Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czwartek kolejnym dniem z burzami w regionie

Wczoraj cała Polska do pierwszej części dnia była w ciepłym wycinku niżu „OTTILA”, który ulokowany był w początkowej fazie w rejonie Morza Bałtyckiego. Płynęło do nas bardzo ciepłe powietrze polarnomorskie z południowego-zachodu. W drugiej części wkroczył chłodny front atmosferyczny powodujący wymianę powietrza na chłodniejszą z północnego-zachodu. Powstały burze, które lokalnie były gwałtowne.

Dzisiaj nasz kraj pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia. Z północnego-zachodu napływać będzie dużo chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Nad regionem rozwiną się liczne struktury konwekcyjne. Zarówno w formie pojedynczych ośrodków burzowych, jak również większych pasm konwekcyjnych, niewykluczone są minisuperkomórki burzowe.

Pierwsze z nich mogą uformować się już w pierwszej części dnia. Jednak zdecydowanej intensyfikacji procesów konwekcyjnych należy spodziewać się w godzinach popołudniowych, gdy oczekiwana jest najsilniejsza operacja słoneczna.

Na wszystkich poziomach troposfery z powodu obecności silnego prądu strumieniowego odbywać ma się szybki ruch formacji konwekcyjnych z zachodu na wschód Polski. Możliwe są opady gradu, przeważnie o średnicy od 0,5 cm do maksymalnie 2 cm. Miejscami z najbardziej wypiętrzonych chmur Cumulonimbus generowana ma być znaczna ilość wyładowań atmosferycznych. Prawdopodobne stanie się tak w godzinach popołudniowych.

 

IMG_7758-mHD
Wczorajsza chmura burzowa w okolicach Bychawy

 

W przerwie pomiędzy opadami świecić ma słońce, a nad jednym obszarem może przejść nawet kilka chmur Cumulonimbus. Oprócz opadów gradu, które lokalnie mogą spowodować zabielenie krajobrazów należy spodziewać się silnych, punktowo gwałtownych porywów wiatru na poziomie 60 km/h – 80 km/h. Możliwe są także silniejsze, ale na ogół krótkotrwałe ulewy. Nie powinny one spowodować szkód.

Konwekcja i związane z nią lokalne burze zaczną zanikać stopniowo dzisiaj pod wieczór. Całkowicie ustaną dopiero w nocy, gdy zakończy się całkowicie dopływ promieni słonecznych.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-04-26 07:09:04
(fot. nadesłane Piotr)

6 komentarzy

  1. Zdjęcie „CUDO”

    • Fikołajtek Litościwy

      Zdjęcie tak, ale tekst przypomina mi zawiadomienie „świętego” ZUS op podwyżce emerytury; „W związku z Ustawą… paragraf… w nawiązaniu do punktu Ustawy z dnia… oraz znowelizowanej Ustawy… punkt… paragraf… itp, itd. na 2 strony formatu A4, a pod koniec otrzymał Pan (Pani) 3,41 PLN podwyżki brutto minus podatek…

  2. Gdzie te burze? 🙂 Ani jednego wyładowania nie była na całej LUBELSZCZYŹNIE.

    • Chyba ktoś zniecierpliwiony nie wytrzymał z komentarzem :D.
      Warto zerknąć na radar burzowy.
      Spokojnego wieczoru.

      • O matko. 8 piorunow. Piateczka fani pogody. Takie prognozy to i ja umiem napisac. Brawo!

        • A jednak się sprawdziła :). Nie każdy się może z tym pogodzić. Już do tego zdążyliśmy się przyzwyczaić :).

          Póki co ich prognozy mają sprawdzalność ponad 90%. Czy ktoś tego chce, czy nie, czy będzie pisał hejtujące komentarze, czy też nie :).

Z kraju