Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Były już poseł zdobył prawo jazdy za łapówkę. Został skazany, tym razem już prawomocnie

Sąd utrzymał w mocy wyrok dla byłego już posła z Lubelszczyzny, który odpowiadał za korupcję, posługiwanie się fałszywym dokumentem prawa jazdy oraz wprowadzenie w błąd urzędników państwowych. Sprawa ta ciągnie się już od wielu lat, tym razem orzeczenie jest prawomocne.

Przed Sądem Okręgowym w Zamościu zapadł kolejny wyrok dla byłego posła z naszego regionu Piotra O. Sprawa dotyczy głośnej sprawy związanej z uzyskiwaniem za łapówki uprawnień do kierowania pojazdami. Jak ustalili śledczy, jedną z osób, która kupiła sobie prawo jazdy jest właśnie ówczesny parlamentarzysta.

Z akt sprawy wynika, że nigdy nie odbył on szkoleń podstawowych dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A i C oraz nie zdawał i nie zdał egzaminów państwowych wymaganych do uzyskania prawa jazdy tych kategorii, a dokumenty stwierdzające te okoliczności w postaci zaświadczeń oraz wniosek o wydanie prawa jazdy zostały podrobione. Ówczesny poseł miał za to zapłacić kwotę nie mniejszą niż 1,5 tys. złotych.

Jednak to nie wszystko. Śledczy zarzucili Piotrowi O. wprowadzenie w błąd Zastępcy Kierownika Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w decyzji administracyjnej oraz prawie jazdy, co do okoliczności dotyczących spełnienia ustawowych warunków uprawniających do prowadzenia pojazdów kategorii A i C. Dodatkowo poseł miał przedłożyć fałszywe prawo jazdy w celu przystąpienia do szkolenia na kategorię C+E, a także posługiwać się nim podczas kontroli drogowej, przeprowadzonej w związku z popełnionym przez niego wykroczeniem drogowym.

W sierpniu 2021 roku przed Sądem Rejonowym w Biłgoraju zakończył się proces w tej sprawie. Sąd nie miał wątpliwości co do winy Piotra O. Skazał go na karę 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności, przy czym jej wykonanie zawiesił na okres próby wynoszący 4 lata. Zobowiązał go również do zapłaty grzywny w kwocie 4,8 tys. zł, jak też pokrycia 7,6 tys. zł kosztów sądowych.

Od wymiaru kary odwołał się zarówno Piotr O. jak też prokurator. Sprawa trafiła więc do Sądu Okręgowego, ten jednak utrzymał poprzednie orzeczenie w mocy. Tym razem wyrok jest już prawomocny.

Przypomnijmy, grupę przestępczą zajmującą się załatwianiem praw jazdy za pieniądze rozbito w 2010 roku. Za uzyskanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami trzeba było zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Za wszystkim stał Krzysztof L. z biłgorajskiego starostwa. W trakcie śledztwa zeznał on, że w styczniu 2010 r. zgłosił się do niego Piotr O. z prośbą załatwienia prawa jazdy uprawniającego do kierowania motocyklami i samochodami ciężarowymi. W grudniu tego samego roku wręczył mu pieniądze na ten cel. Zapewniał, że cała propozycja korupcyjna wyszła ze strony posła, a on się tylko na nią zgodził. Uzyskane w ten sposób pieniądze przegrał zaś na automatach.

Kiedy sprawa wyszła na jaw, Piotr O. decyzją Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Został też pozbawiony funkcji przewodniczącego struktur partii w powiecie biłgorajskim.

(fot. Archiwum/Polsat)

27 komentarzy

  1. Brawo PiS za przestrzeganie prawa.

    • Jak byś nie wiedział, to on właśnie był posłem tego PiS. Tak to oni mają prawo i sprawiedliwość właśnie w poważaniu, morderców z Zamościa wypuszczają, a prokurator rozkłada ręce, przecież dostał awans, chociaż od 3,5 roku nie może rozstrzygnąc sprawy malwersacji 100 tys euro funduszy UE przez europosła PiS Ryszarda Czarneckiego.

    • Jak byś nie wiedział, to on właśnie był posłem tego PiS. Tak to oni mają prawo i sprawiedliwość właśnie w poważaniu, oprawców z Zamościa wypuszczają, a prokurator rozkłada ręce, przecież dostał awans, chociaż od 3,5 roku nie może rozstrzygnąc sprawy malwersacji 100 tys euro funduszy UE przez europosła PiS Ryszarda Czarneckiego.

  2. Ile tych praw jazdy poczawszy od 90 lat jest wydanych co na kursy nie chodzili a jezdza Szczegolnie te proste baby – w tamtych latach lece mercedesem dobra 100 tka droga powiatowa waska 🙂 Mijam sie z dostawczym a tu miedzy nami ona sie laduje jakos zjechalem w trawe na poboczu i ominalem ta absolwentke kursu 🙂 Czy ona widziala wykladowce czy nawet instruktora watpie .Maz na polu nauczyl i tyle 🙂

Z kraju

Sport