Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Hotele, restauracje i stoki zamknięte, a sklepy w galeriach otwarte. „Przedłużenie zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego”

W czwartek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał informację o utrzymaniu obostrzeń do 14 lutego. Nadal m.in. hotele, restauracje i stoki zostają zamknięte, utrzymane zostały również zasady dotyczące zgromadzeń i imprez.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Od pewnego czasu mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Jak przekazał minister, impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku.

– Ten spadek na poziomie liczby zachorowań mieliśmy również odczuwalny na poziomie liczby zgonów. Ostatni tydzień przyniósł tu też pewną poprawę – spadek też jest mniej więcej 10 procentowy. Ta sytuacja ma również przełożenie na sytuację w szpitalach – hospitalizacje spadły po raz pierwszy od długiego czasu poniżej 14 tysięcy. W szczytowym momencie mieliśmy ponad 23 tysiące hospitalizacji. Ta sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, ale są 2 ryzyka: jedno dot. sytuacji międzynarodowej, a drugie dot. nowych mutacji wirusa – powiedział Adam Niedzielski.

Obowiązujące obostrzenia w kraju zostały jednak przedłużone do 14 lutego, jednak nie obejmą one wszystkich.

– Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzje, co dalej. Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego – przekazał Adam Niedzielski.

Co więcej, otwarte zostaną także instytucje kultury – galerie sztuki i muzea. Od 1 lutego zniesione zostają godziny dla seniorów. Niestety nic nie zmienia się dla właścicieli hoteli, restauracji i stoków. Nadal obowiązują te same obostrzenia, co ostatnio. Podobnie sprawa ma się ze zgromadzeniami. Dopiero po 14 lutego będą podejmowane dalsze decyzje, co do luzowania obostrzeń.

(fot. KPRM)

25 komentarzy

 1. Spokojnie najważniejsze że już wiedzą iz bedzie kolejna fala w marcu. Skąd do jasnej cholery??? Dzieci do szkół niech wrócą bo zdziczeją poprostu. Po galerich mogą chodzić ale do szkoły juz nie? Młodsze dzieci nie”roznoszą” wirusa tylko te od 4klasy.? To nie wirus jest zagrożeniem a rząd ! Nadal tego nie widzicie że to polityczne zagrywki pod nazwą covid 19??? Nadal wierzycie w wirusa i zbawienny wpływ szczepionek? Po co te cyrk na początku łepidemii zamykanie lasów i wszytskiego innego….po co? A teraz zabawa w kotka i myszkę…. Naprawdę taki naród jest ciemny????????

  • 200% racji! Dobrze, że muzea otwarte – tłumy ludzi tam ruszą… A nowe mutacje – to nasi wybitni eksperci, którzy robią z nas wariatów już od roku prawie…

   • muzea otwarte, by ich nie dotować za lockdown. galerie handlowe otwarte, bo się skrzyknęli i postraszyli zbiorowym pozwem o miliardowe odszkodowania. restauracje, każda osobno, nadal będą spychane w odmrażaniu gospodarki na później, bo nie są żadnym realnym zagrożeniem. bo się nie zorganizowali jak właściciele centrów handlowych.

 2. Wszystkie wielkie epidemia miały dwie fale – wirus staje się powszechniejszy, ale tym samym słabnie. Covid będzie miał i trzecią, a potem i 258 jak się panom pseudoekspertom spodoba…

 3. Co za s…..n j….ny Hotele, restauracje i stoki zamknięte. Przedsiębiorcy otwierajcie swoje biznesy. Niech sami się zamkną, bo już patrzeć na nich się nie da.

 4. Kiedyś mordercom zasłaniali oczy a teraz usta i nos. Czemu ten sprzedajny żydek ma Polską flagę na mordzie ?

 5. No, czyli jak pisałem wcześniej stoki narciarskie otworzą na wiosnę jak będzie +15C. Mistrzostwo świata 🙂

  • jak mają zrobić powtórkę z wakacji, gdzie poluzowali obostrzenia, dali bony wakacyjne i wysłali pół kraju nad Bałtyk, by leżeli doopa w doopę na plaży – to może lepiej, że stoki zamknięte. druga fala była właśnie przez to.
   niby na samym stoku kominy na ustach i nosie, ale tuż poza nim połowa nie nosiłaby maseczek oczywiście.

 6. niekonsekwencja Żądu nie rz

  w kościele komunia podawana jest do ręki lub do ust i nikt z tego nie robi afery, jasełka i koncerty w kościele mogą się odbywać gdzie nie ma ponumerowanych miejsc i odstępu, ale komercyjne na świeżym powietrzu już nie. W górach kolejką linową bez nart można podróżować, ale z nartami jest zakaz. W supermarketach spożywczych nie ma koronowirusa, a w sklepach meblowych, agd rtv jest zakaz bo koronowirus. Hotele zamknięte, ale hotel poselski w Warszawie otwarty.

Z kraju