Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczęła coroczną akcję „Bezpieczny Autokar”. Gdzie zgłosić kontrolę?

Wakacje to okres wzmożonego ruchu autokarowego. W związku z tym Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczęła coroczną akcję „Bezpieczny Autokar”, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży tym środkiem transportu. Inspektorzy ITD sprawdzają m.in. stan techniczny autobusów oraz czas pracy i trzeźwość kierowców.

– Działania, które Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi w okresie wakacyjnym na terenie całego kraju, mają przede wszystkim wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa najmłodszych, którzy wyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek. Taka kontrola to też większa pewność dla rodziców, opiekunów i organizatora wyjazdu, że dzieci jadą sprawnym pojazdem, z odpowiednio przygotowanym do trasy kierowcą. Działania te mają nie tylko charakter kontrolny, ale również profilaktyczny i edukacyjny. Zwracają uwagę przewoźników i kierowców, na istotne elementy ich pracy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Wpływają więc na zwiększenie świadomości przewoźników o ich obowiązkach i ewentualnych zagrożeniach – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W akcji „Bezpieczny autokar” wykorzystywany jest najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje Inspekcja Transportu Drogowego. W Głogoczowie stan techniczny autokarów sprawdzano z wykorzystaniem Mobilnej Jednostki Diagnostycznej. To unikatowy w skali kraju sprzęt pomiarowo-kontrolny, który pomaga inspektorom wykrywać niesprawne, niebezpieczne i zatruwające środowisko naturalne pojazdy.

– Mobilne Jednostki Diagnostyczne, które zostały zaprojektowane na potrzeby Inspekcji, to w pełni automatyczne urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdu w warunkach drogowych. Umożliwiają sprawdzenie układu kierowniczego, hamulcowego, stanu zawieszenia, a także rozpoznanie błędów i usterek w większości pojazdów ciężarowych oraz autobusów – stwierdził Alvin Gajadhur.

W punkcie kontroli inspektorzy przygotowali również zagadki i quizy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym z myślą o najmłodszych.

Ciężki transport pod nadzorem

Równolegle z kontrolami autokarów inspektorzy będą sprawdzać stan techniczny pojazdów ciężarowych, czas pracy i stan trzeźwości kierujących oraz czy kierowcy pojazdów ciężarowych stosują się do wakacyjnych zakazów ruchu.

W okresie wakacyjnym, pojazdy i zespoły pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 12 ton, które nie są zwolnione z obowiązujących zakazów, nie mogą poruszać się po drogach:

  • w piątki od godz. 18:00 do godz. 22:00,
  • w soboty od godz. 8:00 do 14:00,
  • w niedziele od godz. 8.00 do 22:00.

Z ograniczeń tych zwolnione są określone grupy pojazdów, jak np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta, a także pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii i klęsk żywiołowych.

Wakacje 2022 – Bezpieczny Autokar w woj. lubelskim

Wyznaczone zostają 3 stałe punkty kontrolne czynne od 24 czerwca do 31 sierpnia 2022r. (od poniedziałku do piątku):

– Lublin ul. Diamentowa 2 – parking przy galerii Mega – Meble (godz. 6:30 – 13:00) – tel. 81 740 69 71;
– Zamość ul. Szczebrzeska 21 – parking przy hurtowni spożywczej Mars (godz. 07:00 – 13:00) – tel. 84 639 61 38;
– Międzyrzec Podlaski, ul. Radzyńska 11 (godz. 7:00 – 13:00) – tel. 83 371 49 23.

Zakres kontroli będzie obejmował sprawdzenie m.in.:

  • wymaganych uprawnień kierowcy i przewoźnika,
  • stanu technicznego autobusów oraz ich obowiązkowego wyposażenia,
  • czasu pracy kierowcy,
  • trzeźwości kierowcy.

Każdy pojazd podstawiony na wyznaczony punkt zostanie objęty kontrolą.

Poza wskazanymi stałymi punktami kontrolnym, a także w weekendy, w ramach posiadanych możliwości, kontrole będą wykonywane w miejscach zgłoszenia odjazdów autokarów turystycznych oraz w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Zainteresowani przeprowadzeniem takiej kontroli powinni, ze stosownym wyprzedzeniem, zgłaszać wyjazdy m.in. telefoniczne pod numerem 81 740 69 71 – najpóźniej na 72 godz. przed planowanym wyjazdem.

(fot. MI)

2 komentarze

  1. Zgłaszałem 4 dni przed wyjazdem wycieczki szkolnej kontrolę autokaru do wydziału ruchu drogowego na ul. Zana i zostałem olany przez Panią która odebrała telefon na komendzie także te wszystkie akcje tak szumnie ogłaszane mają się nijak do rzeczywistości !!!

  2. ja zgłaszam do kontroli rząd PISuarów i tak mnie oleją

Z kraju

Sport