Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Groźna wichura przejdzie przez woj. lubelskie. Wiatr nawet 100 km/h, będą intensywne opady, a nawet burze i oblodzenie

Przed nami dynamiczne warunki pogodowe, które będą spowodowane przechodzeniem ostrej zatoki niżowej przez Polskę i frontu chłodnego. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach nasz kraj znajdzie się pomiędzy pogłębiającym się układem niskiego ciśnienia, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie otrzymał imię Gerhild a wyżem znad Europy Zachodniej. Wystąpi duży gradient ciśnienia, ale nie tylko to będzie powodem wietrznej aury. Kluczowe okaże się przechodzenie frontu i konwekcji, która powstanie na jego czele.

Modele numeryczne prognozują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, powieje z zachodu i północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem i w pierwszej części dnia na obszarze całego woj. lubelskiego.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na drogach zapanować mogą miejscami trudne warunki do jazdy, gdyż w kontakcie z wychłodzonym podłożem prawdopodobne jest oblodzenie dróg i chodników. Termometry pokażą od -1°C do 0°C. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność. Ciśnienie atmosferyczne ma spadać w dalszym ciągu o około 2-3 hPa na godzinę. Do poniedziałkowego poranka spadnie z 1020 hPa do około 1000 hPa – 1002 hPa. Wpłynąć może to niekorzystnie na nasze samopoczucie. Z każdą godziną nasilać ma się prędkość wiatru. Najgroźniej będzie w godzinach porannych, gdy porywy sięgną nawet 60-80 km/h z zachodu i północnego-zachodu.

W poniedziałek panować będą dynamiczne warunki pogodowe. Z uwagi na nasuwający się szybko front chłodny, za który odpowiedzialny będzie niż znad Rosji. Termometry wskażą od 0°C do 3°C. Po przejściu frontu temperatura zacznie szybko spadać z uwagi na adwekcje chłodniejszej masy powietrza. Zachmurzenie ma być na ogół duże i całkowite z opadami deszczu, które z biegiem czasu zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem, mokry śnieg, jak i też krupę śnieżną. Opadom towarzyszyć będzie silny wiatr. Szczególnie gwałtowny podczas przechodzenia frontu. Istnieje ryzyko uformowania się liniowego układu konwekcyjnego, który na swojej trasie przyniesie opady różnego typu, a nawet wyładowania atmosferyczne. Aktywność elektryczna jak na zimę może być nadzwyczaj wysoka. W czasie opadów możliwy jest gwałtowny spadek widzialności, zatem apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Strefa intensywnych opadów przemieszczać ma się z północy na południe. Najgroźniej będzie pomiędzy godz. 9 a 13. Następnie aura po przejściu frontu zacznie się poprawiać po południu.

Z uwagi na możliwość wystąpienia struktur konwekcyjnych możliwe są porywy wiatru do 100 km/h, a punktowo wartości zmierzone na stacjach IMGW mogą okazać się wyższe. Prowadzić może to do szkód w drzewostanie, przerw w dostawach energii elektrycznej. Odradzamy parkowania samochodów pod drzewami i bilbordami. Zachowajmy dużą ostrożność podczas przemieszczania się przez większe kompleksy leśne, gdyż w czasie przechodzenia frontu chłodnego z intensywnymi opadami i silnym wiatrem możliwe są lokalne wiatrołomy, stwarzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Prawdopodobieństwo wystąpienia groźnego załamania pogody wyniesie 95%.

W nocy z poniedziałku na wtorek obserwowany będzie dalszy wzrost ciśnienia atmosferycznego z uwagi na rozbudowę od zachodu wyżu barycznego. Pojawią się przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Do końca poniedziałkowego dnia utrzyma się silny wiatr w porywach do 70 km/h z kierunku północno-zachodniego, potęgując odczucie chłodu. Osłabnie wyraźnie w drugiej części nocy i nie powinien stanowić większego zagrożenia. Termometry pokażą od -3°C do 0°C. Prowadzić może to po dziennych opadach do oblodzenia dróg i chodników, zatem szczególnie kierowcy powinni zachować ostrożność.

We wtorek znajdziemy się pod wpływem silnego wyżu. Ciśnienie wzrośnie o blisko 30 hPa w ciągu doby. Termometry pokażą od 0°C do 1°C. Zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite z przejaśnieniami i krótkotrwałymi rozpogodzeniami, pojawią się lokalne opady śniegu. Wiatr nie będzie stanowił większego zagrożenia i powieje z północnego-zachodu w porywach do 50 km/h.

Kolejne dni przyniosą warunki pogodowe na pograniczu przedzimia i zimy. W ciągu dnia temperatura może być w okolicach zera, bądź na lekkim plusie, ale nocami pojawi się mróz. W drugiej połowie tygodnia możliwe są większe opady śniegu z uwagi możliwość pojawienia się nurkujących niżów z północy kontynentu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. pixabay.com)

14 komentarzy

  1. Zemsta za plandemię nadciąga.
    Buk nie ruchliwy, ale sprawiedliwy

  2. A kto plandemię nasłał ?

  3. Prawnuk Rabina S.

    To będzie kara za zabicie cara !

  4. Nie szczepię się, nie dlatego, że chcę umrzeć.
    Ale dlatego, że chcę żyć.
    I żyję.
    I będę.
    I nie mów, do czasu.
    Bo Ty też.

    • Prawnuk Rabina S.

      Żaden szanujący się Żyd nie szczepi się. To oczywiste

      • niestety ale Ty też umrzesz, powiem więcej wszyscy umrzemy, bez znaczenie czy szczepieni czy nie…

    • Spokojnie i tak wkrótce raczej covid się Tobą zajmie i możesz w strasznych męczarniach umrzeć. Tu Każdy nieszczepiony zachoruje a większość z was napewno umrze.

      • ulecz się sam dochtorku…. z pazery, z bufonady, z pustoty myśli, a nade wszystko ze ślepej wiary, że znasz się na wszystkim.

  5. Głupota nie boli

    Widać że wam nieźle zryło banie ,skoro nawet temat o pogodzie kojarzy wam się że szczepieniem …Nowak też chciał być cwany i jak na tym wyszedł ?

  6. Spodziewajmy się przerw w dostawach energii elektrycznej (po polsu: nie bedzie prundu, jelepstryki, a nawet światła), kupta se jakieś świczki (najlepiej znicze olejowe długo działające), albo (choć to drożej) jakieś niewielkie agregaciki prundotwórcze (za najtańsze wydacie mniej niż jedno 500+).
    Rozumiem, że dla niektórych to mniej piwa, czy wódeczki, ale uniezależnia od zerwanych przewodów elektrycznych.

  7. Dziadek ze Slamsowa

    Sprawdzałem na Alledrogo ile kosztuje taki agregat pewnej solidnej niemieckiej firmy…
    Urządzenie o mocy ciągłej 1 kW, dające 230 V i możliwość ładowania akumulatora 12 V i zużyciu paliwa 0,4 l/h
    kosztuje ok. 550-590 PLN (w zależności od pazerności sprzedającego).
    Myślę, że na ten wszelki wypadek warto go mieć i nie modlić się o szybkie działanie ekip naprawczych sieci energetycznej.

Z kraju