Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ile kosztuje recepta online na tabletki „dzień po” i od czego zależy cena?

Ostatnią deską ratunku w przypadku niezabezpieczonego stosunku, i to wyłącznie w szczególnych przypadkach, może być tabletka „dzień po”. Recepta online to jedna z opcji jej szybkiego uzyskania, a – jak wiadomo – w przypadku antykoncepcji awaryjnej czas gra kluczową rolę. Podpowiadamy, jaki jest koszt recepty online, kto może ją uzyskać i w jakiej cenie.

Recepta na tabletki antykoncepcyjne i „dzień po” – gdzie można dostać?

W przypadku ryzykownego stosunku seksualnego (bez zabezpieczenia bądź z wadliwym zabezpieczeniem) ostatnią deską ratunku może być tabletka „dzień po”. Recepta online to najprawdopodobniej najszybszy dostęp do tego środka, gdyż nie zawsze możemy w trybie pilnym dostać się do lekarza stacjonarnie. Każda antykoncepcja – w tym awaryjna – może być oczywiście przepisana przez jakiegokolwiek lekarza, nie tylko ginekologa, jednak czasem i to nie jest wystarczającym ułatwieniem. Nieraz nie jesteśmy w stanie dostać się na czas do przychodni, a w przypadku antykoncepcji awaryjnej każda zwłoka gra na naszą niekorzyść. Tymczasem medyk online może przepisać tabletkę „po” już w kilka minut.

Tabletka „dzień po” – recepta online

Cyfryzacja polskiej służby zdrowia znacznie ułatwiła pacjentom dostęp do lekarzy – przykładem jest medyk online. Tabletka „po” może być przepisana pacjentce za pośrednictwem wielu podmiotów medycznych świadczących zdalne konsultacje lekarskie. Recepta online na tabletkę „po” może być wystawiona między innymi poprzez portal NaszaRecepta.pl. Trzeba jednak wiedzieć, że sama recepta na tabletki antykoncepcyjne jest bezpłatna, ale jak w przypadku wszystkich podmiotów prywatnych, płacimy za konsultację. Nie trzeba jednak w tym przypadku obawiać się kosztów. Konsultacje prywatne z lekarzem przez Internet mają zazwyczaj cenę atrakcyjniejszą od prywatnych konsultacji stacjonarnych, których efektem także może być e-recepta. Antykoncepcja za darmo wymaga natomiast zwykle dłuższego oczekiwania na wizytę u specjalisty, a to znów w niektórych przypadkach nie jest najlepszym pomysłem. Pamiętajmy, że skuteczność tabletek „dzień po” zależna jest bowiem od czasu ich zażycia – jeśli czasu jest mało, oczekiwanie na wizytę na NFZ może skończyć się ciążą.

Kto może otrzymać receptę na tabletkę „dzień po”?

Trzeba pamiętać, że nie każdemu przepisana może być tabletka „dzień po”. Recepta online (a także e-recepta stacjonarna) wystawiane są wyłącznie osobom o braku przeciwwskazań, co może ocenić wyłącznie lekarz. Przed wypisaniem leku przeprowadzany jest zatem wywiad medyczny i dopiero po analizie odpowiedzi pacjentki może być (ale nie musi) wystawiona e-recepta. Darmowa recepta na tabletkę po (w ramach NFZ) i ta przepisywana prywatnie nie różnią się pod tym kątem praktycznie niczym.

Często pada również pytanie, czy mężczyzna może dostać receptę na tabletkę „dzień po”. Nie jest to możliwe. Każda e-recepta przypisana jest do numeru PESEL konkretnej osoby i tylko ona może go bezpiecznie przyjmować. Lekarz zapoznaje się ze stanem zdrowia i historią medyczną pacjenta, zanim przepisze mu dany preparat, gdyż bierze odpowiedzialność za wypisywane recepty. Partner kobiety, dla której wystawiono e-receptę na antykoncepcję awaryjną może jednak bez problemów wykupić lek w aptece w jej imieniu (posiadając kod e-recepty oraz jej PESEL).

Cena recepty na tabletkę „dzień po”

Trzeba jeszcze rozwiać pewne niedopowiedzenia w związku z odpłatnością za przepisane leki. Darmowa recepta na tabletkę „po” jest zawsze, gdyż recepty w naszym kraju nie są płatne. Konsultacje z lekarzem, które odbywają się przed ewentualnym wystawieniem recepty, mogą już jednak wymagać wniesienia opłaty. Mowa o wizycie prywatnej u lekarza (stacjonarnie) lub o korzystaniu z prywatnych konsultacji przez Internet.

Wysokość opłaty za konsultacje prywatne zależna jest od podmiotu medycznego świadczącego takie usługi. W przypadku konsultacji zdalnych cena może być jednak nawet kilkukrotnie niższa od kosztów konsultacji stacjonarnych u prywatnie przyjmującego specjalisty. W tym przypadku również czas oczekiwania na konsultację i e-receptę zazwyczaj jest znacznie krótszy.