Sobota, 05 października 202405/10/2024
690 680 960
690 680 960

Grupa Azoty zobowiązana do wpłat na rzecz fundacji. Powiadomiono prokuraturę o wyrządzeniu spółce szkody w wielkich rozmiarach

Działalność Polskiej Fundacji Narodowej wielokrotnie wzbudzała kontrowersje. Teraz Grupa Azoty poinformowała, że została zobowiązana do wpłat na jej rzecz łącznej kwoty ponad 45 mln zł. I to bez możliwości wycofania się z udziału w tym przedsięwzięciu.

W piątek Grupa Azoty, do której należą Zakłady Azotowe w Puławach, poinformowała o złożeniu do prokuratury zawiadomienia w sprawie Polskiej Fundacji Narodowej. Chodzi o wyrządzenie spółce szkody w wielkich rozmiarach poprzez niezgodne z prawem działania Fundacji. Przedstawiciele Azotów wskazują, iż całość polegała na doprowadzeniu do powstania oraz działaniach i zaniechaniach dotyczących podejrzenia nieprawidłowości i niezgodności z prawem funkcjonowania PFN, z wykorzystaniem wielomilionowych środków finansowych pochodzących od spółki.

Polska Fundacja Narodowa została utworzona w 2016 przez 17 spółek Skarbu Państwa. Jej zadaniem miało być promowanie wizerunku Polski za granicą, budowanie marki i promowanie polskiej gospodarki. Spotkało się to ze sporymi kontrowersjami jak też mocną krytyką, dlatego też po roku zmienione zostały cele fundacji. Tym razem wskazano na: działalność naukową, naukowo-techniczną, oświatową i kulturalną. Dokładnie chodziło o podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, jak też upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy o historii Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz wyjaśnia, że spółka została zobowiązana do finansowania fundacji przez okres 10 lat nie mając możliwości wycofania się z niej. Przez ten czas ma wpłacić łącznie na ten cel 45,5 mln zł. Przeprowadzony audyt wykazał, iż pomimo rekordowych poziomów strat, z jakimi zmagają się w ostatnim czasie Azoty, nikt wcześniej nie podjął nawet próby wycofania się z finansowania fundacji. Pieniądze z Azotów płynęły nawet wówczas, kiedy w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się informacje o przypadkach niegospodarności w wydatkowaniu środków przez Polską Fundację Narodową.

– Grupa Azoty zaangażowała się w wieloletnią i wielomilionową inicjatywę sponsoringową, deklarując środki na działalność fundacji, pomimo że ta forma prawna z istoty rzeczy nie służy celom sponsoringowym na rzecz podmiotów gospodarczych – dodał Adam Leszkiewicz.

Obecny zarząd Azotów podjął już działania, których celem ma być zmiana dobrowolności wpłat za lata 2024 i 2025 na Polską Fundację Narodową a następnie jej likwidacja. W najbliższym czasie mają zostać także podjęte podobne działania sprawdzające wydatkowanie środków przez Azoty w innych obszarach.

Oprócz Grupy Azoty Polską Fundację Narodową założyły następujące spółki Skarbu Państwa: Enea, Energa, PGE, Lotos, Tauron, PKN Orlen, PGNiG, PZU, PKO BP, GPW, KGHM, Totalizator Sportowy, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polskie Koleje Państwowe, Polski Holding Nieruchomości i Polska Grupa Zbrojeniowa. Przez lata zarzucano jej, że środki publiczne przekazywane były na cele polityczne.

85 komentarzy

  1. No to grupa Azoty baaardzo długo się namyślała, czy zgłosić to przestępcze wymuszenie.

  2. Wszyscy ci co narzekają na PIS wolą zeby obecny rząd zabrał 800 plus dzieciom i emerytom 13 i 14 bo to rozdawnictwo a dał imigrantom po 2500 tysiąca

  3. W Polsce ma sie nic nie opłacac nie byc pieniedzy orlen ,cargo ,azoty ,lot ,poczta nawet armie zwiną zapowiada sie ze Polacy dowiedzą sie jak smakuje gorzki chleb

  4. PIS ZŁODZIEJE

  5. Pełowskim przygłupom można wcisnąć wszystko za pośrednictwem tefauenu.

  6. Czy już ustalono kto zobowiązał firmy do wpłat na rzecz PFN/ a przy okazji kto korzystał z tych pieniędzy

Dodaj komentarz

Z kraju