Ewenement na skalę ogólnopolską. Sokoły gnieżdżące się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków doczekały się 5 piskląt

Dwa lata temu na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków zagnieździła się para sokołów wędrownych. Ptaki doczekały się 5 piskląt, trzech samiczek i dwóch samczyków.

Jak mówią ornitolodzy to ewenement na skalę ogólnopolską, ponieważ tak licznego lęgu u sokołów wędrownych nie udokumentowano. Pisklęta wykluły się w budce, która została zamontowana na kominie elektrociepłowni.

Przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” podczas kontroli budki lęgowej kilka dni temu odkryli, że w budce znajduje się pięć piskląt. Młode ptaki są w doskonałej kondycji. Znalezione pisklęta zostały zaobrączkowane.

Na stronie elektrociepłowni czytamy, że para sokołów wędrownych pojawiła się na kominie trzy lata temu. Na początku była to samica, a po jakimś czasie dołączył do niej obecny partner. W trosce o przyszłość tego gatunku, dyrekcja elektrociepłowni pozwoliła na zamontowanie na kominie budki lęgowej. Energetycy i ornitolodzy z Lublina zadbali, by para czuła się jak najlepiej w mieście nad Bystrzycą. Jak widać komin stał się dla sokołów wędrownych namiastką gór i skalnych półek.

W chwili obecnej Elektrociepłownia Lublin Wrotków jest najdalej wysuniętym na wschód miejscem w Polsce, gdzie sokoły wędrowne zajmują terytorium i drugim, po Puławach, w województwie lubelskim. To jedyna para tego gatunku ptaka w Lublinie.

Sokół wędrowny zamieszkuje wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Ma na swoim koncie zwierzęcy rekord prędkości – podczas polowania potrafi osiągnąć prędkość około 360 km/h.

W Polsce sokół wędrowny jest bardzo rzadkim gatunkiem – w kraju jest zasiedlonych obecnie jedynie około 30 gniazd tego gatunku.

młody sokół wędrowny z Lublina

młody sokół wędrowny z Lublina_2

sokół wędrowny z Lublina

2018-05-23 18:54:34
(fot. ECLUBLIN)

16 komentarzy

 1. Podobne budki (mniejsze) dla pustułek przydałyby się w kilku miejscach w mieście. Na pewno pomogłyby na plagę gołębi. Na rektoracie UMCS kiedyś były – mam nadzieję, że są nadal. Mamy kilka wysokich budynków w sam raz dla drapieżników: ZUS, Gray Office na Zana, nowy biurowiec na Kraśnickiej, stara centrala telefoniczna przy Chodźki, wiele kościołów, itd. Przy ZUSie 3 rok z rzędu w maecu-kwietniu kręciły się pustułki, ale po kilku dniach zniknęły 🙁

  • fghjkoklkookok

   Potwierdzam :), wielokrotnie widziałem loty godowe pustułek przy budynkach zusu

 2. Czy lubelscy deweloperzy wyrazili zgodę na gniazdowanie ptaków drapieżnych w pobliżu działek, na których robią wielomolinowe interesy na „słoikach”?

 3. Na szczęście do nas nie dotarła jeszcze totalna unijna głupota i dzięki temu możemy cieszyć się takim wydarzeniem. Brawa też dla dyrekcji elektrociepłowni za pomoc tym ptakom 🙂

 4. gen. Światło

  Władze elektrociepłowni Wrotków PGE są bardzo przyjazne pracownikom, środowisku naturalnemu. Gratuluję!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą