Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak Ochronić Swoje Smartfony i Tablety Przed Hakerami

Technologie mobilne stanowią istotny aspekt współczesnego biznesu, a coraz większa część naszych danych przechowywana jest na tabletach i smartfonach. Co więcej, urządzenia te dysponują obecnie mocą porównywalną do komputerów tradycyjnych, a ze względu na to, że często znajdują się one poza biurem (i domem), potrzebują one jeszcze większej ochrony, niż sprzęt 'desktopowy’.

Mając to na uwadze, oto 5 szybkich porad, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo swych urządzeń mobilnych (i przechowywanych na nich informacji).

Porada 1: Aktywuj ochronę hasłem

Odpowiednio złożony numer PIN lub hasło (w przeciwieństwie do prostego, które łatwo można odgadnąć lub wywnioskować z Twoich profilów w mediach społecznościowych) powstrzyma typowego przestępcę przed dostępem do Twojego telefonu. Wiele urządzeń jest obecnie wyposażonych w czytniki linii papilarnych chroniące dostęp do urządzenia, bez potrzeby korzystania z haseł. Funkcje te jednak nie zawsze są fabrycznie włączone, zatem zawsze sprawdzaj, czy są one aktywne.

Porada 2: Sprawdź, czy zagubione lub skradzione urządzenia można namierzyć, zablokować lub wyczyścić

Tablety lub telefony personelu są bardziej narażone na kradzież (lub zgubienie) będąc poza biurem lub domem. Na szczęście większość urządzeń wyposażonych jest w darmowe narzędzia webowe, które są bezcenne w razie zgubienia urządzenia. Można ich użyć do:

– Śledzenia lokalizacji urządzenia.

– Zdalnego zablokowania dostępu do urządzenia (aby zapobiec korzystaniu z niego przez kogokolwiek innego).

– Zdalnego wymazania danych przechowywanych na urządzeniu.

– Odzyskania kopii zapasowych danych przechowywanych na urządzeniu.

Skonfigurowanie tych narzędzi na wszystkich urządzeniach organizacji może się z początku wydawać odstraszające, lecz dzięki użyciu oprogramowania do zarządzania urządzeniami mobilnymi możesz ustawić swoje urządzenia na standardową konfigurację jednym kliknięciem.

Porada 3: Nie łącz się z nieznanymi hotspotami Wi-Fi

Kiedy korzystasz z publicznych hotspotów Wi-Fi (na przykład w hotelach lub kawiarniach), nie ma możliwości łatwego sprawdzenia, kto kontroluje hotspot, bądź potwierdzenia, że należy on do tego, do kogo się wydaje, że należy. Jeśli łączysz się z tego typu hotspotami, ktoś inny może zyskać dostęp do:

– Danych, nad którymi pracujesz w trakcie połączenia.

– Twoich prywatnych danych logowania, z których korzysta wiele aplikacji i usług web, kiedy jesteś zalogowany.

Najprostszym zabezpieczeniem jest niełączenie się z siecią Internet przy użyciu nieznanych hotspotów, i skorzystanie zamiast tego ze swojej sieci mobilnej 3G lub 4G, która dysponuje wbudowanymi zabezpieczeniami. Pozwala to również skorzystać z 'tetheringu’ (czyli udostępnienia swojego połączenia 3G/4G innym urządzeniom, takim jak laptopy), bądź bezprzewodowej wtyczki dostarczonej przez sieć mobilną.

Możesz także korzystać z Wirtualnych Sieci Prywatnych (VPN), które szyfrują Twoje dane przed przesłaniem ich w sieć Internet. Jeśli korzystasz z sieci VPN strony trzeciej, będziesz potrzebował umiejętności technicznych do samodzielnej jej konfiguracji, należy również korzystać wyłącznie z sieci VPN sprawdzonych usługodawców. Zalecamy dowiedzieć się więcej na temat znaczenia sieci VPN w kwestii zwiększania bezpieczeństwa online w trakcie korzystania z urządzeń mobilnych lub tabletów: https://surfshark.com/pl/learn/vpn-co-to

Porada 4: Regularnie aktualizuj urządzenie

Bez względu na to, jakich telefonów czy tabletów używa Twoja organizacja, istotna jest ich ciągła aktualizacja. Wszyscy producenci (np. Windows, Android, iOS) wypuszczają regularne aktualizacje zawierające krytyczne modyfikacje zabezpieczeń zapewniające ochronę urządzenia.

Proces ten jest szybki, łatwy i darmowy; urządzenia należy ustawić na automatyczne aktualizacje, o ile to możliwe. Upewnij się, że Twój personel jest świadom znaczenia tych aktualizacji, a w razie potrzeby wyjaśnij, jak się nimi zajmować. W pewnym momencie aktualizacje te przestaną być dostępne (kiedy urządzenie osiągnie koniec wsparcia producenta), i wówczas należy rozważyć jego wymianę na nowocześniejszą alternatywę.

Porada 5: Regularnie aktualizuj aplikacje

Tak jak w przypadku systemów operacyjnych na urządzeniach Twojej organizacji, wszystkie zainstalowane aplikacje również powinny być regularnie aktualizowane łatkami od ich twórców. Aktualizacje te nie tylko dodają nowe funkcje, lecz również łatają wszelkie wykryte luki w zabezpieczeniach. Zadbaj o to, aby personel wiedział, kiedy gotowe są aktualizacje, jak je zainstalować, oraz jak ważnym jest ich jak najszybsza instalacja.