Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Druga rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Lublinie odbędą się uroczystości

W najbliższą sobotę w Lublinie zorganizowane zostaną uroczystości związane z rocznicą wojny za naszą wschodnią granicą. Celem wydarzenia jest także podkreślenie jedności i braterstwa narodów ukraińskiego i polskiego.

Zbliża się druga rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 24 lutego 2022 roku około godziny 5:00 prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie „specjalnej operacji wojskowej”, której celem, jak to wówczas określono, miała być „demilitaryzacja i denazyfikacja” Ukrainy. Następnie wojska rosyjskie wkroczyły z kilku kierunków na teren naszych wschodnich sąsiadów.

Plany strategiczne Kremla były niezwykle ambitne. Chodziło o szybkie zdobycie stolicy, obalenie demokratycznie wybranego rządu a następnie przejęcie kontroli nad krajem. Całość miała potrwać kilka dni. Ukraińcy jednak obronili swoją niepodległość, a działania wojenne trwają do tej pory, zaś część terytorium tego kraju jest pod rosyjską okupacją.

W najbliższą sobotę, 24 lutego, w Lublinie rozpoczną się uroczystości rocznicowe. Organizuje je Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie we współpracy z wojewodą lubelskim, marszałkiem województwa lubelskiego oraz Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

Jak podkreśla Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts, wydarzenie jest także rocznicą ogromnej pomocy udzielanej Ukrainie i jej obywatelom przez Miasto Lublin i jego mieszkańców. Dlatego też ma ono również na celu podkreślenie jedności i braterstwa narodów ukraińskiego i polskiego.

Z tej okazji w sobotę nastąpi m.in. odsłonięcie na budynku Ratusza tablicy upamiętniającej nadanie Lublinowi przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego tytułu Miasta Ratownika, otwarcie wystaw „Lublin pomaga Ukrainie” oraz „Niewydane Dyplomy” prezentującej losy 40 ukraińskich studentek i studentów, którzy zginęli w Ukrainie. W programie jest też projekcja filmu ”20 dni w Mariupolu”, wspólna modlitwa o zwycięstwo i sprawiedliwy pokój dla Ukrainy czy też polsko-ukraińskie spotkanie na placu Litewskim.

W niedzielę zaplanowano liturgię i panachidę za ofiary wojny w Ukrainie oraz w intencji wytrwałości dla narodu ukraińskiego w przezwyciężeniu agresji zbrodniarzy wojennych, nabożeństwo za zmarłych bohaterskich obrońców Ukrainy i ich bliskich jak też koncert „Kobzarskiej Armady”.

83 komentarze

  1. A kiedy Rosja zrobi dzień zwycięstwa?

  2. Powodzenia bracia Ukraińcy, tępcie ruską zarazę do korzeni!

  3. Niech u siebie świętują won z Ukraińcami

  4. Redakcjo o której to godzinie ma się odbyć ???

  5. Redakcjo tak napiszę to jest skandal spisali mnie za koszulkę anty banderowska jak by nie drugi policjant bym wylądował na dołku proszę to opisać a napewno był redaktor od was gdzie zrobił zdjęcie koszulce proszę to dodać do artykułu gdzie człowiek jest przeciwny krainie z U

Dodaj komentarz

Z kraju