Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Czasami zdarzają się i takie przypadki. Pożar lasu został wywołany przez silny wiatr (zdjęcia)

Leśnicy od dawna alarmują, że ponad 90% pożarów lasów powstaje na skutek działalności człowieka. Dzisiejszy pożar wywołany został przez silne podmuchy wiatru.

W środę straż pożarna została zaalarmowana o pożarze lasu w miejscowości Piaseczno w powiecie łęczyńskim. Na miejsce skierowano strażaków z JRG w Łęcznej oraz z jednostek OSP w Ludwinie, Rogóźnie i Piasecznie. Paliła się ściółka leśna na niewielkim obszarze.

Sytuacja została szybko opanowana. Od razu udało się też poznać przyczynę pojawienia się ognia. W wyniku silnych podmuchów wiatru jedno z drzew przewróciło się na linię energetyczną. Ta została zerwana i iskrząc upadła na ziemię.

O wszystkim powiadomione zostało pogotowie energetyczne, które zabezpieczyło uszkodzoną linię.

Czasami zdarzają się i takie przypadki. Pożar lasu został wywołany przez silny wiatr (zdjęcia)

Czasami zdarzają się i takie przypadki. Pożar lasu został wywołany przez silny wiatr (zdjęcia)

Czasami zdarzają się i takie przypadki. Pożar lasu został wywołany przez silny wiatr (zdjęcia)

(fot. PSP Łęczna)

14 komentarzy

  1. Wtrącę, że linia wysokiego napięcia to też jest działalność człowieka.

    • Ta, celowo tam postawili linię, żeby podpalić w ten sposób las.

    • to akurat jest linia średniego napięcia…
      a winę za takie przypadki ponosi w zasadzie państwo – konkretnie Lasy Państwowe, które jest ZARZĄDCĄ (nie właścicielem) wspólnego mienia obywateli jakim są tereny leśne i nie pozwala zakładom energetycznym na tyle szeroko od linii energetycznej wyciąć drzew, aby w czasie wichur czy śnieżyc nie zrywały linek (wielogodzinne przerwy w dostawie napięcia do domostw jak i ryzyko pożarów)

      • To nieprawda. Państwo nikomu niczego pod tym względem nie zabrania, a za wycinkę i utrzymanie terenu wzdłuż linii nie odpowiadają Lasy Państwowe, tylko konkretne zakłady energetyczne, którym dana linia podlega. Tereny leśne wzdłuż linii są jasno określone przepisami (również ich szerokość w stosunku do typu linii) i są na tyle szerokie, że – pod warunkiem regularnego usuwania zarastającej roślinności – żadne upadające drzewo nie dosięgnie nawet podstawy słupów, a tym bardziej samych przewodów.

        • to proszę podaj te szerokości pasów jakie zakłady energetyczne w Polsce mogą wyciąć wzdłuż linii? dodam, że zawieszenie linek SN to min. 5,1 m od ziemi a jak wiemy drzewa przeciętnie mają wysokość 15-30 m.
          chyba bronisz swoich… państwo socjalistyczne takie jak nasze z założenia jest od tego żeby zabraniać, ograniczać i karać

  2. A ja wtrącę że sądy są dla bogatych

  3. Linie kablowe rozwiązałyby większość problemów

    • …gdyby nie były kilkanaście razy droższe w budowie od napowietrznych 🙂

      • a co mało płacisz w rachunkach, większa cześć na dystrybucję jak na energię czynną

  4. Ile tym leśnikom trzeba tłumaczyć aby wyciąć wszystko w zasięgu linii a pod liniami choinki sadzić na grudniową wyprzedaż!

  5. Stawiać farmy fotowoltaiczne , a prąd przesyłać przez bluetooth. ??

  6. Obajtek to wszystko załatwi ale przeciętny Kowalski za wszystko zapłacì.

  7. Gdyby te tysiące ha wykorzystać np. do celów produkcyjnych drewna, uwolnionych działek np. możliwych do wykorzystania na budowę (linie to nie tylko lasy również tereny prywatne ), czy nawet utrudniających uprawę pól inaczej byś koszty liczył

Z kraju