690 680 960

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego (zdjęcia)

Każdego roku w ostatnią niedzielę kwietnia obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Jest to doskonała okazja do podkreślenia olbrzymiej roli jaką wypełniają psy ratownicze podczas akcji poszukiwania zaginionych osób na rozległych terenach oraz w katastrofach budowlanych.

Psy ratownicze realizują działania w bardzo trudnych warunkach, często na pierwszej linii działań specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej.

Mimo wykorzystania w działaniach coraz nowszych urządzeń technicznych, nos psa ratownika pozostaje nadal niezastąpiony i jest to najszybszy oraz najbardziej skuteczny sposób poszukiwania zaginionych lub zagruzowanych osób.

Obecnie w szeregach Państwowej Straży Pożarnej 15 psów posiada uprawnienia w specjalności poszukiwawczej terenowej, których zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych w lasach lub innych rozległych terenach, natomiast 14 psów posiada specjalność gruzowiskową wykorzystywaną do poszukiwań osób w katastrofach budowlanych, naturalnych czy też po zamachach terrorystycznych.

W ostatnich latach podczas działań ratowniczych na terenie woj. lubelskiego psy takie były wykorzystywane m.in. podczas akcji poszukiwawczych po zawaleniu się kamienicy przy ul. Lubartowskiej w 2017 roku, a także w Chodlu i Puławach w 2020 roku, gdzie po wybuchu gazu doszło do zawalenia się budynków mieszkalnych.

(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. Ruski troll (ale wolontariusz)

    Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego – wszystkiego dobrego policjanci ratownicy.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej