Czarny protest przed lubelskim ratuszem. Sprzeciw wobec zaostrzeniu przepisów aborcyjnych

Kilkadziesiąt kobiet protestowało dzisiaj przed lubelskim ratuszem przeciwko projektowi zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Manifestacja przebiegła pod hasem „Powstrzymajmy piekło kobiet”.

W środę o godzinie 17 na placu Łokietka zebrało się kilkadziesiąt osób, które głośno zaprotestowały przeciwko projektowi dotyczącemu zmian w przepisach aborcyjnych, nad którymi pracuje właśnie sejm. Zmienia on całkowicie obowiązujące obecnie prawo, przez co niedopuszczalne będzie usunięcie ciąży, nawet w przypadku kiedy jest ona efektem gwałtu, badania wskazują na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu, czy też stanowi zagrożenie dla życia matki. Projekt jaki skierowała do sejmu fundacja „Stop Aborcji” przewiduje również karę 5 lat więzienia dla kobiety, która zdecyduje się na taki krok.

Zebrane dzisiaj przed lubelskim ratuszem kobiety wyjaśniały, że nie chcą być traktowane jak przedmiot oraz nie godzą się na zmuszanie ich do określonych postaw w imię czyjejś ideologii i przekonań głęboko religijnych. Przytoczono przypadki, kiedy to kobiety umierały, gdyż lekarze przekładali w czasie wykonanie aborcji gdy ciąża była niebezpieczna dla matki.

Protestujące kobiety miały ze sobą transparenty: „Edukacja a nie represja”, „Kobieta to nie inkubator”, „Razem w obronie kobiet”, „Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka”, „Martwe nie będziemy rodzić”, „Poronienie = więzienie”. W pobliżu zgromadzenia ze swoim transparentem pojawiły się także osoby, mające odmienne poglądy, czyli będące za wprowadzeniem restrykcyjnych przepisów.

(fot. lublin112, wideo – nadesłane – Michał)
2016-09-28 19:18:34

Zobacz również

36 komentarzy

 1. Redakcjo – łżecie jak psy. Czytaliście chociaż projekt? Potraficie wskazać zapisy potwierdzające to o czym piszecie?!

   • Brawo, to teraz jeszcze go przeczytajcie.

    Co pisze Lublin112: „Zmienią one całkowicie obowiązujące obecnie prawo, przez co niedopuszczalne będzie usunięcie ciąży, nawet w przypadku, kiedy będzie ona efektem gwałtu, badania wskazują na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu, czy też będzie stanowić zagrożenie dla życia matki. Projekt jaki skierowała do sejmu fundacja „Stop Aborcji” przewiduje również karę 5 lat więzienia dla kobiety, która zdecyduje się na taki krok.”

    Co na to projekt? „art. 152 otrzymuje brzmienie:
    „Art. 152. § 1. Kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności od 3
    miesięcy do lat 5.
    § 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia
    wolności do lat 3.
    § 4. Nie popełnia przestępstwa określonego w § 1 i § 2, lekarz, jeżeli śmierć dziecka poczętego
    jest następstwem działań leczniczych, koniecznych dla uchylenia bezpośredniego
    niebezpieczeństwa dla życia matki dziecka poczętego.
    § 5. Jeżeli sprawcą czynu określonego w § 1 jest matka dziecka poczętego, sąd może zastosować
    wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
    § 6. Nie podlega karze matka dziecka poczętego, która dopuszcza się czynu określonego w § 2.”;”

    W kwestii zagrożenia życia matki projekt mówi:
    „„Art. 157a. § 1. Kto powoduje uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój zdrowia
    zagrażający jego życiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
    § 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze
    ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku
    § 3. Nie popełnia przestępstwa określonego w § 1 i § 2 lekarz, jeżeli uszkodzenie ciała lub rozstrój
    zdrowia dziecka poczętego są następstwem działań leczniczych, koniecznych dla uchylenia
    niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu matki dziecka poczętego albo dziecka poczętego”

    Jesteście po prostu żałośni, tak samo jak te dzieciobójczynie spod ratusza.

    • Teraz Pan Paweł nam wszystkim zinterpretuje od strony medycznej te przepisy na konkretnych przykładach skoro tak mądrze tu wszystkim wyjaśnia nowy projekt. Czekamy na szerszy komentarz tego co umieścił. Przepisy podane w projekcie są tak niejednoznaczne medycznie, że dają swobodę dowolnej interpretacji. Jak to w prawie polskim jest od zawsze. Gdzie tu jest opisane jakie to są przypadki zagrażające życiu kobiety? Czekamy na szerszy komentarz. Lekarz będzie się bał robić cokolwiek, żeby nie zostać skazanym. A co w przypadku kiedy kobieta urodzi nieuleczalnie chore dziecko i popełni samobójstwo? Toż to ciąża niesie dla niej zagrożenie życia po porodzie, tak? I co wtedy można usunąć czy nie ?

     • Ale wg. prawa lepiej utrzymywać chore dziecko w domu dziecka czy w szpitalu, niż zdrową matkę , która pracuje , płaci podatki itd. Niestety, chore przepisy. Dopóki dziecko jest w łonie matki, czyli jest częścią niej, powinna miec prawo zrobić z nim co chce. Przy takim myśleniu jak niektórzy, powinno się zakazać amputacji części ciała, nawet jak są chore, zakaz tatuowania itd. Nikt nie ma prawa wnikać w moje ciało , a usunięcie to jest indywidualna sprawa, rozliczana później przez Boga!!

    • brawo Kolego za mocne i dobitne słowa. Sexic wszyscy się chcą, ale żeby brać odpowiedzialność za ludzkie życie to garstka osób jest.

     • Ale głupoty piszecie…..
      Chodzi o to aby NIE ZMIENIAĆ dotychczasowej ustawy.
      Łatwo facetom się wypowiadać na tematy, które ich tak naprawdę nie dotyczą.

 2. Trochę geriatrii z KODziarstwa, czerwonych z razem i anarcho-lewactwa. Żałosne

  • dokładnie, propagują lewacką i rasistowska ideologię dokładnie jak robili to hitlerowcy podczas Akcji T4 i jeszcze próbują wmówić, że bronią życia, zabijając życie, czyli zgodnie z programem akcji „eliminacji życia niewartego życia” i tyle w temacie…

 3. Te stare baby na zdjęciu nr. „9” też protestowały?..przecież im do macierzyństwa to jest akurat najdalej..:) …a ten dziadek na zdjęciu nr. „1” to też kobieta? No chyba że druga Grodzka i do tego w ciąży..he. Ciekawe ile tym razem KOD za tę komedię na rynku zapłacił?

  • a prolife onr-owi?

  • Te „stare baby” i „dziadek” ‚maja pewnie swoje dzieci bądź wnuki. W protestach nie koniecznie biorą udział osoby których bezpośrednio dotyka jakiś problem. Co do samego projektu to.. p. Paweł ma trochę racji. Same zapisy nie mówią o całkowitym zakazie aborcji a ni o tym iż dzieci gwałcicieli będą musiały płacić im alimenty… Jednak spojrzeć na działania naszych władz to tak jak napisał p. Abort lekarze (i nie tylko) będą bali robić sie cokolwiek bo nie wiadomo jak zostanie to zinterpretowane…

 4. W ustawie nie ma nic o tym, że nie będzie można dokonać aborcji w przypadku zagrożenia życia matki!

  • Nie pisze też ,że dopuszcza się usunięcie w przypadku zagrożenia życia matki.

   • Z komentarzy powyżej wynika co innego, A poza tym w polskim prawie wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone.

 5. Redakcjo, nie kilkadziesiąt kobiet, tylko kilkaset osób zebrało się w tej słusznej sprawie, bo nikt nie chce aborcji na życzenie, co się usiłuje wmówić

 6. Miećka Aniołowa

  A może niech szanowny Sejm przestanie podlizywać się tym w czarnych sukienkach i odwali się od polskich kobiet raz na zawsze?

 7. To aż taki majątek kosztuje bilet do kraju beneluksu ? Zrobić sobie wycieczkę przed porodem i załatwić wszystko na pewno legalnie, przecież jesteśmy w unii europejskiej. Zabrać jeszcze ze sobą babcię na wycieczkę w jedną stronę. Wszystko legalnie.

 8. http://viralka.pl/kilka-strasznych-wad-wrodzonych-plodu-ktore-bedziesz-musiala-urodzic-w-polsce-pod-kara-wiezienia/

  Wiedząc że moje dziecko ma taką wadę osobiście nie chciałabym urodzić i patrzeć jak po porodzie umiera

  Piszę to jako matka dwójki małych dzieci, które kocham najbardziej na świecie.

 9. Jedna wielka hipokryzja. Zaostrza się ustawę aborcyjną jakby wykonanie aborcji było w PL bezproblemowe. Chcą przyrostu naturalnego kosztem kobiet bo przecież nie mężczyzn z wiadomych przyczyn. W świecie ogólnej chemii pestycydów ogranicza się in vitro skazując osoby na bezpłodność. Torbiele w coraz młodszym wieku skutkują usuwaniem jajników, już nie wspominam o mięśniakach. Zakazane środki antykoncepcyjne biorą nawet zakonnice bo to też kobiety jakby się komuś inaczej wydawało. Nie ogarniam dlaczego nie zaostrza się prawa dla gwałcicieli. Aborcja ciekawa jestem ile ich się wykonuje bo więcej krzyczy niż tak jest. W obecnym prawie nie ma aborcji na zawołanie. Kobiety które poroniły przeżywają dramat jadąc do szpitala na skrobankę, tak tak nie zawsze kończy się skrobanką. Ciekawa jestem co zrobicie jak was spotka tragedia, córkę, żonę, wnuczkę. Ponoć żyjemy w świeckim prawie więc jakim prawem próbuje się osądzić kobietę, która chce dokonać wyboru i tak ograniczonego. Na początek osądźcie siebie czy jesteście tacy dobrzy, sąsiada nie obgadujecie, nad nieszczęściem ludzkim nie przechodzicie obojętnie, nie odwracacie głowy widząc dzieci upośledzone. O właśnie one są, mimo aktualnej ustawy aborcyjnej, więc niech każdy zajmie się własnym sumieniem. Jeżeli nie widział bólu i cierpienia to niech się rozejrzy, szpitale są pełne rozpaczy.

 10. jestem za aborcją

  Jestem za aborcją, niech każdy sam decyduje o swojej Dup…ie, a jak wprowadzą zmiany to na szczęście jesteśmy w unii i można legalnie to zrobić u naszych sąsiadów (Słowacja)

 11. Patrząc na to co się dzieje to widzę że jak tak dalej pójdzie to po legalnej aborcji wejdzie legalna eutanazja…potem jeszcze inne niedozwolone zabiegi typu ‚legalne klonowanie” czy „legalna broń ostra” i człowiek z czasem w ogóle przestanie się liczyć. Już teraz w wielu przypadkach zwierzęta są ważniejsze od ludzi, aż strach pomyśleć jaka będzie przyszłość. Niestety, ku temu zmierza nasz marny świat jak widzę po zdjęciach.

  • Nie jedna osoba w stanie terminalnym, z zaawansowanym rakiem chciałaby umrzeć bez bólu i cierpienia.

  • Dla mnie eutanazja jest krzykiem rozpaczy typu ja jestem pomóżcie mi, osoby które je dostały nie konieczne wykonały.
   Legalne klonowanie- nie przejdzie, człowiek jest indywidualnością nie lubiącą podobieństw.
   Legalna broń- czujesz się bezpiecznie bo ja nie, złodziej i oprawca ma większe prawa niż właściciel domu.
   Zwierzęta są ważniejsze od ludzi – zgadzam się przykład obwodnica Lublina, większe drogi.
   Dodam jeszcze legalna marihuana – jestem za jeśli ludziom pomaga.
   U nas tylko się zakazuje, nakazuje a człowiek z problemem i tak zostaje sam.
   Można przecież zakazać produkcji papierosów- tyle niszczą zdrowia i z budżetu chorób jest finansowanych. Zakażą nie zakażą, zakazuje się to co pomaga żyć.

 12. Do roboty niech idą! A nie za protesty się biorą!

 13. 123 TWÓJ KOMENTARZ NAJGŁUBSZY JAKI KIEDYKOLWIEK WIDZIAŁEM, A ŻYJĘ JUZ DOSYĆ DŁUGO NA TYM ŚWIECIE”

 14. A co ten Pan na zdjęciu nr 10 próbuje ze wszystkich sil zasłaniać dziecko, które jest po aborcji? Nie zasłonisz prawdy choćbyś miał 10 takich ” hasełek”. Wiele z Was krzyczy, przychodzi, żeby coś zaprotestować. Chciałbym do zwolenników aborcji zadać dwa pytania. Co potem dzieje się z kobieta, która godzi się na aborcje? Czy ktoś z Was czytał lub widział w mediach jakiś reportaż lub wywiad kobiety po kilku latach, która zgodziła sie na aborcje?

  • A dlaczego ustawa nie może pozostać w obecnym stanie? Jak temat nie był podjęty nie było zwolenników i przeciwników. Jeżeli jesteś przeciwny to nie stosuj jej na żonie, córce, wnuczce itd. choć uważam, że facet powinien być wsparciem a nie osoba decydującą co w przypadku innych religii oburza większość. Uważasz, że zadecydowanie za kobietę jest lepsze bo media podały Ci do wiadomości coś tam, jeśli media napisałyby, że żyje z ulgą przyjąłbyś do wiadomości. Należy tu zadać pytanie w jakich okolicznościach była ta aborcja o ile legalna. Co jeśli nielegalna aborcja będzie częstsza bo ponoć jest czyli na zdrowy rozum komuś do życia jest potrzebna. Zgodnie z czym należy potępiać kobiety.
   Cała ta afera jest bez sensowna, ginekolodzy popierają aktualną ustawę z klauzulą sumienia i na tym powinna pozostać. Protest kobiet nie jest protestem ja chcę aborcji tylko ja jestem nie jestem przedmiotem nie wiem czemu niektórzy mają problem z przyjęciem do wiadomości.

 15. Jaka szkoda że matki zwolenników aborcji nie uczyniły tego z wami. Ile mniej durnych komentarzy by było

 16. Śliczna ta Ruda z filmu, 10/10!

 17. i większość facetów się tu wypowiada… brak słów panowie, ciekawe czy któryś by tak samo gadał jakby któregoś żona czy dziewczyna była w ciąży z nieuleczalnie chorym dzieckiem, albo gdyby któraś poroniła i zamiast dostać opiekę psychologiczną to wzywana byłaby do prokuratury w charakterze podejrzanej o morderstwo…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki