Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze z gradem przejdą przez województwo lubelskie

W poniedziałek na terenie województwa lubelskiego prognozowane są gwałtowne burze. Pierwsze groźne zjawiska pogodowe pojawia się około godziny 14.

W pasie od Maroka aż po Białoruś przebiegać ma dziś strefa falującego frontu atmosferycznego. Oddzielać ma ona dwie zróżnicowane masy powietrza.

Dodatkowo nad Polską rozwijać ma się niż o imieniu „ZORRO”. Po wschodniej stronie frontu zalegać ma gorące, wilgotne i niestabilne powietrze zwrotnikowe, natomiast po zachodniej chłodne i stabilne oraz mniej wilgotne powietrze polarnomorskie znad Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w nocy ma dojść do rozwoju fali frontowej, która wkraczać ma od Czech, wspomagając rozwój silnych, miejscami niszczących burz na obszarze Polski.

Dwa dni temu informowaliśmy o zbliżającym się załamaniu pogody w poniedziałek. Modele w dalszym ciągu podtrzymują korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji.

Prognozowanie zjawisk burzowych jest skomplikowane i nawet na kilka godzin przed ciężko przewidzieć dokładną trasę burz.

Modele podtrzymują korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zarówno w porze dziennej, jak i też w nocy. Pierwsze burze mogą pojawić się nad regionem około godziny 14. Punktowo przejdą nad całym regionem. Niewykluczone, że stanie się to nieco później.

Prognozowane są burze superkomórkowe i struktury wielokomórkowe.

Prawdopodobnie za dnia rozwinie się kilka silnych chmur burzowych, które w sprzyjających warunkach powinny przekształcić się w superkomórki burzowe.

Na trasie poniedziałkowych burz spodziewane są ulewne opady deszczu, których punktowa akumulacja osiągnie od 10 mm do 50 mm, prowadząc nawet do zalań. Co więcej w burzach superkomórkowych z trwałymi i silnymi prądami wstępującymi możliwe są opady gradu o średnicy od 2 cm do 5 cm.

Ponadto burzom towarzyszyć ma silny wiatr o prędkości od 70 km/h do 110 km/h, co może prowadzić do lokalnych szkód.

Burze przemieszczać będą się od południowego – zachodu na północny- wschód. Przy silnych superkomórkach trajektoria może być nieco inna.

Najnowsze dane wskazują na inicjacje konwekcji w południowej części regionu, szczególnie na terenie Roztocza. Tych burz za dnia nie powinno być dużo, ale jeśli się pojawią, to będą gwałtowne. Skierują się one prawdopodobnie w głąb regionu.

Późnym wieczorem, bądź w godzinach nocnych znad Czech wkraczać ma wyraźna fala na froncie. Będzie to niejako zapalnik do utworzenia się dobrze zorganizowanego układu burzowego, który na swoim czele może posiadać linię szkwału. W jego obrębie mogą być wbudowane superkomórki burzowe.

W zasięgu tego prognozowanego systemu burzowego spodziewane są silne porywy wiatru, które osiągną od 80 km/h do 120 km/h. Szczególnie duża prędkość wiatru jest oczekiwana w przypadku powstania bow echo, czyli tzw. burzy wiatrowej.

Jest ona bardzo dobrze dostrzegalna na zobrazowaniach radarowych w kształcie łuku. W mezoskalowy układ konwekcyjny będą wbudowane także superkomórki burzowe, co w sprzyjających warunkach doprowadzić może do pojawienia się trąb powietrznych nawet w nocy.

Burze przemieszczać będą się z południa Polski na północny – wschód i prawdopodobnie dotrą do naszego regionu w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek. Szczególnie zagrożona jest zachodnia połowa województwa lubelskiego wczesniej wymienionymi zjawiskami.

Sytuacja jest dynamiczna i niektóre modele sugerują, że silne burze w nocy obejmą przeważający obszar regionu.

Pod wieczór postaramy się przedstawić kolejne informacje o sytuacji pogodowej na noc z poniedziałku na wtorek.

Prawdopodobieństwo silnych burz ocenia się dziś na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe na
 
ZE WZGLĘDU NA GROŹNĄ SYTUACJE ZALECAMY OBSERWOWAĆ NIEBO, BIEŻĄCE DANE RADAROWE, DETEKTORY WYŁADOWAŃ I ZDJĘCIA SATELITARNE, JAKIE SĄ DOSTĘPNE PONIŻEJ. 
 

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

  1. Nie strasz, nie strasz, bo się….

  2. Ktoś tu lekcji nie odrobił. Najnowsze wyliczenia wskazują po pierwsze, że te „groźne” burze powstaną i obejmą głównie Świętokrzyskie, bez ryzyka dla Lubelszczyzny. Po drugie. Szansa na zainicjowanie się burz spadła do minimum. A tak jak już pisałem, jeśli powstaną to nie na Lubelszczyźnie. Jak kopiować od kogoś to z rozwagą 😉

  3. No tak u was zawsze grzmi I zawsze pada a skoro wasze prognozy sa super to moze przyjedziecie Na pola tu jak Na dloni widac wasze sprawdzone prognozy nie trzeba ani kompa ani jakiegos tam pseudo radaru wszystko widac golym okiem

Z kraju