o ponad 40% r/r. Chyba czas iść na zasiłek. Czasu będzie dużo a u dadzą na rachunki, na flaszkę chleba…

 5. Taa, bezdomny też mówi ,że mu dobrze pod mostem,czy w innych dziurach. Albo moja sąsiadka chwali się z uśmiechem ile wyciąga z mopsu i że jej dobrze bo starcza na michę do końca miesiąca, grunt to zadowolony i płytko żyjący glon.

 6. A kiedyś filmy Barei to był szczyt absurdu a teraz tylko kabaret adważy się na kilka słów prawdy i tylko cwana horda zasiłkowiczów ma na wszystko wywalone

  • Jakie zasiłki co ty bredzisz to są gorsze w porównaniu ile mają ludzie z unji europejskiej na zachodzie.

Wiadomości z info112