Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ewenement na skalę ogólnopolską. Sokoły gnieżdżące się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków doczekały się 5 piskląt

Dwa lata temu na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków zagnieździła się para sokołów wędrownych. Ptaki doczekały się 5 piskląt, trzech samiczek i dwóch samczyków.

Jak mówią ornitolodzy to ewenement na skalę ogólnopolską, ponieważ tak licznego lęgu u sokołów wędrownych nie udokumentowano. Pisklęta wykluły się w budce, która została zamontowana na kominie elektrociepłowni.

Przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” podczas kontroli budki lęgowej kilka dni temu odkryli, że w budce znajduje się pięć piskląt. Młode ptaki są w doskonałej kondycji. Znalezione pisklęta zostały zaobrączkowane.

Na stronie elektrociepłowni czytamy, że para sokołów wędrownych pojawiła się na kominie trzy lata temu. Na początku była to samica, a po jakimś czasie dołączył do niej obecny partner. W trosce o przyszłość tego gatunku, dyrekcja elektrociepłowni pozwoliła na zamontowanie na kominie budki lęgowej. Energetycy i ornitolodzy z Lublina zadbali, by para czuła się jak najlepiej w mieście nad Bystrzycą. Jak widać komin stał się dla sokołów wędrownych namiastką gór i skalnych półek.

W chwili obecnej Elektrociepłownia Lublin Wrotków jest najdalej wysuniętym na wschód miejscem w Polsce, gdzie sokoły wędrowne zajmują terytorium i drugim, po Puławach, w województwie lubelskim. To jedyna para tego gatunku ptaka w Lublinie.

Sokół wędrowny zamieszkuje wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Ma na swoim koncie zwierzęcy rekord prędkości – podczas polowania potrafi osiągnąć prędkość około 360 km/h.

W Polsce sokół wędrowny jest bardzo rzadkim gatunkiem – w kraju jest zasiedlonych obecnie jedynie około 30 gniazd tego gatunku.

młody sokół wędrowny z Lublina

młody sokół wędrowny z Lublina_2

sokół wędrowny z Lublina

2018-05-23 18:54:34
(fot. ECLUBLIN)

16 komentarzy

  1. Podobne budki (mniejsze) dla pustułek przydałyby się w kilku miejscach w mieście. Na pewno pomogłyby na plagę gołębi. Na rektoracie UMCS kiedyś były – mam nadzieję, że są nadal. Mamy kilka wysokich budynków w sam raz dla drapieżników: ZUS, Gray Office na Zana, nowy biurowiec na Kraśnickiej, stara centrala telefoniczna przy Chodźki, wiele kościołów, itd. Przy ZUSie 3 rok z rzędu w maecu-kwietniu kręciły się pustułki, ale po kilku dniach zniknęły 🙁

    • fghjkoklkookok

      Potwierdzam :), wielokrotnie widziałem loty godowe pustułek przy budynkach zusu

  2. Czy lubelscy deweloperzy wyrazili zgodę na gniazdowanie ptaków drapieżnych w pobliżu działek, na których robią wielomolinowe interesy na „słoikach”?

  3. Na szczęście do nas nie dotarła jeszcze totalna unijna głupota i dzięki temu możemy cieszyć się takim wydarzeniem. Brawa też dla dyrekcji elektrociepłowni za pomoc tym ptakom 🙂

  4. gen. Światło

    Władze elektrociepłowni Wrotków PGE są bardzo przyjazne pracownikom, środowisku naturalnemu. Gratuluję!

Z kraju