Grozisz w Internecie i nawołujesz do zbrodni? Przyjdą po ciebie policjanci (wideo, zdjęcia)

Policjanci do walki z cyberprzestępczością zaczęli baczniej przyglądać się komentarzom w Internecie. Są pierwsze zatrzymania za stosowanie gróźb karalnych i nawoływania do zbrodni.

Nie ma i nie będzie przyzwolenia na mowę nienawiści oraz groźby karalne wobec innych osób, m.in. w Internecie, informują policjanci. Poczucie anonimowości jest pozorne i trwa do momentu, w którym policjanci pukają do drzwi autora wpisów.

Przekonali się już o tym autorzy komentarzy nawołujących do popełnienia przestępstw lub stosowania w sieci gróźb karalnych.

Olsztyn

Po tragicznym zdarzeniu w Gdańsku, w którym zginął prezydent Gdańska, na forach internetowych zarówno tych lokalnych i ogólnopolskich, pojawiły się negatywne komentarze wobec innych gospodarzy miast w Polsce. Jeden z nich dotyczył Prezydenta Olsztyna.

Policjanci namierzyli autora wpisu, który może wyczerpywać znamiona artykułu 190 kodeksu karnego, a więc gróźb karalnych.

Art.190 jasno mówi, że kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Należy pamiętać, że formułowanie gróźb jest przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego.

Taki wniosek wpłynął do komendy w Olsztynie. Policjanci przystąpili do działania i ustalili adres zamieszkania osoby, która dokonała tego wpisu. Mundurowi zatrzymali 24-letniego mieszkańca Olsztyna. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, gdzie spędził noc.

Policjanci podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania znaleźli i zabezpieczyli 400 gramów marihuany.

Legnica

Kolejna osoba została zatrzymana przez Funkcjonariuszy Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami z Legnicy.

Zatrzymany 36-letni mężczyzna podejrzany jest o nawoływanie do popełnienia przestępstw z nienawiści.

Jak ustalili policjanci, mieszkaniec Legnicy na jednym z portali społecznościowych wzywał do zbrodni i zbiorowych samobójstw. Podczas przeszukania mieszkania zatrzymanego funkcjonariusze zabezpieczyli urządzenia z nośnikami pamięci. Wszystkie przedmioty zostaną teraz poddane szczegółowej analizie przez biegłych pod kątem ich zawartości. Mężczyzna trafił już do policyjnego aresztu.

Poznań

Trzecią z osób zatrzymanych jest mężczyzna, który wpadł w ręce policjantów z Poznania. Mężczyzna na Twitterze groził prezydentowi Poznania i Wrocławia. 41-latek będzie odpowiadał za nawoływanie do nienawiści. Zatrzymanym jest mieszkaniec podpoznańskiej miejscowości.

Warszawa

Wczoraj policjanci z Warszawy zatrzymali 72-latka, który zadzwonił do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego i groził prezydentowi Andrzejowi Dudzie mówiąc, że może zginąć. Mundurowi szybko namierzyli rozmówcę i zatrzymali. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, wkrótce usłyszy zarzuty.

(fot. wideo Policja Olsztyn i Wrocław)

Zobacz również

49 komentarzy

 1. Czy politycy POKO szerzący mowę nienawiści też będą karani? Bo jak na razie zatrzymuje się internautów a te mendy czują się bezkarne?

  • Słyszysz?… Już idą po Ciebie…

   • Oj dzieci dzieci. Idźcie się pobawić gdzie indziej. np w klocki.

    • A mowia ze marycha tlumi agresje. A typek z Olsztyna jaral na potege, a i tak hejtowal XD

    • Dzieci się teraz bawią w doktora, Wujku 🙂 Dorośli natomiast już zupełnie ochu**li od nadmiaru informacji, które ładują w nasze umysły media wszelakie.

     Niektórym tak rozj***ło mózgi, że nie ma nawet co zbierać. Szkoda słów…

   • Miód na uszy taki pisowski jazgot 🙂

  • Oj pytajniczku mogą cię zgarnąć, a razem z tobą wszystkie twoje chore wcielenia na tym portalu.

 2. A Jarka też zatrzymali?

 3. Tak na dobrą sprawę to spory procent komentujących informacje na tej stronie powinno być co najmniej skierowane na jakieś badania psychologiczne lub spotkania w Jak mieć poczucie że nawet anonimowo obrażamy inne, często poszkodowane lub zmarłe osoby. Także administracjo, trochę słabo udostępniać takie info nie wiedząc co się dzieje na własnym podwórku.

 4. A gdyby ktoś chciał złożyć doniesienie na byłego Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, który w 2007 roku publicznie nawoływał do dorzynania watahy, to gdzie mógłby to zrobić? Czy to się już przedawniło?

  • Ten czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 2, więc przedawnienie upłynęło w 2013 roku…

 5. Czekam na komentarze, że to nie walka z mową nienawiści, tylko „tłumienie wolności słowa” i „terror poprawności politycznej”, a aresztowane osoby to bohaterowie, którzy temu terrorowi dzielnie się przeciwstawiali 🙂

 6. Politycy Różnych partii biją się między sobą to dlaczego ludzie mają tego nie robić? Przykład idzie z góry!

 7. niech wykryją włamanie do mojej piwnicy .a nie cyberprzestrzenia

 8. O to pisowska szczujnia w potrzasku.

 9. Powrót do stalinizmu.

  • Chyba się Koledze epoki popier***ły…

  • To co uważasz za „krytykę i jej ograniczanie” jest przejawem agresji i samowolką internetową, za którą do tej pory nikt nie ponosił odpowiedzialności. Wiec może to „powrót do stalinizmu” dla części internautów, dla mnie skuteczne wyłapywanie elementu wymagającego pomocy psychiatrycznych.

  • Nie używaj tego słowa bo nawet nie wiesz co ono oznacza. Poczytaj sobie w internecie o warunkach życia w Polsce po 1945 roku o obowiązkowych dostawach, kartkach, planach, normach, pegieerach i budowaniu czegoś z niczego.

 10. Hejterzy juz pewnie mają pełno w spodniach… A jak pisałem jakis rok temu, że niedługo skończy się w Polsce całkowicie wolność słowa zapisana w konstytucji, która i tak od czasów rządów Jarka jest fikcją, to każdy zlewał. Macie teraz co chcieliście, będzie płacz i rozpacz mądrołki.

  • Myślę więc jestem

   Gdyby w Polsce skończyła się wolność słowa to nawet nie mógłbyś napisać komentarza, który właśnie napisałeś.

  • Kupiłeś już „wupeena” za „bitkojny”? Jak nie – to już najwyższy czas… 🙂

   A tak w ogóle… to pleciesz bez sensu.

 11. BRAWO !!! Wreszcie !!!

 12. Jak ktoś np. zgubi się w lesie to nie potrafią namierzyć człowieka przez sieć komórkowa, a w tym przypadku nie mieli z tym problemu. Jak to jest możliwe?!

  • Cimcirymci, eciu peciu

   Reds – bo w przypadku policji, trzeba chcieć, a nie zawsze tak jest wobec Obywateli gorszego sortu (to określenie tego Jarka, który wygłasza tylko słowa miłości.

 13. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  A jak PiS w kampanii wyborczej użyje zdania:”Głosuj na PiS bo nikt inny nie da ci plus 500″, to będzie groźba karalna, czy mowa nienawiści ?
  Albo co to jest słynne: „Spieprzaj dziadu”, pana prezydenta, którego największą zasługą dla Polski było to, że „poległ”, a nie zginął.

 14. To już widzę jak rozmawiają bokserzy przed walką.

 15. Czy może mi ktoś powiedzieć, czy wypowiedzi pawłowicz krystyny się do tego kwalifikują ?

 16. A kiedy aresztują Gronkiewicz Waltz ?

  • Właśnie HGW prosi o ochronę osobistą, bo miała rzekomo nieprzyjemny incydent na uczelni. Chyba jest teraz osobą prywatną, więc jeżeli dostanie jakichś ochroniarzy, to i pewnie ja zażądam ochrony.

  • Zaraz po tobie.

 17. No to czekamy na zatrzymanie (najlepiej na żywo na antenie) prowadzących wiadomości TVP. Tam co chwilę sadzą się do ludzi z PO. Ciekawe jakie wyroki zapadną ; ))

 18. Maryja (nie zawsze dziewica)

  A jakbym (hipotetycznie) głośno i wyraźnie, czarno na białym napisała, że „dobrodziejowi” za colere nie dam na tacę, to byłaby mowa nienawiści, czy groźba karalna ?

 19. W odniesieniu do wpisu o k.druszlaku->
  przecież temu kmiotowi druszlakowi o to chodzi ktoś w końcu się wyrwie i zamieści jakiś wpis ten bydlak poprosi o ochronę bo będzie czuł się zagrożony i będzie za nasze pieniądze miał ochronę i jeszcze będą go wozić za free
  Półmózg, a cwany

 20. Wolności chcieliście ! Konstytucji ! A ze spamowaniem i hejtowaniem chcecie walczyć HIPOKRYZJA, HIPOKRYZJA, HIPOKRYZJA ! Pedalstwo popieracie, parady tęczowe i inne zboczenia też to powinniście tolerować wolność słowa ! Jak się komuś nie podoba to niech nie wchodzi na fora, facebooki i instagramy – bo jak jest akcja to jest reakcja !

  • No właśnie… nie wchodź i nie pisz… nie zaśmiecaj forum niepotrzebnymi wersalikami 😉

   I coś na uspokojenie weź, bo Ci żyłka pęknie…

 21. 72 lata. Żartowniś jaki.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8475zł 0.44%
  • GBP 5.0381zł 0.14%
  • EUR 4.2461zł -0%
  • CHF 3.9629zł 0.24%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   W Lublinie rozpoczyna działalność Akademia Mentora
   Zaproszenie na spektakl charytatywny
   „Lodowata Krew z Gorących Serc” – Zimnolubni będą oddawać krew
   VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie 2020
   Lublin zagra dla Australii
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.