Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Gadające” papugi z granicy trafiły do ogrodu zoologicznego (zdjęcia)

Dwie „gadające” papugi, należące gatunków chronionych CITES, wykryli na przejściu granicznym w Zosinie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. To żako i mnicha nizinna – gatunki zagrożone wyginięciem. Przewóz przez granicę gatunków roślin i zwierząt CITES bez wymaganych dokumentów jest przestępstwem.

Funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Zosinie, kontrolując wjeżdżający do Polski samochód osobowy, trafili na żywą papugę żako. To afrykańska papuga, która słynie m.in. z niebywałych zdolności do naśladowania ludzkiej mowy i innych dźwięków oraz z nieprzeciętnej inteligencji. Ptaka próbował wwieźć do Polski podróżny z Ukrainy. Tłumaczył, że papuga nie jest jego, a jedynie przewozi ją na prośbę właścicielki.

Kilka dni wcześniej, również na przejściu granicznym w Zosinie, w samochodzie mieszkanki Ukrainy funkcjonariusze znaleźli papugę z gatunku Mnicha nizinna. To gatunek wywodzący się z Ameryki Południowej. Mnichy nizinne mają piękne upierzenie, są bardzo towarzyskie i – podobnie jak żako – również potrafią doskonale naśladować ludzką mowę.

Cel Konwencji CITES – ochrona dziko występujących populacji roślin i zwierząt

Żako i mnicha nizinna należą do okazów zagrożonych wyginięciem, chronionych na podstawie przepisów Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). By takie okazy można było legalnie wwieźć na teren Unii Europejskiej lub wywieźć z Unii Europejskiej potrzebne są odpowiednie zezwolenia CITES, które należy przedstawić na granicy. Niestety, podróżni z Ukrainy takich dokumentów nie posiadali, a więc złamali prawo. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wszczęli przeciwko nim postępowania karne.

Karą za załamanie przepisów Konwencji CITES może być wysoka grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Papugi żako i mnich nizinna trafiły pod opiekę ogrodu zoologicznego w Zamościu, gdzie pozostaną do czasu decyzji sądu w tej sprawie. Ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną pomagają ocalić je przed całkowitym wyginięciem.

Przykładowo, zagrożeniem dla populacji żako dziko żyjących jest odłów – celem sprzedaży jako zwierzęta domowe czy polowania – celem pozyskania piór, używanych jako dekoracja lub w lokalnych rytuałach.

„Gadające” papugi z granicy trafiły do ogrodu zoologicznego (zdjęcia)

fot. KAS

„Gadające” papugi z granicy trafiły do ogrodu zoologicznego (zdjęcia)

fot. KAS

(Źródło: KAS)

4 komentarze

  1. Łupy wojenne po letniej kontrofensywie.

  2. I to się chwali. Tępić przemytników😺

  3. No to papugi miały szczęście. I oby przemytnikom dali jakieś odczuwalne kary, a nie grzywny wartości tej papugi.

  4. Podobno mówiły
    „Kacynski wariat, kacynski wariat”🤣

Dodaj komentarz

Z kraju