Grozisz w Internecie i nawołujesz do zbrodni? Przyjdą po ciebie policjanci (wideo, zdjęcia)

Policjanci do walki z cyberprzestępczością zaczęli baczniej przyglądać się komentarzom w Internecie. Są pierwsze zatrzymania za stosowanie gróźb karalnych i nawoływania do zbrodni.

Nie ma i nie będzie przyzwolenia na mowę nienawiści oraz groźby karalne wobec innych osób, m.in. w Internecie, informują policjanci. Poczucie anonimowości jest pozorne i trwa do momentu, w którym policjanci pukają do drzwi autora wpisów.

Przekonali się już o tym autorzy komentarzy nawołujących do popełnienia przestępstw lub stosowania w sieci gróźb karalnych.

Olsztyn

Po tragicznym zdarzeniu w Gdańsku, w którym zginął prezydent Gdańska, na forach internetowych zarówno tych lokalnych i ogólnopolskich, pojawiły się negatywne komentarze wobec innych gospodarzy miast w Polsce. Jeden z nich dotyczył Prezydenta Olsztyna.

Policjanci namierzyli autora wpisu, który może wyczerpywać znamiona artykułu 190 kodeksu karnego, a więc gróźb karalnych.

Art.190 jasno mówi, że kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Należy pamiętać, że formułowanie gróźb jest przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego.

Taki wniosek wpłynął do komendy w Olsztynie. Policjanci przystąpili do działania i ustalili adres zamieszkania osoby, która dokonała tego wpisu. Mundurowi zatrzymali 24-letniego mieszkańca Olsztyna. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, gdzie spędził noc.

Policjanci podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania znaleźli i zabezpieczyli 400 gramów marihuany.

Legnica

Kolejna osoba została zatrzymana przez Funkcjonariuszy Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami z Legnicy.

Zatrzymany 36-letni mężczyzna podejrzany jest o nawoływanie do popełnienia przestępstw z nienawiści.

Jak ustalili policjanci, mieszkaniec Legnicy na jednym z portali społecznościowych wzywał do zbrodni i zbiorowych samobójstw. Podczas przeszukania mieszkania zatrzymanego funkcjonariusze zabezpieczyli urządzenia z nośnikami pamięci. Wszystkie przedmioty zostaną teraz poddane szczegółowej analizie przez biegłych pod kątem ich zawartości. Mężczyzna trafił już do policyjnego aresztu.

Poznań

Trzecią z osób zatrzymanych jest mężczyzna, który wpadł w ręce policjantów z Poznania. Mężczyzna na Twitterze groził prezydentowi Poznania i Wrocławia. 41-latek będzie odpowiadał za nawoływanie do nienawiści. Zatrzymanym jest mieszkaniec podpoznańskiej miejscowości.

Warszawa

Wczoraj policjanci z Warszawy zatrzymali 72-latka, który zadzwonił do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego i groził prezydentowi Andrzejowi Dudzie mówiąc, że może zginąć. Mundurowi szybko namierzyli rozmówcę i zatrzymali. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, wkrótce usłyszy zarzuty.

(fot. wideo Policja Olsztyn i Wrocław)

Zobacz również

49 komentarzy

  1. 72 lata. Żartowniś jaki.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!