Dramatyczna sytuacja na południu Polski, służby ratunkowe walczą z żywiołem. Donald Tusk na Opolszczyźnie (wideo)
06:00 15-09-2024 | Autor: redakcja
Zmagania z żywiołem
Władze państwowe, a także samorządowcy, strażacy, żołnierze i policjanci są zaangażowani w walkę z żywiołem. Najbardziej zagrożone są tereny województw opolskiego i dolnośląskiego. Jeszcze w nocy, dla bezpieczeństwa mieszkańców, rozpoczęła się ewakuacja w niektórych miejscowościach.
Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach nyskim i prudnickim w województwie opolskim oraz w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku.
Premier Donald Tusk wziął udział w odprawie ze służbami w Nysie. Następnie spotkał się ze strażakami i lokalnymi władzami w Głuchołazach. Jeszcze w drodze na Opolszczyznę szef rządu informował, że cały czas odbiera meldunki od dowodzących akcjami.
Premier podkreślił, że wszystkie służby państwowe są w pełni zaangażowane w walkę z powodzią.
– Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w akcje przeciwpowodziowe. Jestem pod dużym wrażeniem determinacji i profesjonalizmu wszystkich służb. Wszyscy są skoncentrowani na swoich zadaniach – mówił już po odprawie Prezes Rady Ministrów.
Sytuacja jest trudna, jednak państwo jest przygotowane na walkę żywiołem znacznie lepiej niż w przeszłości.
– Widać wyraźnie, że państwo polskie przez te lata, począwszy od 2010 r., jest wyraźnie lepiej przygotowane do tego typu działań – zarówno jeśli chodzi o ludzi, służby, koordynację, jak i o infrastrukturę – zapewniał premier.
Planowane jest także jak najszybsze uruchomienie pomocy dla poszkodowanych.
W spotkaniach sztabów kryzysowych, odprawach służb i spotkaniach ze służbami w Kłodzku, Nysie, Jarnołtówku, Morowie i Głuchołazach udział wzięli również Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak oraz Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak.
Apel do mieszkańców o współpracę ze służbami
Noc, z soboty na niedzielę, będzie decydująca dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. W obliczu wciąż zmieniających się warunków hydrologicznych kluczowe będzie natychmiastowe reagowanie na wszelkie zagrożenia. Premier Donald Tusk podkreślił, że służby są w pełni zmobilizowane i przygotowane do działania. Jednocześnie zwrócił się do mieszkańców z prośbą o współpracę, zwłaszcza w przypadku ewentualnych zarządzeń o ewakuacji.
– Chciałbym dzisiaj prosić wszystkich, żeby podporządkowywali się poleceniom i prośbom straży pożarnej oraz policji. […] Tak jak wszystkie inne służby, mają one na celu wyłącznie ochronę ludzi i ich dobytku – powiedział Donald Tusk.
Współpraca mieszkańców jest niezbędna, aby zminimalizować ryzyko zarówno dla ludności, jak i dla osób zaangażowanych w działania ratunkowe.
Długofalowa pomoc dla poszkodowanych
Pomoc ze strony służb nie skończy się wraz z ustąpieniem wód. Mieszkańcy mogą być pewni, że nie zostaną pozostawieni samym sobie w obliczu tej trudnej sytuacji.
– Otrzymałem zapewnienie, że kiedy już poradzimy sobie bezpośrednio z żywiołem, kiedy wody opadną, służby zostaną razem z ludźmi – przekazał Donald Tusk.
Te słowa mają szczególne znaczenie dla osób, które doświadczyły poprzednich klęsk żywiołowych. Wsparcie będzie kontynuowane – mieszkańcy będą mogli liczyć na pomoc także po tym, jak woda opadnie.
Ludzie, ludzie głosujta na gefrajtera – obiecał już raz , że przywiezie wodę i konserwy a jak drugi raz obieca to na pewno „przywiezie” .