Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Duży pożar budynków gospodarczych. „Na rzece Wieprz utworzono punkt czerpania wody” (zdjęcia)

W miniony piątek w miejscowości Bagno doszło do pożaru budynków gospodarczych. Wstępnie straty pożarowe zostały oszacowane na kwotę 120 tys. złotych. Przyczyną pojawienia się ognia było prawdopodobnie samozapłon wilgotnego siana.

Do pożaru doszło w miniony piątek w południe w miejscowości Bagno w powiecie zamojskim. Strażacy otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że ogniem objęte są budynki gospodarcze. Do tego zdarzenia na początek skierowano dwa zastępy z JRG Szczebrzeszyn oraz pobliskie ochotnicze straże pożarne.

Jako pierwsi na miejscu pojawili się strażacy z OSP Zwierzyniec i OSP Turzyniec, który stwierdzili, że pożarem objęta jest sterta zrolowanego siana w belach oraz pobliski murowany budynek gospodarczy. Strażacy podjęli działania gaśnicze podając trzy prądy wody. Wiejący wiatr spowodował, że pożar szybko rozprzestrzenił się na dwie przylegające drewniane wiaty wypełnione również zrolowanym sianem i słomą.

Zagrożone były kolejne drewniane budynki gospodarcze wypełnione słomą i sianem, gdzie także znajdował się kombajn i przyczepa ciągnikowa ze zbożem. Dojeżdżające kolejne zastępy wspomogły podjęte działania gaśnicze w tym działania prowadzone w obronie zagrożonych budynków.

Na rzece Wieprz utworzono punkt czerpania wody, wodę też pozyskiwano z sieci hydrantowej. Działania gaśnicze wsparł właściciel budynków, który przy pomocy ciągnika z ładowaczem wyciągał palące się bele. Do tych działań zaangażowano także koparko-ładowarkę ZGK ze Zwierzyńca.

Działania strażaków trwały ponad 8 godzin. W akcji gaśniczej uczestniczyły: 3 zastępy gaśnicze z JRG Szczebrzeszyn i Zamość oraz grupa interwencyjna Komendanta Miejskiego PSP w Zamościu OSP z miejscowości: Zwierzyniec, Kosobudy, Wielącza, Niedzieliska, Turzyniec, Wywłoczka, Obrocz i Bodaczów.

Spaleniu uległo: 90 bel siana, 40 bel słomy, 15m3 brusów dębowych, 3 tony zboża, wóz ciągnikowy, pilarka łańcuchowa, 4 koła ciągnikowe, drewniane elementy domku letniskowego, 2 wiaty na drewnianych słupach, dach i wnętrze z drobnym sprzętem rolniczym w murowanym budynku gospodarczym.

Wstępnie straty pożarowe oszacowano na kwotę 120 tys. zł. Prawdopodobną przyczyną pożaru był samozapłon wilgotnego siana.

(fot. PSP Zamość)

Jeden komentarz

  1. Wstępnie straty pożarowe oszacowano na kwotę 120 tys. zł – cała nadzieja w tym, że gościu miał ubezpieczone (w co wątpię).

Z kraju