Był krzyż, teraz jest też tablica informacyjna. Upamiętniają Józefa Franczaka ps. „Laluś” (foto)

Tak jak zapowiadano pod koniec lipca, w Majdanie Kozic Górnych obok krzyża pamięci Józefa Franczaka ps. „Laluś”, ustawiono tablicę informacyjną. Ma upamiętniać ostatniego żołnierza wyklętego.

W miejscowości Majdan Kozic Górnych w powiecie świdnickim ustawiona została tablica upamiętniająca Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Zamontowano ją tuż obok krzyża jego pamięci, który stoi tam od wielu lat. Stworzenie tablicy zapowiedział pod koniec lipca dyrektor lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marcin Krzysztofik. Było to zaraz po tym, jak nieznany sprawca dokonał zniszczenia przydrożnego krzyża.

Józef Franczak był ostatnim Żołnierzem Wyklętym. To on najdłużej walczył z bronią w ręku, przeciwstawiając się przeciwko komunistom. Po zakończeniu II wojny światowej przez osiemnaście lat ukrywał się w rodzinnych stronach. Zginął 21 listopada 1963 r. kiedy to połączone siły Służby Bezpieczeństwa i Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej urządziły na niego skuteczną zasadzkę. Został zastrzelony, a pozbawione głowy zwłoki wrzucono do zbiorowej mogiły na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.

W 1983 roku szczątki Józefa Franczaka zostały ekshumowane i przeniesione na piasecki cmentarz. Czaszka „Lalka” została zidentyfikowana dopiero pod koniec stycznia b. roku. Jak się okazało, przez kilkadziesiąt lat była ona eksponatem dydaktycznym dla studentów Akademii Medycznej w Lublinie. 17 marca 2008 prezydent RP Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Józefowi Franczakowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.


(fot. Bartłomiej Pejo)

66 komentarzy

 1. marian prawdziwy patriota

  Ciekawe dlaczego szczątki „Lalusia” leżą w Piaskach a nie w Majdanie Kozic? Czyżby aż tak bardzo „przysłużył” się lokalnej społeczności?
  P.S.
  Daję tej tablicy miesiąc i jej nie będzie. Krzyż może przetrwa trochę dłużej.

  • Tak jak w okolicznych miejscowościach ludność nie chciała upamiętnienia tego „bohatera”. Tam ciągle żywa jest prawdziwa historia Franczaka. Nie można dopuścić do tego, żeby dzisiaj fałszowano prawdę.

   • Psy szczekają a karawana jedzie dalej. Na szczęście pokolenie mózgów skażonych czerwoną propagandą odchodzi w niepamięć, ich dzieci też a prawda powolutku wychodzi na światło dzienne.

    • Nie obrażaj świadków historii. To ty jesteś skażony propagandą. Niestety świadkowie wymierają, a hieny takie jak ty chcą zmieniać historię. Na szczęście pamięć w narodzie nie ginie.

    • można poczytać o „bohaterstwie” wyklętych nawet w obecnych aktach IPN… polecam lekturę,
     będzie bolało i kłuło w oczy ale wystarczy chcieć…
     ale ciemny lud pisowy uwierzy we wszystko…

  • Jaruzelski urodził się pod Kurowem, a pochowany jest w W-wie. Gdzie tu sprawiedliwość? Wolne sądy! Konstytucja!

 2. To bandyta był a nie żołnierz

  • sam jestes bandyta, moze mawet komuch

   • Gdy by nie te Komuchy to pewnie był byś parobkiem u pana szlachcica tak jak twój ojciec i dziadek. No chyba że ty z krwi szlacheckiej to rozumiem pretensję że nie ma ci kto za niewolnika robić.

    • Typowa sowiecka propaganda: „gdyby nie komunizm to…”. Tyle że gdyby to faktycznie była prawda to pół Europy byłoby w tyle za murzynami, a tak to póki co my jesteśmy zacofani.

     • To pomyśl ze te twoje pół Europy zazwyczaj napadało a Polska była napadana. A jak by twój dziadek,ojciec uleciał przez komin to byś nie pisał takich rzeczy.

      • Ile niemców zabił „Lalek” ile rosjan ilu plskich milicjantów czy SBeków…? 0!! słownie ZERO. Za to chętnie tak jak inni wyklęci zamiast się wziąć do roboty za bimber i kury mordowali chłopów! Taka jest prawda!!!
       Ponadto polska za panowania szlachty feudalnej była tak słaba, że ta „napaść” była formalnością wprowadzenia własnej administracji zaborców…
       wystarczy się zastanowić dlaczego nikt się nie bronił przed rozbiorami…?
       Za PRL wybudowano tysiące szkół, mostów itp, zelektryfikowano wieś i rozbudowano miasta, zlikwidowano analfabetyzm, wszawicę, kołtun itp.. tak komuna niszczyła Polske…
       Niestety sankcje, nałożone przez kapitalistyczny zachód wykończył PRL i mamy dziś to co mamy…

       • a po co komunizmowi sankcje? Czyż komunizm nie potrafi istnieć sam ze sobą a musi mieć coś wniesione aportem aby potem to przejeść, zmarnować i zbankrutować?

      • Taa za to ze wschodu rzeka złota miodu i mleka do nas wiek wiekiem płynęła… Dobrze każdy normalny Polak wie czym były zabory, zwłaszcza rosyjski, skąd w Galicji największa bieda ze wszystkich zaborów. W 1939 roku też od 17 września istne „błogosławieństwo” poplynelo na Polskę, że do dnia dzisiejszego do kraju nie wrócili nasi. Wlasna moja rodzina przez bydło ze wschodu potraciła swoich synów w Katyniu, podczas bitew i po 1945 roku, a straciła dom – więc wez tu czlowieku nie wymądrzaj się swoją wypaczoną wiedzą bo albo nic nie wiesz albo madz sprany przez klamliwą propagandę mózg albo sam jesteś pociotkiem zdrajców i teraz bedziesz bronił ich „dobrego” imienia.

       • Ale o czym ty piszesz? Większość pisze o Franczaku, a ty o ideologii. Wyżej zapytałem – pokażcie przykłady bohaterstwa Franczaka, a wy wyzywacie ludzi od komuchów i czerwonych. Piszmy o faktach. Ja też mam w rodzinie osoby zamordowane przez hitlerowców i ubeków, ale historię tych osób znam. Znam również biografię Franczaka, czytałem akta w IPN, słuchałem świadków z okolicznych miejscowości. Więc podaję fakty. Nie obrzucam obelgami osób, którzy mają inne zdanie merytoryczne, bo do tego mają prawo tak jak ja do swojego, ponoć mamy demokrację i wolność słowa o które tak wszyscy walczyliśmy.

  • Był przedwojennym żołnierzem, który przysięgał służyć swojej ojczyźnie – Polsce. Bandyci przyszli ze wschodu i polaków siłą zmuszali do podległości, gwałcili i rabowali zegarki, czyli udzielali tzw bratniej pomocy. Po II wojnie światowej w tzw wojsku polskim oficerowie byli rosyjskojęzyczni, nie byli Polakami. Wnioski sami wyciągacie.

  • bandytow masz w przodkach swoich kolegow z KBW, UB, SB, KC (Jan Hołod-ps Kripiczny z Rusił pow Włodawa, Jan Wojtowicz, Leon Marzeta obydwaj z Przypisowki, Grzegorz Jan Korczyński z Brzezin, Wacek Drozd ps. Wach, Salomon Morel, Stefan Michnik, Luna Brystygier, Wolinska, Zbigniew Baumann…. Precz z komuną!!!!!! Cześc i chwała bohaterom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • Tyle jadu wylewacie, polscy patrioci, czyli katolicy – a fe. To może któryś poda jakiś przykład bohaterstwa Franczaka. 15 lat siedzenia w ziemiance? Okradanie razem z władzą komunistyczną okolicznych rolników? Co jeszcze?

 3. Cześć i chwała BOHATEROM !

  • weź sie człowieku przejedź do tego Majdanu…pierwszy zjazd na Piaski….i popytaj miejscowych…

   • Byłem i pytałem, ale nie krewnych Stanisława Mazura, brata stryjecznego narzeczonej Lalka, a zarazem tajnego współpracownika SB ps. Michał, który go wydał. Lalek nie rabował, nie terroryzował a za pomoc zawsze dobrze płacił – stąd ten skok na kasę w Piaskach.

   • czego to teraz chcą zrobić z bandytów bohaterów…bo w latach 90 za dużo jeszcze ludzi żyło i pamiętało ich wyczyny…ale pamięć w narodzie nie zginęła…dobrze więdzą co robili…

   • To weź tu napisz jak coś wiesz. Bo nie bede jechał i pytał miejscowych.

    • Jak napiszę , to i tak nie uwierzysz. Lepiej gdybyś pojechał do Piask, Stryjna, Olszanki , Krzczonowa, Żukowa, Gardzienic i zapytał. Ja znam to z opowieści dziadka i cioci. Kilka razy przychodził i ograbiał, nigdy nie płacił za to co zabrał. Na pewno nie był w AK. Żaden z członków AK z tego terenu tego nie potwierdzał. W 1943 banda Franczaka zamordowała 4-osobową rodzinę, w tym dwoje nastoletnich dzieci. Obecnie mówi się że była to rodzina komunistyczna, tak żeby usprawiedliwić to morderstwo. I wiele innych zdarzeń.

  • Chyba część chałki

  • Pseudonim LALEK nie laluś, poza tym daleko mu do bohatera bliżej do bandyty. Popytajcie osoby pamietajace tego człowieka i jego wyczyny.

  • róznie to z nimi bywało. prawda jest taka że naronbili wiecje złego niż dobrego.
   a pańtwo poskie stanowił rzad a uchodźtwie + AK a nie jacyś żołnierze wyklęci. Byl rozkaz żeby sie poddać .
   ale ci woleli walczyć kosztem mieszkańców wsi których napadali i okradali regulalnie pareset osób też zabili
   róznie to bywało , czay były dziwne nie czcilbym tkaich bohaterów. To byli raczej ludzie w desperacji

 4. To tego pilnowała policja jak przyjechała tvpis ?

 5. Z bandy leśnych co nie zauważył że się wojna skończyła…

 6. Tępe prostaki, komuchy, tak was to boli, Prawdziwy Patriota, był jest i będzie i tego nikt i nic nie zmieni.

  Nie pozdrawiam czerwonych zrytych beretów

 7. Przychodził do moich dziadków, mój Tata jak to dziś opowiada ma zły w oczach… a sprzedał go Beć… sperdaleś go

 8. POmiotom bolszewickim niczego nie wytłumaczysz, Daj spokój. Cześć i chwała bohaterom!

  • Właśnie to wyróżnia opłacanych przez PiS trolli,że każdą zbitkę liter „p” i „o”,piszą dużymi literami.

  • śpij już dziecino

  • No widzisz. Napiszę to bez obraźliwych zwrotów. Nie możesz przyjąć do wiadomości faktów. Ulegasz propagandzie czasów dzisiejszych. Znam historię jednego z „wyklętych”, który w 1945 był agentem Smierszu (jest zachowana jego teczka), później był oficerem Informacji Wojskowej. Po demobilizacji stał się „wyklętym” złodziejem i bandytą. Schwytany, osądzony, skazany. W latach 90-tych XX w. na podstawie ustawy z 1991 r. wyrok został unieważniony, a sam uzyskał duże na owe czasy odszkodowanie. Oczywiście unieważniając poprzedni wyrok, sąd nie opierał się na dokumentach z poprzednie sprawy i dochodzenia, tylko na podstawie ustawy. Jak był skazany, to należy tamten wyrok uznać za nieważny.

 9. Chałwa i Pleśń ,,bochatyrom,, !

 10. Po wpisach widać że ześwi…nie taty, dziadka łormowca uwiera. Lokalni szmaci…e robili w portki, bo mogła być sprawiedliwość od Lalka. By zamordować ostatniego niezłomnego tysiące skundlonych węszyło i robiło obławę. Ścier….o zawsze zostanie na pokolenia czerwonym ście…m.

 11. Ja bym jeszcze postawił pomnik, obelisk i totem.

 12. Możecie napisać coś więcej o tym człowieku bo pierwszy raz o nim słyszę. Prosiłbym o normalny komentarz bez emocji. Pozdrawiam

  • No to krótko. Przedwojenny podoficer żandarmerii, w czasie wojny z kilkoma kumplami korzystali z okazji i załatwiali swoje prywatne sprawy, po wojnie troszkę poharcował z nową władzą, a potem przez 15 lat partyzantował siedząc w ziemiance.

  • Jest fajny film Wyklęty

 13. Kozice to taka enklawa zbydlęcenia. Ileż to żydów zginęło bez wieści na tej wsi, a widać to było po wojnie, komu przybyło majątku.

 14. NIEMOWIE O NIM .ALE W TAMTYM CZASIE BYŁY BANDY, KRYLI SIE W LASACH
  W NICY PRZYCHODZILI I KRADLI ! BYŁY BANDYCKIE BANDY. DOPIERO WOJSKO ICH POTEM WYTŁUKŁO. ONI NIE MIELI NIC WSPÓLNEGO Z POLITYKA ORAZ JAKA WALKĄ Z KOMUNIZMEM . TO BYŁI ZWYKLI BANDYCI.

 15. Trudno przełknąć Polacy że ktoś był taki ? Dzisiaj w dobie pseudo pandemii sprzedajecie ludzi szczujecie jeden na drugiego w imię czego? Ci w rządzie co to robią dostali pieniądze , lekarze za dyżur 24 godz. dostają 4,800zł brutto , policja dostała 700zł z opcją podwyżki a wy co gamonie gryziecie się między sobą? brawo! poczekajmy do wtorku

 16. Jak by nie było obcego najeźdźcy w Polsce to by i nie było takich obrońców Ojczyzny jak Franczak! Czerwone nas napadło i było na tym terenie więc z nimi walczył! Teraz rząd was jak owce trzyma w zagrodzie ze szmatą na twarzy a wy się potulnie temu poddajecie! Wstyd i hańba! Przechorować i uodpornić się aby wirus nie miał drogi po kim ma się przenieść na grupy szczególnie zagrożone – to jedyna droga do powstrzymania każdej pandemii. Szwecja już wygrała, zero zatrzymania gospodarki, zero kosztów, od kilku miesięcy zero trupów! A u nas zero zgromadzeń bo rząd się boi antycovidowców i rolników. Ten co kiedyś walczył o wolną Polskę powinien być dla Was przykładem aby walczyć a nie być potulną owieczką prowadzoną na zagładę! Czołem Wielkiej Polsce!

 17. SOŁTYS Z KOZIC ŁUPIŁ ŻYDUF!!!

  Co robi dziś morderca ,,Lalka” lub jego syn???
  Może młody jest policjantem???
  Może stary szefem jakiejś agencji ,,ochrony” i pomaga staruszkom zyskując uznanie lokalnej ciemnoty w którą się wtopił jako anonimowy dobrodziej?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach