Coraz więcej pielęgniarek ze szpitala przy ul. Staszica na zwolnieniach. Rozmów z dyrekcją nie było

Przybiera na sile protest pielęgniarek ze szpitala przy ul. Staszica w Lublinie. Do tej pory nie odbyły się żadne rozmowy w sprawie podwyżek płac oraz poprawy warunków pracy, o co walczą pielęgniarki.

Wzrasta liczba pielęgniarek zatrudnionych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Staszica w Lublinie, które przebywają na zwolnieniach lekarskich. W czwartek było to już około 160 osób. O ile szpital funkcjonuje w miarę normalnie, tak duża absencja załogi nie pozostaje bez wpływu na pracę niektórych oddziałów. Planowe zabiegi są przenoszone na inne terminy, jednocześnie dokonywane są przesunięcia międzyoddziałowe. Oznacza to, że pracownicy są kierowani do zajęć na oddziałach, gdzie są bardziej potrzebni. Szpital zapewnia, że nie ma zagrożenia dla pacjentów.

Tymczasem w czwartek Zakładowa Organizacja Związkowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy
SPSK nr 1 poinformowała, iż w dalszym ciągu związek nie otrzymał
od Dyrekcji Szpitala zaproszenia na spotkanie w ramach przesłanego pisma z postulatami dotyczącymi kwestii wynagrodzeń i warunków pracy pielęgniarek i położnych.

-Należy podkreślić, iż wszelkie terminy spotkania, jakie pojawiły się w ostatnich dniach w mediach, nie były przekazane przez dyrekcję SPSK nr 1 w Lublinie naszemu związkowi w jakikolwiek sposób z 3 możliwych, które szpital ma do dyspozycji, tj.: telefonicznie, na adres e-mail czy też na adres korespondencyjny. Pragniemy poinformować, iż dyrekcja szpitala zna sposoby skutecznego dostarczania korespondencji, czego przykładem jest pismo z odrzuceniem sprzeciwu od kary nagany, nałożonej niesłusznie w opinii związku i naszych członków na Przewodniczącą związku, które zostało wysłane przez dyrekcję szpitala za pośrednictwem bezpośredniego kuriera w cenie 331,50zł – tłumaczy mgr Anna Matysek, Przewodnicząca Zarządu OZZPiP ZOZ przy SPSK nr 1 w Lublinie.

Jak twierdzą związkowcy, w czwartek upłynął wyznaczony termin 3 dni na ustosunkowanie się do przedstawionych żądań. Dyrekcja nie podjęła próby nawiązania dialogu ze związkiem zawodowym, reprezentującym najliczniejszą grupę pielęgniarek i położnych.

– Uważamy, że grupa zawodowa pielęgniarek i położnych, pracująca w formie umowy o pracę w SPSK nr 1 w Lublinie w chwili obecnej posiada wynagrodzenia jedne z najniższych w Lublinie. Mimo
dodatniego wyniku finansowego szpitala i kolejnych wzrostów wynagrodzenia dla grupy zawodowej lekarzy oraz dwukrotnego zwiększenia pracownikom wykonującym zawody niemedyczne procentowej
kwoty wzrostu wynagrodzenia, pielęgniarki i położne są w naszej
opinii dyskryminowane w kwestii wynagrodzeń, premii i dodatków, które cały czas rozdzielane są w zdecydowanej większości wśród lekarzy, przy ciągłym pomijaniu całej naszej grupy -dodaje mgr Anna Matysek.

Pielęgniarki i położne stanowią największą grupę zawodową w SPSK nr 1 w Lublinie i bez ich pracy szpital nie mógłby działać. O sytuacji panującej w szpitalu powiadomiony został wojewoda lubelski. Tymczasem pielęgniarki zapewniają, że nie ustąpią. Jak tłumaczą, nadszedł po prostu kres ich wytrzymałości zarówno psychicznej, jak i fizycznej.

(fot. SPSK1)
2018-06-22 00:08:23

Zobacz również

32 komentarze

 1. Racje racjami ale tym zwolnieniom powinien przyjrzeć się ZUS, mnie dwa razy nachodzili jak byłem na zwolnieniu o sprawdzaniu czy leki wykupione i czy są brane już nie wspomnę a tu widzę wszystko na zasadzie „chcesz zwolnienie to masz” .

  • Na stronie ZUSu jest podany numer telefonu, a jak żal Ci kilku groszy, to możesz napisać maila lub wejść na czat z konsultantem i podpierdzielić te pielęgniarki, droga wolna.

  • ale jak cie sprawdzą jak masz zaznaczone „pacjent może chodzić” – wtedy nie masz obowiązku przebywania w domu.

  • lekarze przeżerają większość kasy i dla pielęgniarek nie wiele zostaje

 2. Walczcie o swoje, bo zarabiacie marne grosze za swoją ciężką pracę!

 3. Zdrowe i na zwolnieniach. Ktoś powinien się nimi zająć.

  • Polecam zadzwonić do ZUSu lub napisac do nich maila i opisać zaistniałą sytuację. Im więcej ludzi tak zrobi tym większa szansa że ZUS się nimi zajmie bardzo szybko.

 4. Taaak..
  Spawacze,kasjerki,kierowcy,nauczyciele,piekarze i inni też zarabiają mało i co mają iść na L4 żeby dostać podwyżkę? Dlaczego załatwiacie to szantażem i nie słusznym L4! A jak człowiek naprawdę chory to zwolnienia nie chcą dać albo nękają kontrolami w domu. Skoro jesteście zmęczeni tą pracą zawsze możecie się przekwalifikować a nie udajecie poszkodowane lalunie co pacjentów olewają. Coraz mniej się widzi pielęgniarki z powołania tylko dla kasy !

  • Twoje „nie słuszne” umiejętności nie pozwalają na przekwalifikowanie…

  • Powołaniem się nie najesz… Pracują jak każdy inny i należy im się godziwe wynagrodzenie. Mają większy wpływ na zdrowie i życie innych ludzi niż kasjerka, czy piekarz, do tego muszą skończyć szkołę wyższą, przechodzić regularne szkolenia, ale w mniemaniu większości komentujących powinny zapierdzielać za najniższą krajową.

  • A co można kupić za powołanie? A Ty też nie pracujesz dla kasy ?

 5. Jak się wydaje pensję na salony urody i perfumerie itd to zawsze będzie im mało…a potem swiecą tyłkami przy pacjentach straszą facjatą i odrzucają zapachem perfum wylanym na siebie całym flakonem. Przesada! Powinni się za nie wziąść to mają być pielęgniarki a nie damesy na wybiegu i tylko plotkują i romansują w pracy a pacjenci cierpią.

  • Haahaha widać Kolega obyty i wszystko wie 🙂 Widać że nie znasz i nie wiesz jak pracuje pielęgniarka. Życzę Ci abyś się przekonał na własnej skórze jak to jest 🙂

  • Średnia wieku to 50 lat. Obejrzyj sobie protest pielęgniarek na kraśnickich i powiedz, z kim niby romansują te pannie w średnim wieku?

 6. Kres psychicznej i fizycznej wytrzymałości to niech idą się leczyć do psychiatry i zmienią zawód bo strach dla pacjentów jeszcze złe leki….. Do marketu na kasy przyjmują ludzie też po studiach tam pracują i nie narzekają

 7. Podwyżki dla tych co pracują a nie na L 4 chodzą….

 8. Racja każdy zawód to ciężka praca i inni też mało zarabiają.

 9. nie jestem za po

  No, no… Na pięć komentarzy, cztery to hejt pisowski. Płacą wam z kasy zaoszczędzonej na podwyżkach dla uczciwych ludzi bo się należy?

 10. Dlaczego dyrektor nie pozwalnia tych oszustek i kto wystawił lewe zwolnienia

  • Olo, czy to nie ty spacerujesz w pierwszym szeregu WOTu Maciara? I do tego należysz do BCC?

  • Czyżby kolejny sflustrowany ….kasjer z wyższym wykształceniem się odezwał? co o swoje by walczył i rację by miał gdyby to o niego chodzilo a inni to już nie mają prawa walczyć o godną płace w ciężkich warunkach bo zarabiają śmieszne pieniądze a pilnują ludzkiego życia a nie klepią językiem czy w klawiaturkę komputera jak to inni wygodni

 11. Jestem za pielęgniarkami i innymi walczącymi o swoje prawa i godność. PIS krzyczy o przywróceniu godności Polakom ale chyba nie zdaje sobie sprawy, że to nie tylko godność narodowa czy historyczna ale przede wszystkim godna płaca i godne warunki pracy. Prawo mamy dobre, gorzej z jego przestrzeganiem więc czas na drugi człon po „i” czyli Sprawiedliwość i to społeczną a nie wg. nigdy nie pracującego kulawego hodowcy kotów. Niech teraz pije mleko, którego sam sobie nawarzył.

 12. popieram- niech walczą o podwyżki, ale nie przy pomocy szantażu. To, co się dzieje na Staszica jest szantażem wymierzonym w stronę dyrekcji, a odbija się na pacjentach, których zabiegi są przesuwane.

 13. Widać, że większość osób piszących nigdy nie była w tym szpitalu. Jedyne osoby rzeczywiście pracujące w tym szpitalu osoby to salowe i pielęgniarki. Lekarze to banda nierobów, odwracających się na widok pacjenta. Mój Tato wypis dostał pocztą po miesiącu pocztą…po moich 3 wizytach i chyba 10 telefonach -bo lekarz nie miał czasu wypisać. Proponuję pójść i dowiedzieć się kto operował i jak przebiegła operacja…lekarze to dramat. W tym szpitalu powinni lekarzom obciąć pensje i przeznaczyć to własnie na podwyżki dla pielęgniarek i salowych. Miłe, pomocne..a może ja tak trafiłam.

  • Robic wam sie nie chce? To wynocha doly kopac! Kazdy chce podwyzke. Piekarz jak nie upiecze to trawe bedziesz zrec!

 14. Mi chodzi głownie o to że jak pielęgniarka to zusy im się do tyłków nie dobiorą mimo że te zwolnienia są „lewe” ale jak pójdzie na zwolnienie ktokolwiek inny a też zapieprzający to niech spróbuje przedłużyć zwolnienie o tydzień, kontrola na 90 % . Jak w tym kraju ma być lepiej jak na każdym kroku równi i równiejsi .

 15. Osoba z mojej najbliższej rodziny pracuje w Szpitalu, z pielęgniarkami, jest oburzona protestami i strajkiem tej grupy, ponieważ widzi co robią i jak pracują na oddziale, przez większą ilość czasu jest to picie kawusi (ona sama z nimi ją pije). Ta osoba broni pielęgniarki które pracują na innych oddziałach, na których na prawdę się stoi na nogach przez 12 godz i brakuje czasu na „siku” i śniadanie, ale w większości oddziałów pielęgniarki sobie odpoczywają. A po drugie moje zdanie prywatne, same chciały, wybrały zawód z powołania, wiedziały że zarobki to nie kokosy, a przypuszczam, że ponad 2 tys mają na rękę, podpisały umowę przychodząc do pracy. Ja zarabiam 1800 zł, jestem po studiach i też nie mam lekkiej pracy, bo nie raz narażam życie w kontaktach z ludźmi, oczywiście chciałabym zarabiać więcej, ale idąc do tej pracy, wiedziałam jakie finanse mi proponują.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8247zł 0.07%
  • GBP 4.9965zł 0.25%
  • EUR 4.3322zł -0.11%
  • CHF 3.8171zł -0.05%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.