Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze wystąpią w sobotę na obszarze woj. lubelskiego. Niewykluczone silne superkomórki i groźne ulewy

W sobotę w regionie prognozowane są gwałtowne burze. Groźne zjawiska pogodowe przyniosą ulewne opady deszczu. Niewykluczone jest dziś nad regionem przejście kilku burz superkomórkowych, które mogą przynieść opady gradu o średnicy powyżej 3-4 cm,

W sobotę Polska znajdzie się w zasięgu układu niżowego Radha wraz z układem frontów atmosferycznych znad środkowych obszarów kontynentu europejskiego. Zasadniczo znajdziemy się jeszcze w ciepłym i wilgotnym, lecz dość niestabilnym strumieniu polarno-morskiej masy powietrza. Dlatego w wielu regionach kraju mają rozwijać się chmury kłębiaste, przynosząc przelotne, punktowo intensywne opady deszczu, lokalnie gradu oraz silniejsze porywy wiatru w towarzystwie miejscowych zjawisk burzowych. Nie można wykluczyć superkomórek burzowych i lokalnych trąb powietrznych, lecz co warto podkreślić ryzyko takiego zjawiska nie jest wysokie.

Intensywne zjawiska burzowe

1 czerwca 2024 r. rozpoczyna się meteorologiczne lato, które przyniesie intensywne zjawiska burzowe. Przewiduje się, że sobotnie burze będą lepiej zorganizowane względem minionych dni, powodując gradobicia, silne porywy wiatru do około 90 km/h oraz sporo wyładowań atmosferycznych.

Dziś jest szczególnie wysokie ryzyko utworzenia się gwałtownych burz. Będą to zarówno klastry wielokomórkowe, jak i też burze z rotującymi prądami wstępującymi – czyli superkomórki burzowe głównie typu wysokoopadowego. Występować ma umiarkowanie duża niestabilność powietrza, co w korelacji z bliskością niżu doprowadzi do utworzenia się silnych burz w drugiej części dnia o dobrej organizacji i trwałości. Wspomaganie konwekcji na skalę synoptyczną zapewni niż baryczny na dolnych poziomach oraz ośrodek górnego niżu w środkowej troposferze, zwiększając przepływ w troposferze i pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru. Niewykluczone jest dziś nad regionem przejście kilku burz superkomórkowych, które mogą przynieść opady gradu o średnicy powyżej 3-4 cm, a miejscami w przypadku bardzo silnej burzy z trwałym mezocyklonem powyżej 5 cm. W burzach wysokość opadów może dochodzić do 20-40 mm, miejscami powyżej 50-60 mm na skutek przejścia kilku burz.

Pierwsze burze około południa

Prognozujemy pierwsze burze najprawdopodobniej już od godzin około południowych, najwięcej burz wystąpi pomiędzy godz. 14.00 a 20.00 w sobotę. Burze przemieszczać mają się na ogół z południa na północ, północny-wschód, wschód. Trajektoria burz odchylona może być wyraźnie w prawo, co wynikać może w niektórych przypadkach z utworzenia się prawoskrętnych superkomórek burzowych. Prognozowane są na przeważającym obszarze woj. lubelskiego, szczególnie intensywne na południu w rejonie Roztocza Środkowego i Zachodniego. Duża ilość wyładowań doziemnych stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Sobota przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i gwałtowne burz z gradem. Suma opadów do 30-60 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 23°C do 25°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Podczas burz porywy do około 90 km/h, istnieje niskie/umiarkowane ryzyko lokalnych 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem superkomórki burzowej. Szczególnie po południu i wieczorem. Jest to zjawisko bardzo lokalne i trudne do prognozowania. Aczkolwiek względem minionych dni dziś będzie wyraźnie podwyższone w regionie.

Jednak w nocy z soboty na niedzielę prognozujemy jeszcze zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi gwałtownymi burzami. Zwłaszcza wieczorem i w pierwszej części nocy burze. Suma opadów do 15-35 mm. Temperatura minimalna wyniesie od 12°C do 14°C. Wiatr będzie słaby, południowo-zachodni i południowy, podczas burz porywy do 65-80 km/h.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie precyzyjnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych, lecz silnych, miejscami gwałtownych burz w sobotę ocenia się na 90% w woj. lubelskim. Niedziela przynosić będzie najprawdopodobniej następne intensywne zjawiska burzowe. Dziś intensywność zjawisk oraz ilość burz będzie większa niż w piątek i w nocy z piątku na sobotę w regionie.

Prognozy pogody dla kraju

Położenie opadów i lokalnych burz

 

13 komentarzy

  1. Te gwałtowne burze to już od dwóch miesięcy……u mnie ich nie widać🤣. Może to przez zapaloną gromnice w oknie🤔🤨

    • Jak nie rozumiesz fenomenu zjawisk konwekcyjnych, to tak właśnie jest. Nie wiem jak można nie zrozumieć, że burze są zjawiskiem lokalnym.

    • A może nie rozumiesz tych zjawisk pogodowych i po prostu się błaźnisz komentarzami? Śledzę prognozy tutaj i patrzę potem na dane z radarów i wiem, że się te prognozy sprawdzają. Coś więcej robisz niż wyglądanie przez okno?

  2. Gdzie te burze ,bo nie słyszałem..?

  3. Zboków powinno zmłócić.

  4. Znowu zaczynacie straszyć kataklizmami?

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport