Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Drugie życie radiowozów. Wycofane ze służby w policji służą strażakom

Są to jedne z najbardziej eksploatowanych pojazdów. Niektóre z nich potrafią jeździć przez większą cześć doby. W końcu ich żywot dobiega końca. Nie oznacza to, że od razu idą na złom.

Każdego dnia kilkaset radiowozów służy policjantom w naszym regionie. Są to zarówno oznakowane pojazdy, jak też takie, które wyglądem nie odróżniają się od cywilnych aut. Kiedy już zapada decyzja, że zostają wycofane ze służby, część z nich trafia na sprzedaż. Wymontowywane jest z nich oczywiście policyjne wyposażenie. Te, które nie znajdują nabywców, lub też są uszkodzone tak, że naprawa by przewyższyła ich wartość, też potrafią być przydatne.

Trafiają m.in. do straży pożarnej, gdzie służą w celach szkoleniowych. Wiadomo, że nawet najlepsze szkolenie teoretyczne, nie zastąpi praktycznego. Strażacy dzięki tego typu pojazdom, doskonalą umiejętności prowadzenia akcji ratunkowych, które sprawiają, że w przypadku wystąpienia prawdziwego wypadku, mogą jeszcze szybciej i skuteczniej nieść pomoc osobom poszkodowanym.

Jedne z tego typu ćwiczeń odbyły się przed kilkoma dniami na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Lublinie. Scenariusz przewidywał karambol samochodów osobowych na drodze ekspresowej S12/17. W wyniku tego zdarzenia zostało poszkodowanych 6 osób. Aby ewakuować poszkodowanych z wraków rozbitych pojazdów, strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego.

(fot. st. kpt. Wojciech Miciuła)
2017-11-26 15:21:17

6 komentarzy

  1. A na skrzyzowaniu Diamentowa-Krochmalna od 5 minut ćwiczą już na żywo w kolizji 2 pojazdów..!!

    • To już nudne staje się w tym miejscu. Jak jadę z góry to powoli a jak w Krochmalną to staję zgodnie z oznakowaniem i oczy dookoła głowy.

  2. Jak widać na zdjęciu to nie wszystkim się poszczescilo

  3. Na taki karambol to i miło popatrzeć. Jak w Mistrz Kierownicy Ucieka albo Blues Brothers. 😉

  4. na przedostatnim zdjęciu widzimy jak strażak butuje statystę żeby ten nie wstawał spod worka

  5. Mam pytanie do redakcji którego dnia dokładnie odbywały się te ćwiczenia?

Z kraju