Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin w finale konkursu o Europejską Stolicę Kultury 2029. Miasto rozpoczyna zbieranie pomysłów

Lublin jest jednym z 4 miast finalistów prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Hasłem przewodnim lubelskiej aplikacji jest Re:Union, rozumiane jako niezwykłe spotkanie, dialog, troska o siebie nawzajem i nowe spojrzenie na miasto.

Dwanaście polskich miast przystąpiło do konkursu o Europejską Stolicę Kultury 2029. Po obradach zespołu niezależnych ekspertów, które trwały aż pięć dni, przedstawiono właśnie listę finalistów. Wśród nich znalazł się Lublin. Obok stolicy naszego regionu w grze pozostały jeszcze Bielsko–Biała, Katowice i Kołobrzeg.

Jak wyjaśnia prezydent Krzysztof Żuk, otrzymanie tego tytułu pomoże wzmocnić pozycję Lublina, jako ważnego ośrodka kulturalnego w Europie oraz otworzy nowe możliwości współpracy z innymi europejskimi miastami. Pozwoli rozwinąć miasto w wielu dziedzinach jego życia, co udowodniły już poprzednie doświadczenia z ubieganiem się o tytuł ESK 2016. Jest to więc wielka szansa, ale i duże wyzwanie.

Teraz kandydujące miasta mają za zadanie przygotować program kulturalny o szerokim wymiarze europejskim, który będzie sprzyjał zaangażowaniu interesariuszy miasta oraz różnych jego dzielnic, a także zachęcał do udziału przyjezdnych z całego kraju i Europy. Program musi nieść trwałe efekty oraz przyczyniać się do rozwoju miasta w perspektywie długoterminowej. Kandydaci powinni ponadto wykazać, że dysponują poparciem właściwych publicznych władz lokalnych oraz potencjałem umożliwiającym realizację inicjatywy.

– Starania o tytuł ESK to dla nas szansa na nowe spojrzenie na Lublin. Zależy nam, by proces ten objął nie tylko kulturę, ale także pozostałe sfery życia naszego miasta, od edukacji, poprzez turystykę, po rozwój infrastruktury i zieleni miejskiej, a w jego tworzenie zaangażowali się mieszkanki i mieszkańcy. Naszym celem jest opracowanie nowego systemu dla lubelskiej kultury, który zainspiruje zmiany w całym mieście – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Obecnie trwają prace nad aplikacją konkursową, którą miasto chce stworzyć wspólnie z mieszkańcami, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. W związku z tym każdy może włączyć się w starania o ten tytuł i podzielić swoimi propozycjami oraz marzeniami na Lublin, jako Europejską Stolicę Kultury. Od piątku 23 lutego rusza otwarty nabór pomysłów na wydarzenia i działania, które chcieliby widzieć w programie obchodów ESK 2029. Do 18 marca wystarczy wypełnić formularz dostępny on-line na stronie esk2029.lublin.eu lub od 26 lutego w formie papierowej w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, instytucjach kultury i przestrzeniach młodzieżowych.

– Zależy nam na poznaniu potrzeb, marzeń i oczekiwań wszystkich lublinian, również tych najmłodszych. Opiszcie nam swoje Miasto Marzenie. Dzięki temu dowiemy się, na jakie działania zwrócić szczególną uwagę, jak planować obchody ESK 2029 oraz w jakim kierunku rozwijać edukację kulturalną w naszym mieście – mówi Rafał Koziński, Dyrektor Centrum Kultury w Lublinie, Koordynator programowy ESK Lublin 2029.

Opracowane na podstawie ankiet wnioski będą inspiracją do stworzenia finałowej aplikacji konkursowej ESK 2029 i pomogą zaplanować program obchodów. Jesienią całość trafi pod ocenę zespołu europejskich ekspertów.

12 komentarzy

  1. jak na razie to Europejska Stolyca Dziurawych Dróg

Dodaj komentarz

Z kraju