Groźne zawirowania w pogodzie. Silny wiatr, intensywne opady, możliwe burze

Początek grudnia przyniesie dynamiczną pogodę nad Polską i w naszym regionie. Wkrótce pojawią się intensywne opady, silny wiatr, możliwe są również lokalnie burze.

Zmiana pogody związana będzie z aktywnym ośrodkiem niżowym „Theresa”, który powstanie w rejonie Gór Skandynawskich, a następnie dosyć szybko przemieści się nad Morze Bałtyckie, Zatokę Gdańską i dalej nad Podlasie i Polesie. Zaniknie on nad Ukrainą. W nocy z czwartku na piątek ciśnienie w ścisłym jego centrum wyniesie 983 hPa. Towarzyszyć ma mu szereg aktywnych frontów atmosferycznych, które w zależności od temperatury stwarzać będą ryzyko występowania opadów o charakterze mieszanym, deszczu, ale także śniegu.

W czasie opadów pojawią się silne porywy wiatru z północy. Stała prędkość wiatru oscylować będzie na poziomie 20 – 40 km/h, natomiast w porywach i podczas przechodzenia formacji o charakterze konwekcyjnym może wynieść 50 – 90 km/h.

Z tego względu, już teraz, zalecamy nie stawiać samochodów pod drzewami, ponieważ lokalnie tak silny wiatr może spowodować szkody w drzewostanie. Po przejściu niżu ciśnienie wzrośnie dosyć szybko o ponad 25 hPa.

Należy spodziewać się również rozwoju formacji burzowych (zarówno mogą to być pojedyncze ośrodki konwekcyjne, jak i też bardziej złożone struktury wielokomórkowe z wbudowanymi liniami szkwału, stwarzającymi ryzyko powstawania znacznych szkód wiatrowych (porywy podczas przechodzenia ich mogą osiągnąć 70 – 100 km/). Tuż po jego przejściu na Ukrainę kierunek napływu mas powietrza zmieni się na północny, co spowoduje zmianę opadu z deszczu na sam śnieg. Sytuacja jest mocno zależna od położenia i trajektorii aktywnego, wtórnego ośrodka niskiego ciśnienia.

PROGNOZA SZCZEGÓŁOWA DLA LUBELSZCZYZNY NA CZWARTEK, NOC Z CZWARTKU NA PIĄTEK ORAZ PIĄTEK.

W czwartek Lubelszczyzna dostanie się pod wpływ aktywnego ośrodka niskiego ciśnienia, który utworzy się w rejonie Gotlandii. W pierwszej części dnia najprawdopodobniej nie będzie padać, natomiast bliżej godzin wieczornych i nocnych na województwo lubelskie zacznie oddziaływać system frontów atmosferycznych związany z tym niżem.

Mając na uwadze mocno zróżnicowaną i zmieniającą się temperaturę należy spodziewać się opadów o każdym charakterze. W pierwszej fazie mogą to być opady śniegu o zmiennym natężeniu, natomiast im bliżej znajdzie się on regionu, śnieg może przejść w deszcz, a masa powietrza przez krótki okres czasu postępować będzie z zachodu i południowego zachodu, co wpłynie na wzrost temperatury powietrza.

Nie można wykluczyć powstania formacji burzowych przyjmujących postać liniową. Zagrożeniem będą silne porywy wiatru, które mogą osiągnąć 50 – 90 km/h (niewykluczone 1-2 przypadki z udziałem konwekcji do 100 km/h).

Po przejściu aktywnego niżu (prawdopodobnie piątek godziny poranne) rozpocznie się spływ świeżej porcji chłodnego powietrza z północy. W związku z tym pojawią się opady śniegu, a temperatura spadnie poniżej zera. Już teraz informujemy Was o możliwej gołoledzi. Niektóre z dróg mogą stać się nieprzejezdne z powodu zamarzania opadów, gdyż temperatura znów osiągnie minusowe wartości.

Zalecamy zachować szczególną ostrożność. Sytuacja może ulegać niewielkim zmianom ze względu na dynamiczny ośrodek niskiego ciśnienia. Wiatr zacznie słabnąć i ustawać najprawdopodobniej w piątek wieczorem.

2016-11-30 18:37:46
(fot. lublin112.pl, prognoza opracowana przez serwis lubelscyfaniburz.pl)

8 komentarzy

  1. o 12 pojade na letnich i dam rade aby nie dorabiac firm oponiarskich ,3majcie kciuki

    • Przez właśnie takich cebularzy kończę pracę 21 -22 a nie o 17. Udają twardziela a jak jest pierwszy śnieg to każdy chce się wepchać w kolejkę żeby wymienić gumę.

    • A potem jedzie taki frajerzyna 20 na godzinę z pełna pieluchą

  2. spoko dorobisz blacharzom….

  3. Powiadomcie drogowców żeby znowu nie było skuchy

  4. Jak nie przejezdne? I co może znów pozamykają drogi bo gololedź, zamiast wczesniej posolić? Zima w grudniu no kurde zaskoczyła. Łał… Powiedzcie mi kiedy ktoś się dobierze to tyłka drogowcom…

  5. Niech przestaną pier***lić że są przygotowani do zimy tylko niech zaczną działać. Od razu mówię znaFcom że nie każdy ma 4×4 a i żadna opona na lodzie nie bedzie miała przyczepności…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021