Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Był krzyż, teraz jest też tablica informacyjna. Upamiętniają Józefa Franczaka ps. „Laluś” (foto)

Tak jak zapowiadano pod koniec lipca, w Majdanie Kozic Górnych obok krzyża pamięci Józefa Franczaka ps. „Laluś”, ustawiono tablicę informacyjną. Ma upamiętniać ostatniego żołnierza wyklętego.

W miejscowości Majdan Kozic Górnych w powiecie świdnickim ustawiona została tablica upamiętniająca Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Zamontowano ją tuż obok krzyża jego pamięci, który stoi tam od wielu lat. Stworzenie tablicy zapowiedział pod koniec lipca dyrektor lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marcin Krzysztofik. Było to zaraz po tym, jak nieznany sprawca dokonał zniszczenia przydrożnego krzyża.

Józef Franczak był ostatnim Żołnierzem Wyklętym. To on najdłużej walczył z bronią w ręku, przeciwstawiając się przeciwko komunistom. Po zakończeniu II wojny światowej przez osiemnaście lat ukrywał się w rodzinnych stronach. Zginął 21 listopada 1963 r. kiedy to połączone siły Służby Bezpieczeństwa i Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej urządziły na niego skuteczną zasadzkę. Został zastrzelony, a pozbawione głowy zwłoki wrzucono do zbiorowej mogiły na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.

W 1983 roku szczątki Józefa Franczaka zostały ekshumowane i przeniesione na piasecki cmentarz. Czaszka „Lalka” została zidentyfikowana dopiero pod koniec stycznia b. roku. Jak się okazało, przez kilkadziesiąt lat była ona eksponatem dydaktycznym dla studentów Akademii Medycznej w Lublinie. 17 marca 2008 prezydent RP Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Józefowi Franczakowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Był krzyż, teraz jest też tablica informacyjna. Upamiętniają Józefa Franczaka ps. „Laluś” (foto)
(fot. Bartłomiej Pejo)

66 komentarzy

 1. Ja bym jeszcze postawił pomnik, obelisk i totem.

 2. Możecie napisać coś więcej o tym człowieku bo pierwszy raz o nim słyszę. Prosiłbym o normalny komentarz bez emocji. Pozdrawiam

  • No to krótko. Przedwojenny podoficer żandarmerii, w czasie wojny z kilkoma kumplami korzystali z okazji i załatwiali swoje prywatne sprawy, po wojnie troszkę poharcował z nową władzą, a potem przez 15 lat partyzantował siedząc w ziemiance.

  • Jest fajny film Wyklęty

 3. Kozice to taka enklawa zbydlęcenia. Ileż to żydów zginęło bez wieści na tej wsi, a widać to było po wojnie, komu przybyło majątku.

 4. NIEMOWIE O NIM .ALE W TAMTYM CZASIE BYŁY BANDY, KRYLI SIE W LASACH
  W NICY PRZYCHODZILI I KRADLI ! BYŁY BANDYCKIE BANDY. DOPIERO WOJSKO ICH POTEM WYTŁUKŁO. ONI NIE MIELI NIC WSPÓLNEGO Z POLITYKA ORAZ JAKA WALKĄ Z KOMUNIZMEM . TO BYŁI ZWYKLI BANDYCI.

 5. Trudno przełknąć Polacy że ktoś był taki ? Dzisiaj w dobie pseudo pandemii sprzedajecie ludzi szczujecie jeden na drugiego w imię czego? Ci w rządzie co to robią dostali pieniądze , lekarze za dyżur 24 godz. dostają 4,800zł brutto , policja dostała 700zł z opcją podwyżki a wy co gamonie gryziecie się między sobą? brawo! poczekajmy do wtorku

 6. Jak by nie było obcego najeźdźcy w Polsce to by i nie było takich obrońców Ojczyzny jak Franczak! Czerwone nas napadło i było na tym terenie więc z nimi walczył! Teraz rząd was jak owce trzyma w zagrodzie ze szmatą na twarzy a wy się potulnie temu poddajecie! Wstyd i hańba! Przechorować i uodpornić się aby wirus nie miał drogi po kim ma się przenieść na grupy szczególnie zagrożone – to jedyna droga do powstrzymania każdej pandemii. Szwecja już wygrała, zero zatrzymania gospodarki, zero kosztów, od kilku miesięcy zero trupów! A u nas zero zgromadzeń bo rząd się boi antycovidowców i rolników. Ten co kiedyś walczył o wolną Polskę powinien być dla Was przykładem aby walczyć a nie być potulną owieczką prowadzoną na zagładę! Czołem Wielkiej Polsce!

 7. SOŁTYS Z KOZIC ŁUPIŁ ŻYDUF!!!

  Co robi dziś morderca ,,Lalka” lub jego syn???
  Może młody jest policjantem???
  Może stary szefem jakiejś agencji ,,ochrony” i pomaga staruszkom zyskując uznanie lokalnej ciemnoty w którą się wtopił jako anonimowy dobrodziej?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo