690 680 960

Do lubelskiego szpitala trafił da Vinci. Specjalistyczny robot pomoże w kilkuset operacjach rocznie (zdjęcia)

To 16 takie urządzenie w Polsce. Za jego pomocą rocznie ma być wykonywanych ok. 400 operacji. Skorzystają na tym najbardziej pacjenci, gdyż zabiegi będą mniej inwazyjne, a proces gojenia przebiegnie sporo szybciej.

W środę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie została otwarta Pracownia Robotyki Operacyjnej. Jednym z najważniejszych jej elementów jest nowoczesny system chirurgii robotycznej da Vinci. To oznacza, że lubelski szpital dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które posiadają tego typu sprzęt.

Jak podkreślają lekarze, robot da Vinci ma ułatwić wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Pozwoli na ich przeprowadzanie z niezwykle dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Co ważne, nie potrzebne będzie tradycyjne cięcie wszystkich powłok ciała, w tym przypadku narzędzia chirurgiczne będą wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory.

To wszystko sprawia, że proces gojenia przebiega sporo szybciej, a pacjent do pełnej sprawności dochodzi wielokrotnie szybciej
niż po tradycyjnej operacji. Do domu można też wrócić niekiedy już w drugiej dobie po zabiegu. Sprzęt ten znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, chirurgii kolorektalnej jelita grubego czy laryngologicznych.

Pierwsza operacja została zaplanowana już na czwartek. Zabieg przeprowadzi dr n. med. Jerzy Draus, wybitny specjalista, doświadczony chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych w chirurgii. Jest on Ordynatorem Oddziału
Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji i posiada ogromne doświadczenie w pracy z tego typu robotem, gdyż ma za sobą ponad 1000 operacji kolorektalnych oraz ponad 200 zabiegów przepuklin brzusznych.

Jeżeli chodzi o personel lubelskiego szpitala, to obecnie trwają jego szkolenia. Biorą w nich udział chirurdzy, anestezjolodzy, personel pielęgniarski oraz pomocniczy, którzy zapoznają się z zasadami pracy robota, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą. Szkolenia obejmują także treningi na symulatorach oraz zabiegi wykonywane przy wsparciu tzw. proktorów, czyli certyfikowanych lekarzy szkoleniowych dla systemu robotycznego da Vinci. Do tego dochodzą również wizyty w innych ośrodkach, w których robot jest już wykorzystywany.

Do tej pory żaden szpital w regionie nie dysponował takim urządzeniem. Da Vinci został zakupiony z budżetu województwa lubelskiego, całkowity koszt wyniósł 14 mln 950 tysięcy złotych. Docelowo w szpitalu przy al. Kraśnickiej ma powstać Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego i kraju będą mogły zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów.

(fot. UMWL/nadesłane)

6 komentarzy

 1. Oryginalna nazwa.

 2. Pod warunkiem, że nie zostanie zamknięty szpital.

  Obecnie trwa Wielki Reset. Na całym świecie jest nas za dużo i pod przykrywką różnych działań

  Pandemia – odcięcie ludzi od służby zdrowia (chorzy, którzy nie mieli specjalistycznego leczenia prawdopodobnie setki tysięcy.. umarły, bo COVID i szpitale były pozamykane lub dostęp był ograniczony)

  Obecnie umierają ludzie podczas wojny.
  Wojna wybuchnie w europie

 3. Wspaniale, że poświęcono robota. Będzie można mówić „Dzięki Bogu!”

 4. co łaska za poświęcenie mniej niż 10 000zł ?

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas