Chcieli odurzyć całą Białoruś. Ponad 300 kg haszyszu udawało kostkę brukową

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie zapadł wyrok w sprawie członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem środków odurzających i substancji psychotropowych. Oprócz haszyszu, była też substancja z której można wytworzyć 860 tysięcy sztuk tabletek ekstazy.

Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok dla członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem środków odurzających i substancji psychotropowych. Sprawa dotyczyła głośnej próby przemytu haszyszu z Polski na Białoruś. W połowie grudnia 2014 r. białoruskie KGB poinformowało, że w transporcie kostki granitowej wysłanej pociągiem z Polski znaleziono dużą ilość narkotyków. Było to 521 brykietów doskonałej jakości haszyszu o łącznej wadze 344 kilogramów. Jedna z białoruskich telewizji zaznaczała wtedy, że taka ilość narkotyków by wystarczyła, aby odurzyć całą Białoruś.

Jak się później okazało, był to nowy szlak przerzutu narkotyków. Wcześniej odkryto 200 kilogramów środków odurzających. Nad sprawą przemytu pracowali wspólnie śledczy z Lublina, strażnicy graniczni z Terespola oraz służby białoruskie. W trakcie śledztwa ustalono również, że ci sami sprawcy usiłowali też ponad 76 kg MDMA, z której można wytworzyć co najmniej 800 tys. odurzających tabletek, których wartość wynosi nawet 24 mln złotych.

W sierpniu 2016 r. Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom. Obaj to mieszkańcy naszego regionu, przy czym jeden z nich posiadał wcześniej obywatelstwo białoruskie. Ponadto jeden posługiwał się trzema różnymi nazwiskami i imionami. Drugi z kolei był w przeszłości karany za przestępstwa związane z nielegalnym obrotem narkotykami. Odbywał za to m.in. karę 3 lat pozbawienia wolności. Sprawcom zarzucono kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym, a także wywóz z Polski do Białorusi narkotyków.

Teraz w tej sprawie zapadł wyrok. Sąd zgodził się z tezami aktu oskarżenia i skazał mężczyzn na kary 12 i 7 lat pozbawienia wolności oraz grzywny.

(fot. zdjęcie ilustracyjne)
2017-02-03 20:13:31

Zobacz również

8 komentarzy

 1. pchają towar bo jest dystrybucja, popyt…Ojczulek Łukaszenka będzie srogi, i dobrze

 2. „że ci sami sprawcy usiłowali też ponad 76 kg MDMA, z której można wytworzyć”
  Droga (albo i nie) redakcjo Lublin112, jak już coś piszecie, to proszę, nie, błagam, niech to się chociaż jakoś kupy trzyma. Nie pierwszy Wasz tekst widzę, w którym są takie błędy w formułowaniu zdań… Tosz to podstawówka się kłania,

 3. Ciekawe gdzie jest źródło tej żywicy. Maroko, Europa Zach. Płd? Przecież nie PL.

 4. Fajne kary mamy. W Azji z urzędu kara śmierci.

  • już byli karani za narkotyki…nic to nie daje…więc dla takiego po prostu kamyczek na sznurku z jednej strony a z drugiej przywiązany do szyi…niech go próbuje wyławiać na dnie jeziora…przynajmniej ryby się pożywia…i jakiś pożytek z chwasta…

 5. dziekuje za umieszczenie komentarza

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7288zł -0.23%
  • GBP 5.2602zł 0.06%
  • EUR 4.5298zł -0.04%
  • CHF 4.1347zł -0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej