Droga ekspresowa S12 z Puław do Radomia budzi spore emocje wśród mieszkańców. Jest wiele protestów

Trwają konsultacje społeczne w sprawie wariantów przebiegu drogi ekspresowej S12 Puławy – Radom. Plany drogowców wywołały protesty wśród mieszkańców.

W połowie grudnia ub. r. rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z planami budowy drogi ekspresowej S12 z Puław do Radomia. Inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad spotykając się z mieszkańcami poszczególnych gmin, przez teren których trasa ma przebiegać, chciała poznać ich opinie. W każdej z gmin zaplanowano po trzy spotkania, podczas których prezentowano i omawiano trzy wstępne warianty przebiegu drogi ekspresowej. Ich przebieg został wyznaczony tak, aby ekspresówka nie była znacząco oddalona zarówno od dotychczasowej drogi, jak też od samego Radomia.

Po pierwszej turze spotkań okazało się, że plany drogowców budzą spore emocje wśród mieszkańców. Największy sprzeciw wywołały na terenie gmin Kowala i Skaryszew w powiecie radomskim. Zawiązały się nawet grupy mieszkańców, których celem jest niedopuszczenie do rozpoczęcia inwestycji przez należące do nich tereny. Łącznie drogowcy otrzymali prawie 800 opinii, w tym 11 zbiorowych protestów.

Większość z protestujących nie chce drogi ekspresowej w swoim sąsiedztwie. Obawiają się m.in. podzielenia miejscowości, kiedy to aby przejechać na drugą stronę trasy, trzeba będzie pokonywać sporą odległość, jednak największe emocje budzi konieczność wyburzenia kilkaset domów, niejednokrotnie niedawno wybudowanych. Niebawem ma ruszyć kolejna tura konsultacji z mieszkańcami.

(fot. lublin112)
2018-01-28 14:00:31

14 komentarzy

  1. Jadąc dzisiaj do W-wy patrząc na odcinki budowanych dróg przyszła mi myśl: ,, ekspresowe tornado,,. Negatywne zmiany dla ludzi, zwierząt i ptaków. Ale ciemnogród się cieszy. I nie wiem co jest gorsze niszczenie krajobrazu czy poglądy innych

  2. Często dane jest mi pokonywać trasę Lublin-Radom i dziwię się mocno tym co czytam. Trasa od Leokadiowa do Radomia jest w miarę prosta, o niezłej widoczności, z bardzo wąskimi lub bez poboczy… czyli najniebezpieczniejsza z możliwych konfiguracji. Pozorna łatwość trasy powoduje, że co niektórzy miszczowie kółka na prawdę cisną na tym odcinku ile fabryka (lepsza lub gorsza) dała. Na miejscu mieszkańców z błogosławieństwem wygoniłbym ten ruch z dala od domów, szkół, ciągów pieszych itp. Fakt, ekspresówka to inwestycja dla ruchu tranzytowego, ale mieszkańcy mimo niedogodności (na wódkę do sąsiada będzie 1km dalej, żabki będą umierać, postawią szpetne bariery) zyskają bezpieczeństwo dla siebie i dzieci, bo raczej żaden palant nie powinien już lecieć 120km/h w zabudowanym.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)