690 680 960

Jest petycja w sprawie saren ze Świdnika. Apelują o pozostawienie ich w spokoju

Towarzystwo dla Natury i Człowieka postawiło sobie za cel ocalenie stada saren, które przeznaczono do odstrzału, gdyż upodobały sobie teren trawiastego lotniska w Świdniku. Jak wskazano, uśmiercenie zwierząt nie rozwiąże problemu.

Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oraz władz sejmiku województwa lubelskiego w sprawie planowanego odstrzału saren na terenie lotniska w Świdniku. To po naszym artykule, w którym ujawniliśmy uchwałę, w której podjęto decyzję o ograniczeniu populacji tych zwierząt.

We wrześniu ub. roku wnioskował o to zarządca trawiastego lądowiska znajdującego się pomiędzy Portem Lotniczym Lublin a ul. Żwirki i Wigury. Firma Navcom Systems Fly wskazała, że pomimo ogrodzenia, zwierzęta dostają się na ten teren, przez co mają stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia pilotów samolotów. Sejmik uznał, że należy przeprowadzić odstrzał redukcyjny 30 saren.

Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, przeciwko tego typu rozwiązaniu stanowczo opowiedziały się organizacje ekologiczne. Sejmik wyjaśnił wtedy, że jeszcze odstrzał nie został przesądzony i projekt zostanie raz jeszcze skierowany pod obrady.

– Istnieją inne metody na rozwiązanie problemu koegzystencji interesów ludzi i życia dzikich zwierząt w tym miejscu, jednak są one droższe niż odstrzał i żadna z firm nie wyraziła nimi zainteresowania. Ta szokująca krótkowzroczność może wkrótce doprowadzić do uśmiercenia niewinnych zwierząt, jednocześnie nie zapewniając rozwiązania problemu na stałe – wyjaśnia Kazimierz Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Dlatego też zaplanowano złożenie petycji mającej na celu wycofanie się z decyzji o odstrzale saren. Jak wskazano, wcześniej radzono sobie z nimi przeganiając je przed każdym startem, teraz chce się do nich strzelać, zamiast np. poprawić ogrodzenie. W ten sposób za jakiś czas sytuacja może się powtórzyć, gdyż inne stado saren również może wejść na teren lotniska. Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaapelowało też do członków Rady o wyrażenie sprzeciwu wobec pomysłu odstrzału saren.

(fot. lublin112.pl)

35 komentarzy

 1. Wyslijta wot moze sarny ze smiehu umra jak zobaczo jak to wojskowe pszedszkole stszela😂😂😂

 2. UBECTWO lubi sobie postrzelać. UBECTWO – jest wyssane z mlekiem matki ydobolszewii. Po II WŚ jak ruscy „wyzwolili” Polskę na ważne stanowiska brano obsoby które nie miały pochodzenia polskiego i takie które pracowały przeciwko Wolnej Polsce. Tak powstały „elity PRL i z tego III RP ” to do dziś jest monitorowane przez „łże fake media”
  tow. MICHNIK tow. Walter cała masa politykierów – ma nadzieję że już są bliżej naturalnego zdechu te kanalie

  • W DEDEERZE bolszewjie wyj…i zachodni. W RP kto miał tego dokonać ? Ubol na ubolu, ubolem pogania. Kliniczny przykład sądy. Byłe ubolstwo ze styropianowymi TW. I zrobili z sądów spółke ZOO. Policja łapie, a oni za prowizję uwolnią np. hoss, amber-czy siedzą faktyczni mocodawcy, czy słupy ?

  • Mam nadzieję, że w tej elicie jest i kaczka, Piotrowicz itd.

   • właśnie Piotrowicz się wyłamał z tego i zaczął działać przeciw nim stąd tak zmasowany atak
    to typowa bolszewicka metoda
    zrobić z takiego wariata przy pomocy Fake Mediów także tych nowoczesnych

    • Tyż prowda. Jednakowoż mało która grupa społeczna jest równie obrzydliwa jak poubecki myśliwski układ zamknięty. ( polecam świetny mądry film z Gajosem w głównej).

 3. Chyba dla niektórych najlepiej byłoby zlikwidować las świdnicki, jako potencjalne źródło zagrożenia w postaci zwierząt wychodzących z jednej strony na lotnisko, a drugiej na drogę wjazdową do miasta.

 4. w czym problem zlecić przepłaszanie, przesiedlenie czy co tam Towarzystwu dla Natury i Człowieka. od tego są.

 5. hahahha dokładnie jak sarny biegają po lotnisku to odstrzelenie saren nic nie da duchy saren będą biegać, trzeba karę śmierci dla tego co to wymyślił, ludzi można zabijać sarenek nie xD cepy

  • Tu chodzi o lotnisko aeroklubu. Niezabezpieczone mają i chcieliby żeby ktoś im za darmoszkę zwierzątka powystrzelał. A takiego wała!

 6. Franiu to według ciebie pewnie skoro piloci wiedzą, że są sarny to pewnie powinni wolniej lądować?

  • Nie ma obowiązku utrzymywania aeroklubów, zwłaszcza kosztem zwierząt. niech zabezpieczą swój teren.

 7. PZŁ zawsze chętnie odstrzeli w imię dobra populacji. Banda popapra*ców.. Wchodzicie na tereny zwierząt, po czym się dziwicie, że wracają. Człowiek to jednak ograniczona umysłowo istota dążącą do zagłady planety bardzo ambitnie.

 8. A jakieś konstruktywne pomysły?

 9. Dawniej jak prawie w co drugim domu był kłusownik nie było takich problemów! ☺

 10. Proszę zostawić sarny w spokoju. Tylko osoby, które wystosowały petycję niech się zobowiążą do odpowiedzialności materialnej i karnej w przypadku katastrofy lotniczej czy też innego zdarzenia powstałego na skutek bytowania w tym obszarze sarenek. I problem z głowy. Pozdrawiam ekologów 🙂

Kursy walut

 • USD 4.4827zł -0.63%
 • GBP 5.4185zł -0.57%
 • EUR 4.6835zł -0.1%
 • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi